Zehirli guatr niçin olur? Zehirli guatr atom tedavisi nedir?

tarafından
91
Zehirli guatr niçin olur? Zehirli guatr atom tedavisi nedir?

Zehirli guatr nedir? Graves ismiyle de malum zehirli guatr kanser emareleri taşımış olduğu için korkulan hastalıklar içinde yer ediniyor. Zehirli guatr niçin olur ve zehirli guatr ameliyat edilir mi soruları ise kafaları karıştırmaya devam ediyor.  Zehirli guatr ameliyatı mümkün olan bir hastalıktır. Sadece zehirli guatr ameliyatından ilkin zehirli guatr atom tedavisi uygulanıyor. Oldukça etkili olan zehirli guatr atom tedavisi yan tesirleri de bulunuyor. Zehirli guatr hastaları yalnız ilaç kullanımı ile değil zehirli guatr beslenme mevzusunda da dikkat ederek zehirli guatr tedavi sürecini hızlandırabilir. Peki zehirli guatr bitkisel tedavi ile iyileşir mi? Zehirli guatra ne iyi gelir?

zehirli guatr tedavi edilir mi

İçindekiler

Zehirli guatr nedir?

Boynumuzda bulunan tiroit bezleri, tiroit hormonunun salgılanması için çalışır. Halk içinde zehirli guatr olarak malum bu hastalık , tiroit hormonunun normalin fazlaca üstünde tiroksin üretmesinden meydana gelen bir hastalıktır. Ek olarak zehirli guatr bir otoimmün hastalığıdır. Graves adı ile de malum zehirli guatr aşırı tiroksin salgılayarak hastanın vücudunda metabolizmasını hızlanıyor, buna da bağlı olarak kilo alamıyor. Hipertiroidi çeşidi olan zehirli guatr hastalığında tiroit fazla salgılanması sonucunda vücut ısısındaki denetim kaybolur. Bunun yanında hastanın nabzı da yükselir. Hanımlarda, erkeklere bakılırsa 4-5 kat daha sık görüldüğü şeklinde, en yaygın olarak da 25-40 yaş aralığında rastlanır. Günlük yaşamı da büyük seviyede etkileyen zehirli guatr tedavi edilmediği taktirde değişik hastalıklara yol açabiliyor. Bunun yanı sıra ölümcül boyutlara neden olabilen zehirli guatr erken teşhis ve tedavi ile büyük seviyede yarar sağlar. Eğer aşağıdaki belirtilerden minimum üçünü gördüyseniz kesinlikle doktora başvurmalısınız. Peki zehirli guatr olup olmadığını iyi mi anlarız?

Zehirli guatr emareleri

Zehirli guatr emareleri yardımıyla öteki hastalıklardan kolayca ayırt edilip anlaşılabiliyor. Başlangıç dönemindeki zehirli guatrın emareleri oldukça hafiftir sadece ilerledikçe belirginleşir. Zehirli guatrın en belirgin emaresi sıcağa karşı hassasiyettir. Soğuk havalarda bile graves hastaları sıcak hisseder ve terlerler. Hastalığın sertliği ve guatrın büyüklüğü bakımından gözle görülebilir ve dokunulduğunda hissedilebilir.

 • Kilo kaybı
 • Yüksek gerilim
 • Çarpıntı
 • Terleme
 • Saçlarda incelme ve dökülme
 • Uyku problemi
 • Kas zayıflaması
 • Ellerde titreme
 • Huzursuzluk
 • Gözlerde gelişme
 • Işık hassasiyeti
 • Tane düzensizliği yada tane görememe
 • Cinsel isteksizlik
 • Fazlaca fazla wcye çıkma isteği

Tiroid hormonunun aşırı salgılanmasından (hipertiroidi) dolayı metabolizma hızlanır; haliyle, insanda daha fazlaca wcye çıkma isteği olur ve iştahı azalmasa bile hasta kilo kaybı yaşar. Kalp atış hızı arttığı için çarpıntı hisseder.

Zehirli guatr niçin olur?

Müdafa sistemi, vücudu bakteri, virüs şeklinde tehlikeli mikroorganizmalardan korur. Bu mikroorganizmalar eğer vücuda girmişse savaşmakla görevlidir. Graves hastalığı müdafa sisteminin kendi vücut hücrelerine karşı savaştığı (otoimmün) hastalığıdır. Sebebi kati olarak bilinmese de genetik özelliklerin etkili olduğu biliniyor. Ailesinin hastalık konusunda graves ve başka otoimmün hastalık bulunan insanların bu hastalığa yakalanma ihtimaller içinde daha yüksek görülüyor. Hemen hemen bir kesinlik kazanmış olsa da kişilerin geçirdiği kaza ve hastalığa yakalanma ihtimaline tesiri üstünde araştırma yapılıyor. Ağır stres ve travmalar tiroit bezinin fazla tiroit salgılanması ile zehirli guatra sebep olduğu biliniyor.

