Zeytinin yararları nedir? Dünya mutfağının vazgeçilmezi zeytin ishale iyi gelir mi?

tarafından
86
Zeytinin yararları nedir? Dünya mutfağının vazgeçilmezi zeytin ishale iyi gelir mi?

Zeytinin yararları nedir? Dünya mutfağının vazgeçilmezi zeytin ishale iyi gelir mi? Danilo Zanna Şef’in olmazsa olmaz Türk besini olan zeytin, namını tüm dünyada duyurmayı başardı. Birçok ülkede yiyecekleri süsleyen zeytinin yararları saymakla bitmez. Bunun yanı sıra ishal tedavisi için zeytin kullanılabileceği benzer biçimde tam zıddı olan kabızlık tedavisi için zeytin tercih edilen besinler içinde yerini aldı. 

İlginizi çekebilir: 7 zeytin 1 incir diyeti

Zeytin

Zeytin

Zeytin, kuvvetli aroması ile zeytin ağaçlarında yetişen ufak bir meyvedir. Hem de zeytin ağacının yağlı bir meyvesi olup mevsimine nazaran yiyecek pişirmek, lezzet katmak ve hatta bazı sos ve ezmelerde ana bileşen olarak kullanılır. 

Zeytinin yararlarından yararlanmak için tavsiye edilen tüketim miktarı günde bir tek 7-8 adettir. Bununla beraber, hipertansiyon vakalarında, bu meyvenin konservelerinde bulunan tuz kan basıncını değiştirerek sağlık problemlerine niçin olabileceğinden, alım günde 2 ila 3 zeytine düşürülmelidir. 

Zeytinin yararları

İyi yağlara haiz olduğu ve kolesterolü düşürdüğü malum zeytinin, sağlığa birçok yarar sağlayabilecek öteki minerallerin yanı sıra A, K, E vitaminleri, çinko, selenyum ve demir benzer biçimde gıdaları de ihtiva eder:

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

  • Zeytin, E vitaminine ek olarak flavonoidler ve ufak konsantrasyonlarda karotenoidler benzer biçimde çeşitli antioksidan bileşiklere haiz olarak bağışıklık sisteminin gelişmesine katkıda bulunur.

Kemiklere iyi gelir

  • Çoğu zaman öğünlerine 2 zeytin ekleyenler, kemikleri daha kırılgan hale getiren bir sıhhat durumu olan osteoporoz benzer biçimde kemik sorunları yaşama şansını azaltabilir . Zeytinde bulunan bazı nebat bileşikleri, kemik kaybını önleme kabiliyeti gösterir. Ek olarak, osteoblast (kemik dokusunu oluşturan hücreler) miktarını artıran bir madde olan Oleuropein ihtiva eder. Ek olarak kemikleri daha kuvvetli ve kırılmalara karşı daha dirençli tutan K vitaminine haizdir

Göz sağlığını iyileştirir

  • Zeytin, ihtiva ettiği A vitamini sebebiyle göz sağlığına katkıda bulunur. Hem de zeytin, retinadaki, gündüz ve geceyi ayırt etmemize destek olan ve çevresel görüşü iyileştirmeye destek olan çubuklardaki bir protein olan rodopsin üretimini harekete geçirir. Zeytin tüketimi göz kuruluğunu ve kornea ülserlerini ve dolayısıyla görme kaybını önleyebilir.

Kalp hastalığını önler

  • Zeytin, tekli doymamış yağlar bakımından zengindir. Vücutta ki “fena” (LDL) kolesterol seviyelerini düşürmeye destek sağlar ve “iyi” (HDL) yükselterek kardiyovasküler sistem ile ilgili hastalıkların önlenmesine katkıda bulunur. Zeytinlerde bulunan antioksidanlar, kolesterolü oksitleyen ve kan damarlarına zarar vermelerini önleyen özgür radikalleri azaltmaya destek olarak atardamarlarda yağ birikimini azaltır. Şu demek oluyor ki kalbe iyi gelir.

