Zombi örümcekler geliyor: Bilim insanları ölü hayvanlardan robot yaptı

tarafından
15
Zombi örümcekler geliyor: Bilim insanları ölü hayvanlardan robot yaptı

ABD’li mühendisler, ölü örümcekleri insanların kabuslarından çıkarıp mekanik kavrama kabiliyeti olan robotlara dönüştürmenin bir yolunu buldu. Bu “nekrobotlar”ın kendi vücut ağırlıklarının yüzde 130’unu kaldırabildiği açıklandı.

ABD’de mühendisler, ölü kurt örümceklerini mekanik kavrama robotlarına dönüştürdü.
Teksas’taki Rice Üniversitesi’nden araştırmacılar, kurt örümceği ölülerine hava pompalayarak bacaklarını açıp nesnelerin etrafına dolanmalarını sağlamış oldu. Böylelikle ölü örümceklerin kendi vücut ağırlıklarının yüzde 130’unu kaldırabildikleri ortaya çıkarıldı.
“Nekrobot” olarak adlandırılan bu ölü hayvan robotlarının elektronikte yada ufak böceklerin yakalanması için kullanabileceği açıklandı.
Advanced Science dergisinde piyasaya çıkan çalışmanın yazarlarından Daniel Preston, “Örümcek öldükten sonrasında, ufak ölçekli, naturel tutucular olarak kullanılabilir. Bu robotların oldukca fazla potansiyeli var” dedi.
Çalışmanın başyazarı Faye Yap ise “Örümceklerde, insanlardaki pazı ve triseps şeklinde antagonistik kas çiftleri yoktur. Öldüklerinde vücutlarına etken olarak baskı yapma kabiliyetlerini kaybederler. Bu yüzden kıvrılırlar. Bu durumun oldukca garip bulunduğunu düşündük ve bu mekanizmadan yararlanmanın bir yolunu bulmak istedi” diye konuştu.
Öte taraftan bilim insanları, örümceklerin biyolojik olarak doğada parçalanabildiğini ve plastik ve metalle meydana getirilen elektronik tutucular şeklinde doğaya kirletmediğine dikkat çekti.
Son olarak araştırmacılar,  vücut ağırlıklarına kıyasla daha ağır yükler taşıyabilen başka hayvan ölüleriyle deneyler yapmak istediklerini aktardı.