Zehirli guatra ne iyi gelir?

Kaslardaki zayıflamadan dolayı enerji açısından varlıklı besinler tüketilmeli, d vitamini, kalsiyum  ve magnezyum içeren besinler tüketmelidir. Böylece kemik ve kaslarındaki zayıflamaya karşı savaşmış olurlar. Graves hastalığının sebep olabileceği göz hastalıklarına karşı selenyum tüketmeli fakat huzursuzluğa karşı da kafein tüketimini azaltmalılar. Doktorun yönlendirmesiyle iyot tüketimine bilhassa dikkat etmeliler.

 • D vitamini için: Günlük 10-15 dakika ışınlar direkt tene değecek şekilde güneşlenmek büyük iş görecektir. Gıdalardan D vitamini almak daha güç olsa da somon, uskumru, sardalya balıkları veyahut yumurta sarısı tüketilebilir.
 • Kalsiyum için: Peynir, yoğurt, mercimek, lahana, ıspanak, badem, incir, haşhaş, susam ve somn balığı tüketilebilir.
 • Magnezyum için: Kalsiyumun emilimini kolaylaştıran magnezyum için hastalar birçok gıda kaynağından yararlanabilirler. Yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, somon, uskumru, brokoli, taze fasulye, hindistan ve bitter çikolata tüketebilirler.
 • Selenyum için: Brezilya fındığı, hindi, sardalye, istiridye, karides, somon, chia tohumu, soğan, ay çekirdeği, yumurta, tavuk göğsü tüketebilirler.

Zehirli guatr tedavi edilmezse ne olur?

Zehirli guatr dirimsel ehemmiyet taşıyan ve olabildiğince erken tedavi edilmesi ihtiyaç duyulan bir hastalıktır. Vücudun derhal her alanını etkileyen bu hastalık ana organımız kalbe oldukça zarar veriyor. Kalbin çalışmasındaki bozukluktan dolayı kalp yetmezliğine sebep oluyor. Bazı hastalarda körlüğe sebep olabilen zehirli guatr ölümle de sonuçlanabiliyor. Vücudu bir nevi zehirleyen bu hastalık oldukça tehlikelidir. Bu yüzden erken tanı ve tedavisi için ehemmiyet gösterilmelidir.

Zehirli guatr iyi mi anlaşılır?

Hastalığın emareleri ilerlemiş olma durumuna bakılırsa değişkenlik izah edebilir. Hatta dışardan bakıldığında anlaşılabilir yada hissedilebilir. Başvurduğunuz sıhhat kuruluşunda zehirli guatr klinik muayene ile anlaşılır. Hipertiroit çeşitlerinden önde gelen zehirli guatr hangi yolla geliştiğine bakılması ihtiyaç duyulan bir hastalıktır. İlk muayeneden sonrasında kan testleri, ultrasonografi ve iyot uptake tanı testleri uygulanır. TSH hormonu normalin altında, T3 ve T4 hormonları normalin üstünde seyreder.

Zehirli guatr tedavisi

Hastanın yaşı, hastalığın ne kadar ilerlediği şeklinde etkenler göz önüne alınarak hastanın tedavisi yapılsa da baktığımızda üç çeşit tedavi yöntemi kullanılır:

 1. Antitiroid ilacı tedavisi
 2. Tiroidektomi (ameliyatla tiroid bezinin alınması)
 3. Radyoaktif iyot tedavisi (atom tedavisi)

Antitiroid ilacı tedavisinde, aşırı tiroid hormonu salgılayan tiroid bezinin emek vermesi azaltılmaya çalışılır. İlaç kullanım süresince, değişebilmekle birlikte, 2 ayda bir kan testi yapılıp takip edilir. 1-2 senelik bir ilaç tedavisinden sonrasında hasta bu tedaviye cevap verip artık düzgüsel seviyede tiroid hormonu salgılamaya başlayabilir. Bu durumda ilaç kullanmaya gerek kalmamıştır fakat gene de tertipli olarak kan testi yaptırıp hastalığın nüksedip nüksetmediği denetim edilmelidir. Tiroidektomi, ameliyatla tiroid bezinin tamamının yada bir kısmının alındığı ameliyattır. Zehirli guatr atom tedavisi de denen bu yöntem oldukça sık kullanılıyor. Radyoaktif iyot tedavisinde, hastaya iyodun radyaktif şeklinin ağızdan sıvı yada kapsül olarak verilir, iyotu kullanan tiroid bezine tesir eder. Bazen hususi kamerayla filmleri çekilip denetim edilir.

zehirli guatr atom tedavisi

Zehirli guatra bitkisel çözümler!