Bağırsakları düzenler

  • Zeytin, ihtiva ettiği lif ve tekli doymamış yağ sebebiyle bağırsağı düzenlemek için iyi bir besindir. Bu faydanın gerçekleşmesi için zeytinin tüketilmesinin yanı sıra kişinin bolca su içmesi önemlidir.

Daha çok tokluk verir

  • Atıştırmalık olarak zeytin tüketmek açlığın denetim altına alınmasına destek olabilir. Zeytin, tokluğu çoğaltmak için iyi yağlar ve lif ihtiva eder. Ek olarak öğünün glisemik indeksini şu demek oluyor ki vücut tarafınca emilme süresini azaltmaya destek sağlar

Cilt dostudur

  • Zeytin, cilde iyi gelen organik bir antioksidan olan fenol hidroksitirosolün varlığını ihtiva eder. Bu madde hücre zarlarını korur ve hem güneş ışınlarının niçin olduğu dış hücre hasarını, yaşlanmayı, hiperpigmentasyonu ve özgür radikallerin niçin olduğu iç hücre hasarını en aza indirir. Meyvenin ek olarak bir anti-inflamatuar işlevi ve kolajen fiksasyonuna katkıda bulunan özellikleri vardır, bu da hücreleri desteklemeye destek sağlar ve cildin görünümünü iyileştirir, daha nemli ve beslenmiş bırakır.

Zeytinin zararları

Her gıdada olduğu benzer biçimde zeytininde fazlasını tüketmek zararlıdır. Dolaşım sistemini bozabilir. Hem de kişinin ishal olmasının önünü açar.

Kırma zeytin nasıl yapılır?

Kırma zeytin iyi mi yapılır?

Marketten aldığınız zeytinleri güzel bir halde duru su ile sudan geçirin. Hemen sonra ahşap bir çekiç yardımıyla ne oldukça sert, daha ok hafifçe olacak şekilde bir tahta yardımıyla zeytinlerinizi kırın. Hemen sonra şişelere doldurun.

Şişelerin ağzına kadar zeytin doldurduktan sonrasında aynı hizaya kadar su koyun. Ağızlarını kapatıp 1 gün güneş görmeyen bir yerde beklemeye alın. Hemen sonra süzgeç yardımı ile suyunu değiştirin. Zeytinin acılığı gidene kadar aynı işleme devam edin.

Burada püf nokta şişenin kapağını tam kapatmayın. Yarım kapatın. Eğerki tam kapatırsanız su oksitlenme yapmış olacaktır. 

Üstteki zeytinlerin kararmaması için şişenin en üzerine bir buzdolabı poşeti koyabilirsiniz.

Hemen sonra zeytini salamura etmek için 2 litrelik kavanoza şu demek oluyor ki zeytinlerin olduğu kavanozun içine 3 yiyecek kaşığı kaya tuzu Kabukları soyulup dilimlenmiş 1 ufak limon ilave edin. Limonun kabuklarını topyekün soyun. Beyaz bölgeleri de dahil olacak şekilde. Hemen sonra su ile doldurun. 

İlk gün günde 3-4 kez karıştırın. Oda ısısında güneş görmeyen bir yerde 7-8 gün sonrasında afiyetle yiyebilirsiniz.

Siyah zeytin iyi mi kurulur?

Tarifin olması averaj 2 ay sürmektedir. Malzemeler ölçüsü ölçüsüne şu şekildedir: 3 kilogram ham siyah zeytin, 1 su bardağından birazcık tamamlanmamış kaya tuzu ( 180 gr ), 1 tatlı kaşığı toz şeker, Çeyrek çay bardağı üzüm sirkesi ( Çay bardağının dibinde 1 parmak kadar) 

Zeytinleri güzel bir halde yıkadıktan sonrasında süzgeçten geçirin. Buradaki püf nokta, zeytinlerin içinde damla kadar su kalmaması lazım. Eğerki damla kalırsa, zeytininiz acele bozulur. Uzun süre saklayabilmek için kuru tutun.