Beslenme alışkanlıklarında yapılacak birkaç ekleme ve değişim ile zehirli guatr tedavi sürecini desteklemek ve hızlandırmak mümkün olmaktadır. İşte zehirli guatr hastaları için şifalı bitkiler!

1.Gece Çuha Çiçeği Yağı

Görüntüsüyle büyüleyen gece çuha çiçeği zehirli guatr hastalığı için yağ formu kullanılır. Gece çuha çiçeği yağı haiz olduğu asitler yardımıyla tiroitin düzgüsel şekilde çalışmasını ve dengelenmesine destek verir. Eklem iltihaplarında da pozitif sonuçlar veren gece çuha çiçeği yağı guatr hastalarının en sevilmiş olduğu takviye diyebiliriz.

2.Esmer Su Yosunu

Su yosunu çeşitlerinden beri olan esmer su yosunu guatr tedavi sürecinde sıkça tercih edilen bir bitkidir. Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir açısında da varlıklı olan esmer su yosunu içinde iyot barındırır. Esmer su yosununu, tuzlanmış şekilde ya da kuru şekilde de bulabilir ve tüketebilirsiniz. Esmer su yosununu kullanırken guatr hastalığınızın fazla iyottan mı yoksa iyot eksikliğinde mi meydana geldiğini bilmelisiniz. Şu sebeple esmer su yosununda yüksek oranda iyot bulunur. Esmer su yosununun kapsül formu da bulunuyor. Doktorunuza danışarak bu kapsülleri de tercih edebilirsiniz. Tuzlu tadından dolayı salatalarda, çorba ve yemeklerde esmer su yosunu tozunu tuz olarak kullanabilirsiniz.

4.Su Teresi

Mineral ve öteki gıda gruplarınca varlıklı olan su teresi iyot yönünden de oldukça zengindir. Su tersinin de guatr tedavilerinde oldukça etkili olduğu biliniyor. Tiroit bezlerine yarar elde eden sülfür, germanyum şeklinde antioksidanlar bol miktarda bulunur. Bir avuç dolusu su teresini öğüterek macun haline getirin. Bu macunu şişlik olan yere uygulayın ve 15-20 dakika beklemeye alın. Durulamayı ihmal etmeyin. Bu işlemi minimum 10 gün süresince her gün tekrarlayın.  2 kaşık su teresi suyunu yarım bardak su ile karışmasını sağlayarak günde 3 kez için. Altı hafta süresince uygulamanız öneriliyor.

5.Karahindiba

Hindistan’ın popüler sistemi Ayurveda’ya bakılırsa karahindiba yaprakları kişinin boynunda oluşan şişliklerin azalması için kullanılır. Guatrdan dolayı meydana gelen hastalık içinde çözüm sunan karahindiba yönteminde yaprakları kullanırlar. 2 ya da 3 karahindiba yaprağının bir tarafına tereyağı sürülür. Bu yaprakları hafifçe ısıtın. Guatrın üstüne koyarak uygulayın. Durağan(durgun) kalması için bandaj ile sarın. Birkaç saat beklettikten sonrasında bandajı çıkarabilirsiniz.

6.Sarımsak

Organik antibiyotik olan sarımsak doğal olarak ki guatr içinde oldukça mühim bir besindir. Vücuttaki glutatyon üretimini uyaran sarımsak tiroitlerin dengelenmesini ve sıhhat şekilde çalışmasını sağlar. Derhal her yemeğe kattığımız sarımsak guatr sebebiyle meydana gelen şişlik için de kullanılabilir. Sabahları 3-4 ufak diş sarımsağın çiğnenmesi bu şişliği giderir. Uygun dozajın kullanılması için doktorunuza danışılması öneriliyor.

3.Yeşil Çay

Nebat bilimcileri yeşil çayı guatr tedavisinde günlük olarak tükettiğinde yarar sağlandığını belirtiyor. Antioksidan içinde ne olduğunun yanında yüksek florür ihtiva eder. Tiroitlerin sıhhatli şekilde görevlerini yerine getirmesine destek verir. Günlük tertipli yeşil çay tüketimi guatr oluşumunu engeller. 1 çay kaşığı yeşil çay yapraklarını fincanınıza koyun ve üstüne sıcak su ilave edin. Demlenmesi için 5 dakika bekleyin. Süzdükten sonrasında bal ile tatlandırarak tüketebilirsiniz. Günde 3 fincan yeşil çay ile guatr tedavisi sürecinize destek olabilirsiniz.

4.Dere otu

Tiroit hormonlarını dengeleyen dereotu tiroit bezinin sıhhatli çalışmasını sağlar. Minik nodülleri yok eden dereotu sarımsak ile beraber tüketildiğinde büyük yarar sağlıyor. Öğünlerden 15 dakika ilkin 1 yiyecek kaşığı taze dereotunu çiğneyip 2-3 yudum su ile yutarsanız tedavi sürecinizde oldukça ilerleme kaydedeceksiniz.

7.İyot

Guatr çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Mesela iyot eksiliği sebebiyle çıkabn guatr hastalığı iyot fazlalığı sebebiyle de çıkabilir. Bu yüzden iyot ya da iyotlu ürünler kullanmadan ilkin guatr hastalığınızın nedenini bilmeniz gerekir. Ek olarak doktorunuza danışmanız gerekir. Yetişkinler için tavsiye edilen iyot miktarı günlük 150 mikrogramdır. Eğer iyot eksikliği sebebi ile guatr hastalığı meydana gelmişse iyotlu tuz, kıvırcık, lahana, deniz mahsulleri, naturel yoğurt, kızılcık da tüketilebilir. Şu sebeple bu besinler iyot bakımından oldukça zengindir.

zehirli guatr tedavi

Zehirli guatr hakkında en sık sorulan sorular

Bu bölümde zehirli guatr hakkında en fazlaca sorulan sorular ve yanıtları bulunuyor.

Zehirli guatr nelere neden olur?

Zehirli guatr öteki ismiyle graves hastalığı otoimmün hastalıklarından biridir. Zehirli guatr tiroit bezinin fazlaca emek vermesi ve fazla tiroit hormonu üretmesi ile meydana geldiğinden birçok değişik hastalığa ve ölüme varan kadar sonuçlar doğurabilir.

Zehirli guatr patlarsa ne olur?

Kafaları karıştıran zehirli guatr yalnız etkileriyle değil ismiyle de insanları telaşlandırmayı başarıyor. Tıpta toksik guatr adıyla yer edinen bu hastalık insan metabolizmasını zaman içinde bir nevi zehirliyor.

Zehirli guatr kanser mi?

Guatr yada zehirli guatr sebebiyle takip edilen kişilerde yada başka hastalıklar için meydana getirilen tetkiklerde ortaya çıkan tiroit bezi kanseri zehirli guatr ile aynı şey değildir. Zehirli guatr kanser değildir. Tiroit bezi kanseri nadiren uzunlukta kitle, ses kısıklığı, yutkunma güçlüğü ve hatta zehirli guatr ile ortaya çıkabiliyor.

Zehirli guatr ölüme niçin olur mu?

Zehirli guatr oldukça ciddi ve tehlikeli bir hastalıktır. Erken tanı ve tedavinin mühim olduğu zehirli guatr kalp ritminde bozukluğa, kalp büyümesine, yüksek gerilim şeklinde sorunlara yol açıyor. Hastalarda tiroit krizi ölümle sonuçlanabiliyor.

Zehirli guatr ne dokunur?

Zehirli guatrın iyileşmesi için ilaç tedavisinin yanı sıra beslenme de fazlaca mühim bir rol oynuyor. Zehirli guatr hastalarının bilhassa iyotlu tuz tüketmemeleri ve sigaradan uzak durmaları öneriliyor.

Zehirli guatr boğaz ağrısı yapar mı?

Guatr çoğu zaman ağrı meydana getiren bir hastalık değildir sadece fazlaca büyüdüğünde öksürüğe , nefes alma güçlüğü,  yutma güçlüğü şeklinde sorunlara yol açabilir.

Zehirli guatr kansere dönüşür mü?

Guatr iyot eksikliği sonucunda ortaya çıkar. Bir çok vakit ilaçlarla denetim edilse de Dahiliye uzmanları ufak küçük bir ihtimal de olsa kansere dönüşebildiğini söylüyor.

Zehirli guatr hangi hekim bakar?

Guatr için ilkin dahiliye şu demek oluyor ki iç hastalıkları kısmına başvurmanız gerekiyor. Daha sonrasında dahiliye uzmanı tiroit testleri ve tiroit ultrasonu çektikten sonrasında uygun görürse sizi endokrin uzmanlarına yönlendirecektir.