Zeytinlerin arasından çürükleri ve ezikleri ayıklayın. Kuruyan zeytinleri 5 litrelik pet şişeye doldurun. Hemen sonra 1 su bardağından birazcık tamamlanmamış kaya tuzu ( 180 gr) ilave edin. Sonrasında 1 tatlı kaşığı toz şeker, Çeyrek çay bardağı üzüm sirkesi ( Çay bardağının dibinde 1 parmak kadar) ilave edin. Kapağı kapatın

İlk günler günde 2-3 kez sallayın. 1 hafta sonrasında kapağı açıp kapatın. Günde 1 sefer kapağı açın ve hergün 1-2 kez şişeyi ters yüz yapın. 

1.5 2 aya yakın bir süre sonrasında zeytininiz olacaktır. Şişenin dibindeki suyu atmayınız. Dibinde kalan su, zeytinlerin taze kalmasına destek olacaktır.

Zeytin ezmesi iyi mi yapılır?

Zeytin ezmesini evde yapabilmek için ilkin malzemeler: Siyah zeytin 300 gr, zeytinyağı ve ayçiçek yağı  ½ çay bardağı, sarımsak 1 diş, limon suyu 1 tane

Siyah zeytinlerin çekirdeklerini çıkartın. Burada püf nokta zeytinlerin tuzlu olması. Tuzlu olursa zeytinleriniz bozulmayacaktır.

Limonun suyunu sıkın. Zeytinleri, limonu, zeytin yağı ve ayçiçek yağı ve 1 tane sarımsağı mutfak robotundan geçirin. Hemen sonra kavonozlara dağıtın. Afiyetle yiyin!

Zeytinleri etli ve tuzlu tercih edin. Averaj olarak 3 ay kullanabilirsiniz.

Zeytin hakkında dört gözle beklenen sorular

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan zeytin günden güne ile alakalı araştırmaları sürdürtmeye devam ediyor. Hergün yeni bir faydası çıkan zeytin hakkında dört gözle beklenen soruların hepsini kaleme aldık. Aklınızdaki sual yazımızda yer almıyorsa, bizlere yorumlardan ulaşabilirsiniz.

Zeytin ishale iyi gelir mi?

Zeytin oldukça fazla yendiğinde dolaşım sistemini bozarak vücutta ishale yol açmaktadır. Dolayısıyla ishal olduğunuzda zeytin yememeniz gerekiyor. Onun yerine ishale deva arıyorsanız İshal neden olur? İshale ne iyi gelir? İshale iyi gelen besinler nelerdir? yazımıza göz atmayı ihmal etmeyin.

Zeytin reflüye iyi gelir mi?

Reflü, mide salgılarının yiyecek borusu yada ağıza kadar yer değiştirmesi vakasıdır. Peynircibaba.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıya nazaran ”Günde belirli miktarlarda yutulan zeytin çekirdekleri, ülser ve gastrit benzer biçimde hastalıkların tedavi edilmesinde de kullanılmaktadır. ”

Zeytin kabıza iyi gelir mi?

Kabızlık, bağırsak hareketlerinin zor gerçekleşmesi vakasıdır. Memorial.com.tr sitesinin kaleme almış olduğu yazıya nazaran ”Zeytin, üstüne dökülen kek ve zeytinyağı ile tüketildiğinde kabızlık sorununa iyi gelmektedir.”

Zeytin mideye iyi gelir mi?

Yiyecek.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıya nazaran ”Ülser ve gastrit benzer biçimde mide problemlerine iyi geliyor.”

Zeytin ağrıya iyi gelir mi?

Milliyet.com gazetesinin yazısına nazaran ” Zeytin vücuttaki ağrıların giderilmesine destek sağlar.”

Zeytin gastrite iyi gelir mi?

Gastrit, mide zarı iltihabının genel adıdır. Yiyecek.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıya nazaran ”Ülser ve gastrit benzer biçimde mide problemlerine iyi geliyor.”

Zeytin dişe iyi gelir mi?

Nefisyemektarifleri.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıya nazaran ”Omega yağları bakımından varlıklı olan zeytin, diş ağrısını geçirecek kadar etkilidir.”

Zeytin şekere iyi gelir mi?

Xtrlarge.com sitesinin yazısına nazaran ”Birçok ülkede zeytin yaprağı deriveleri diyabetik bireylerde kan şekerini azaltmak için kullanılır.”