Zehirli guatr ameliyat edilmezse ne olur?

Son aşama ciddi bir hastalık olan zehirli guatr tedavi edilmezse yada tedavisinde gecikilirse kalpte ritim bozukluğu ile başlamış olan ve birçok kalp rahatsızlığı ile devam eden sorunlara neden olur. Tiroit krizi geçiren hastalar ölüm riski taşırlar.

Zehirli guatr tedavisi ne kadar sürer?

Anti tiroit ilaçları ile başlangıç derecesindeki zehirli guatrlar tedavi edilir. İlerlemiş olan zehirli guatrlar için radyoaktif iyot tedavisi uygulanır. Bu uygulamalar 1-2 yıl kadar sürer. Yüksek dozlarda başlanan tedaviye hastalık hafifledikçe ve iyileşme gösterdikçe düzgüsel doza düşürülür.

Zehirli guatra ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu?

Zehirli guatr hastalığı için yoğurt otunun kaynatılıp içilmesini öneren İbrahim Saraçoğlu yoğurt otunu ilk kez içecek olanlar için uyarıyor: ‘Bir iki yudum aldıktan sonrasında birazcık bekleyin. Alerji emaresi görmediyseniz içmeye devam edebilirsiniz.’ Ek olarak dereotunun da zehirli guatr için oldukça yararlı olduğu söyleniyor.

Guatr hastaları ne yemeli ne yememeli?

Tiroit hormonlarını azaltan lahana, ıspanak, soya fasulyesi, turp şeklinde yiyeceklerden uzak durulmalı, yeşil yapraklı sebzeler, renkli sebze ve meyveler bol miktarda tüketilmelidir.

Zehirli guatr hangi nebat iyi gelir?

Çuha çiçeği, Esmer su yosunu, Karahindiba şeklinde bitkiler başta olmak suretiyle bazı bitkiler zehirli guatr üstünde pozitif sonuçlar gösteriyor. Yazımızda detaylı şekilde tarifler verdik.

Zehirli guatr baş ağrısı yapar mı?

Graves şu demek oluyor ki zehirli guatr hastalığı tiroitlerin fazla salgılanması ile meydana geliyor. Tiroit hormonun fazla salgılanması baş ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı, sinirlilik, bulantı, kusma ve hatta ishale sebep olabilir.

Dereotu zehirli guatra iyi gelir mi?

Dereotu zehirli guatr tedavisi için sıkça tercih edilen bitkilerden biridir. Öğünlerden 10-15 dakika ilkin 1 yiyecek kaşığı dolusu taze dereotunu çiğneyip 2-3 yudum su ile yuttuğunuzda tiroit hormonlarınızın dengelenmesine destek verir, ufak nodülleri giderebilir.

Zehirli guatr ameliyat koşul mı?

Zehirli guatr hastalığında çeşitli tedavi şekilleri bulunuyor. Zehirli guatr hastalığı teşhisinden sonrasında ilk olarak ilaç tedavisi ile hormonların normale dönmesi sağlanır. Uzman lüzumlu görürse ameliyat da uygulanan tedavi şekillerinden biri oluyor.

Zehirli guatr böbreklere zarar verir mi?

Zehirli guatrın tedavi edilmediğinde vücudun derhal her alanına tesiri bulunuyor. Zehirli guatr tedavi edilmediğinde zaman içinde hipertansiyon oluşturuyor. En başta kalbe hemen sonra böbreklere ve öteki organlara zarar veriyor.

Graves tedavisi ne kadar sürer?

Eğer hastada zehirli guatr ilerlemiş bir durumdaysa ameliyat gerekebiliyor. Uzmanlar ameliyat öncesi hormonları denetim altına almak için ilaçları 4-8 hafta kadar kullandırıyor. İlaçlar kesildiğinde sık sık tiroit testleri yapılıp denetim ediliyor. Eğer hasta radyoaktif iyot tedavi sürecindeyse tiroit hormon düzeyi 2 ay içinde normale dönüyor.

Zehirli guatr ameliyatı iyi mi yapılır?

Eğer ilaç tedavi yöntemi işe yaramadıysa yada nodüller büyüdüyse ve çekince yaratıyorsa ameliyat gerekebilir. Boynun ön kısmında yatay bir kesi uygulanır. Tiroit bezinin tamamı ya da bir kısmı uygun şekilde çıkarılır. Tiroit bezine yakın olan paratiroit bezlerin ve ses çıkarma fonksiyonlarına dikkat etmek ameliyatın en mühim noktasıdır.

Graves hastalığı ne yememeli?