Zeytinde c vitamini var mı?

Milliyet.com gazetesinin yazısına nazaran ”Zeytinin gıda değerinde; karbonhidrat, yağ, lif, sodyum, protein, kalsiyum, a vitamini, e vitamini ve c vitamini ek olarak demir bulunur.”

Zeytin d vitamini var mı?

Milliyet.com gazetesinin yazısına nazaran ”Zeytinin gıda değerinde; karbonhidrat, yağ, lif, sodyum, protein, kalsiyum, a vitamini, e vitamini ve c vitamini ek olarak demir bulunur.” şu demek oluyor ki içinde D vitamini bulunmamaktadır.

Zeytin k vitamini var mı?

Milliyet.com gazetesinin yazısına nazaran ”Zeytinin gıda değerinde; karbonhidrat, yağ, lif, sodyum, protein, kalsiyum, a vitamini, e vitamini ve c vitamini ek olarak demir bulunur.” Şu demek oluyor ki içinde kanın pıhtılaşmasında rol oynayan K vitamini bulunmamaktadır.

Zeytin mide yanması yapar mı?

Mide yanması çoğu zaman doktora başvurulması ihtiyaç duyulan bir sorundur. İnternet bilgilerinde zeytinin mide yanmasına karşı iyi geldiğine dair herhangi bir data bulunmamaktadır. 

Zeytin ödeme iyi gelir mi?

Ödem, vücutta gerekenden fazla sıvı olmasına verilen addır. İnternet bilgilerinde zeytinin ödeme karşı iyi geldiğine dair herhangi bir data bulunmamaktadır. Eğerki ödeme karşı etkili bir çözüm arıyorsanız Kiraz sapı ile ödem atmak mümkün mü? Kiraz sapı ile nasıl ödem atılır? Kiraz sapı çayı tarifi ve Vücuttan ödem nasıl atılır? Ödem atmak için kür önerileri! yazılarımızı okuyabilirsiniz. 

Zeytin karaciğere iyi gelir mi?

Çoğu zaman alkolden ve vücudun yağından en oldukça etkilenen organımızın karaciğer olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla karaciğerimizi sıhhatli tutmak ehemmiyet arz etmektedir. Remzeytin.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıya nazaran ” Zeytinyağı, safrayı artırır. Karaciğeri çalıştırır.”

Siyah zeytin morluklara iyi gelir mi?

Çoğu zaman çocuk yaşlarda parkta meydana gelen vücut morlukları, erişkin yaşlarda da fark etmeden vücudun bir yere çarpması ile de meydana gelebilmektedir. Lakin siyah zeytin ile çözümü oldukça rahat 🙂 Siyah zeytin çekirdekleri iyice dövülerek lapa ile karıştırılır. İçerisine  un, zeytinyağı ve bal katılır. Hemen sonra moraran bölgeye uygulayıp sarın.

Zeytin tansiyona iyi gelir mi?

Atardamarların içindeki kanın basıncına gerilim denmektedir. Gerilim yüksek olabileceği benzer biçimde düşük seyrettiği durumlarda olabilmektedir. Nefisyemektarifleri.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıya nazaran ”Düşük gerilim problemi yaşıyorsanız günde bir tek 4-5 tane zeytin yiyebilirsiniz.”

Gebelikte zeytin yiyecek yararlı mı?

Kadinlahersey.com sitesinin yazısına nazaran ”Gebelikte zeytin yiyecek, gebeliğin bilhassa son aylarında yaşanmış olan kabızlık sorunlarını önler. Zeytin, hamile hanımlarda hormon üretimi için lüzumlu olan niasin açısından muhteşem bir kaynaktır.”

Günde kaç zeytin yiyecek gerekir?

Günde averaj 5-6 zeytin yiyecek kafi olacaktır.

Zeytin için hangi tuz kullanılır?

Yiyecek.com sitesinin değindiği yazıya nazaran ”5 kilogram zeytine 1 çay bardağı kadar kaya tuzu ilave etmeye itina göstermelisiniz. ”