Zehirli guatrın iyileşmesi için ilaç tedavisinin yanı sıra beslenme de fazlaca mühim bir rol oynuyor. Zehirli guatr hastalarının bilhassa iyotlu tuz tüketmemeleri ve sigaradan uzak durmaları öneriliyor.

Zehirli guatr ameliyattan sonrasında tekrarlar mı?

Ameliyat sonrasında da guatr yine görülebilir. Fazlaca sayıda nodülü olan hastalarda ameliyat esnasında geride doku bırakıldığında bu tekrarın görülme olasılığı artar. Bırakılan tiroit dokusunda nodül kalmışsa bu nodüller büyür ve guatr hastalığının yine etmesine sebep olabilir.

Zehirli guatrın zararları nedir?

Zehirli guatr vücudun her alanını etkilediği şeklinde hayatında tüm alanlarını etkisinde bırakır. Aşırı kaygı ve alınganlık hali, uyuyamam, halsizlik ve bitkinlik şeklinde etkilerinin yanı sıra süratli ve düzensiz kalp atışları şu demek oluyor ki aritmi, aşırı sıcak hissetme ve terleme, kilo kaybı, saçlarda cansızlık ve dökülme zehirli guatrın en yaygın emareleri içinde yer ediniyor.

Zehirli guatr atom tedavisi nedir?

Halk içinde atom tedavisi denen bu tedavi yönteminin aslolan adı radyoaktif iyot tedavisidir. Bu yöntem aslen tiroit kanserinin tedavisi için kullanılan bir yöntemdir sadece zehirli guatr hastalığı tedavisinde de oldukça pozitif sonuçlar veriyor. Hastaya iyodun radyaktif şeklinin ağızdan sıvı yada kapsül olarak verilir, iyotu kullanan tiroid bezine tesir eder. Bazen hususi kamerayla filmleri çekilip denetim edilir.

zehirli guatr kanser belirtisi

Graves geçer mi?

Zehirli guatr hastalığı tedavi ile de devamlı iyileşir diyemeyiz. İlk 3-6 ay daha da kötüye gidebilir. 1 yıla kadar stabilize olur ve zaman içinde iyileşir. Graves hastalığında sabırlı olmak fazlaca önemlidir. Şu sebeple uzun soluklu bir tedavi sürecini kapsar.

Graves hastalığı tehlikeli midir?

Her yaşta görülebilen graves hastalığı çoğu zaman hanımlarda ve 40 yaş altında daha sık görülüyor. Zehirli guatr hastalığı vücudun ana organlarını etkilediği için oldukça tehlikelidir.

Graves hastaları neler yemeli?

Meyve sebzelerden havuç, biber, kabak, sarı ve yeşil renkli sebze ve meyveler tüketilebilir. Her gruptan gıda alması ihtiyaç duyulan bu hastalar kahverengi pirinç, tam buğday, bulgur, yulaf şeklinde tahıllar tüketebilirler.

Zehirli guatr kanser yapar mı?

Guatr yada zehirli guatr sebebiyle takip edilen kişilerde yada başka hastalıklar için meydana getirilen tetkiklerde ortaya çıkan tiroit bezi kanseri zehirli guatr ile aynı şey değildir. Zehirli guatr kanser değildir. Tiroit bezi kanseri nadiren uzunlukta kitle, ses kısıklığı, yutkunma güçlüğü ve hatta zehirli guatr ile ortaya çıkabiliyor. Guatr iyot eksikliği sonucunda ortaya çıkar. Bir çok vakit ilaçlarla denetim edilse de Dahiliye uzmanları ufak küçük bir ihtimal de olsa kansere dönüşebildiğini söylüyor.

Graves hastaları hangi tuzu kullanmalı?

Zehirli guatr hastalarının yanı sıra her tiroit hastaları iyotsuz tuz kullanmalıdır. Bu hastalar iyotlu tuz kullandıklarında hastalıkları şiddetlenir.

Zehirli guatr insanı zehirler mi?

Kafaları karıştıran zehirli guatr yalnız etkileriyle değil ismiyle de insanları telaşlandırmayı başarıyor. Tıpta toksik guatr adıyla yer edinen bu hastalık insan metabolizmasını zaman içinde bir nevi zehirliyor. Sadece zannedildiği şeklinde zehirlemesi söz mevzusu değil.

Niçin zehirli guatr deniyor? 

Zehirli guatr toksik guatr grubunda yer almış olduğu için bu adı almıştır.

Atom tedavisi kimlere uygulanır?

Halk içinde atom tedavisi denen bu tedavi yönteminin aslolan adı radyoaktif iyot tedavisidir. Bu yöntem aslen tiroit kanserinin tedavisi için kullanılan bir yöntemdir sadece zehirli guatr hastalığı tedavisinde de oldukça pozitif sonuçlar veriyor.

Graves kilo aldırır mı?

Zehirli guatr bir otoimmün hastalığıdır. Graves adı ile de malum zehirli guatr aşırı tiroksin salgılayarak hastanın vücudunda metabolizmasını hızlanıyor, buna da bağlı olarak kilo alamıyor.

Graves hastalığı kronik mi?

Sebebi kati olarak bilinmese de genetik özelliklerin etkili olduğu biliniyor. Ailesinin hastalık konusunda graves ve başka otoimmün hastalık bulunan insanların bu hastalığa yakalanma ihtimaller içinde daha yüksek görülüyor.

Graves hastalığı hangi bölüme gidilir?

Guatr için ilkin dahiliye şu demek oluyor ki iç hastalıkları kısmına başvurmanız gerekiyor. Daha sonrasında dahiliye uzmanı tiroit testleri ve tiroit ultrasonu çektikten sonrasında uygun görürse sizi endokrin uzmanlarına yönlendirecektir

Zehirli guatr çocuk olmasına engel mi?

Derhal her şeye tesiri olan graves hamile kalmaya engel olabilir. Bu hastalık tek başına bir sebep değildir. Zehirli guatr var olana sebebinin tesirini arttırır. Kısaca hanımda kısırlık emaresi var ise tiroit bu aşamada etken hale gelir.

Zehirli guatr kilo verdirir mi?

Zehirli guatr bir otoimmün hastalığıdır. Graves adı ile de malum zehirli guatr aşırı tiroksin salgılayarak hastanın vücudunda metabolizmasını hızlanıyor, buna da bağlı olarak kilo alamıyor. Aşırı yiyecek yense bile kilo artışı gözlenmez.

Graves hastalığı tekrarlar mı?

Ameliyat esnasında bırakılan tiroit dokusunda nodül kalmışsa bu nodüller büyür ve guatr hastalığının yine etmesine sebep olabilir. İlaç tedavisi sonrasında da ilk 6 ayda %30-50 oranında tekrarlayabileceği söyleniyor.

Guatr zehirli olduğu iyi mi anlaşılır?

Aşırı kaygı ve alınganlık hali, uyuyamam, halsizlik ve bitkinlik şeklinde etkilerinin yanı sıra süratli ve düzensiz kalp atışları şu demek oluyor ki aritmi, aşırı sıcak hissetme ve terleme, kilo kaybı, saçlarda cansızlık ve dökülme zehirli guatrın en yaygın emareleri içinde yer ediniyor.

Zehirli guatr ne şeklinde rahatsızlıklar yapar?

Hanım hastalarda daha sık görülen zehirli guatr tane düzensizliği yada tane görememe, cinsle istekte azalma şeklinde şikayetlerin yanı sıra böbreklerde çeşitli şikayetlere yol açabilir. Kalp yetmezliği şeklinde ciddi sorunlara da kucak açan zehirli guatr birçok rahatsızlığa sebep oluyor.

Zehirli guatr ilerlerse ne olur?

Metabolizma hızını arttıran bu hastalık ilerlediğinde kilo kaybı devam eder. İltihap yada bir enfeksiyon esnasında tiroit krizi gerçekleşebilir. Buna bağlı olarak şok ve ölüm meydana gelebilir.

Zehirli tiroitin emareleri neler?

 • Aşırı iştah dolayısıyla fazlaca yiyecek yeme ve su içme,
 • Aşırı terleme,
 • Ellerde ve vücutta titreme,
 • Ani kilo kaybı,
 • Saçlarda dökülme,
 • Kaşıntı,
 • Çarpıntı,
 • Boğazda dolgunluk hissi

Zehirli guatr bulaşıcı mı?

Graves bir enfeksiyon hastalığı olmadığı için bulaşıcı değildir. Sadece genetik faktörlerden kaynaklı olarak aile üyelerinde de görülebilir.

Zehirli guatr cinsel isteksizlik yapar mı?

Hanım hastalarda daha sık görülen zehirli guatr tane düzensizliği yada tane görememe, cinsle istekte azalma şeklinde şikayetler görülebilir. Erkeklerde de zehirli guatrdan dolayı cinsel isteksizlik problemi yaşanabilir.

Zehirli guatr kulak çınlaması yapar mı?

Zehirli guatr kulak çınlaması yol açan etmenlerden biri olsa da fazlaca sık görülmüyor.

Zehirli guatr kanda çıkar mı?

Başvurduğunuz sıhhat kuruluşunda zehirli guatr klinik muayene ile anlaşılır. İlk muayeneden sonrasında kan testleri, ultrasonografi ve iyot uptake tanı testleri uygulanır. TSH hormonu normalin altında, T3 ve T4 hormonları normalin üstünde seyreder.

Zehirli guatr çarpıntı yapar mı?

Aşırı kaygı ve alınganlık hali, uyuyamam, halsizlik ve bitkinlik şeklinde etkilerinin yanı sıra süratli ve düzensiz kalp atışları şu demek oluyor ki aritmi, aşırı sıcak hissetme ve terleme, kilo kaybı, saçlarda cansızlık ve dökülme zehirli guatrın en yaygın emareleri içinde yer ediniyor.

Zehirli guatr erkekte kısırlık yapar mı?

Bu hastalık kısırlık tek başına bir sebep değildir. Zehirli guatr var olana sebebinin tesirini arttırır. Kısaca erkekte kısırlık emaresi var ise tiroit bu aşamada etken hale gelir.

Zehirli guatr geçici midir?

Zehirli guatr hastalığı tedavi ile de devamlı iyileşir diyemeyiz. İlk 3-6 ay daha da kötüye gidebilir. 1 yıla kadar stabilize olur ve zaman içinde iyileşir. Graves hastalığında sabırlı olmak fazlaca önemlidir. Şu sebeple uzun soluklu bir tedavi sürecini kapsar.

Zehirli guatr genetik mi?

Sebebi kati olarak bilinmese de genetik özelliklerin etkili olduğu biliniyor. Ailesinin hastalık konusunda graves ve başka otoimmün hastalık bulunan insanların bu hastalığa yakalanma ihtimaller içinde daha yüksek görülüyor. Hemen hemen bir kesinlik kazanmış olsa da kişilerin geçirdiği kaza ve hastalığa yakalanma ihtimaline tesiri üstünde araştırma yapılıyor.

Zehirli guatr hangi taş iyi gelir?

Azurit, mavi kalsedon, mavi turmalin taşları tiroide iyi gelen taşlar içinde yer ediniyor. Aşırı etken bir tiroidi rahatlatır ve yatıştırır.

Zehirli guatr ilaçla geçer mi?

Zehirli guatr hastalığında çeşitli tedavi şekilleri bulunuyor. Zehirli guatr hastalığı teşhisinden sonrasında ilk olarak ilaç tedavisi ile hormonların normale dönmesi sağlanır. Uzman lüzumlu görürse ameliyat da uygulanan tedavi şekillerinden biri oluyor.

Graves hastalığı düzelir mi?

Zehirli guatr hastalığı tedavi ile de devamlı iyileşir diyemeyiz. İlk 3-6 ay daha da kötüye gidebilir. 1 yıla kadar stabilize olur ve zaman içinde iyileşir. Graves hastalığında sabırlı olmak fazlaca önemlidir. Şu sebeple uzun soluklu bir tedavi sürecini kapsar.

Zehirli guatrın tedavisi iyi mi olur?

Hastanın yaşı, hastalığın ne kadar ilerlediği şeklinde etkenler göz önüne alınarak hastanın tedavisi yapılsa da baktığımızda üç çeşit tedavi yöntemi kullanılır:

 1. Antitiroid ilacı tedavisi
 2. Tiroidektomi (ameliyatla tiroid bezinin alınması)
 3. Radyoaktif iyot tedavisi (atom tedavisi)

Zehirli guatr ile guatr arasındaki fark

Guatr tiroit bezinin büyümesi ile meydana gelir. Eğer bu büyümede nodül gelişimi gözlemlenmiyorsa ve hormonlar düzgüsel ise buna guatr denir. Tiroit hormonlarının fazla salgılanmsı ve sentezlenmesi ile zehirli guatr meydana gelir.

Zehirli guatr alınmazsa ne olur?

Son aşama ciddi bir hastalık olan zehirli guatr tedavi edilmezse yada tedavisinde gecikilirse kalpte ritim bozukluğu ile başlamış olan ve birçok kalp rahatsızlığı ile devam eden sorunlara neden olur. Tiroit krizi geçiren hastalar ölüm riski taşırlar.

Zehirli guatr tedavisi mümkün mü?

Zehirli guatrın Antitiroid ilacı tedavisi, Tiroidektomi (ameliyatla tiroid bezinin alınması), Radyoaktif iyot tedavisi (atom tedavisi) şeklinde çeşitli tedavileri bulunuyor.