Zararlı maddelerin etkileri kuşaklar boyu sürüyor: Dedeleri sigara içen kadınlar daha fazla kilo alma eğiliminde

tarafından
50
Zararlı maddelerin etkileri kuşaklar boyu sürüyor: Dedeleri sigara içen kadınlar daha fazla kilo alma eğiliminde

İnsanların sigara içmek benzer biçimde geleceğini düşünmeden edindikleri zararı dokunan alışkanlıkların negatif etkilerinin kuşaklar boyu devam edebileceği ortaya çıktı. İngiltere’de 14 bin hamile hanım, aileleri ve evlatların doğumdan sonraki gelişimleri 30 yıl süresince incelendi. Araştırmacılar, dedeleri ve dedelerinin babaları sigara içen hanımefendilerin daha fazla vücut yağına haiz olma eğiliminde bulunduğunu deklare etti. Uzmanlar, bulgularının kişinin sağlığında atalarının genetik özelliklerinin yanı sıra davranışlarının da etkili bulunduğunu ilk kez gösterdiğini söylemiş oldu.

İngiltere’de meydana getirilen yeni bir emek harcama dedeleri yada büyük dedeleri erken yaşta sigara içmeye başlamış olan hanımefendilerin  daha fazla vücut yağına haiz olma eğiliminde oldukları gösterdi.
30 senedir devam eden “90’ların evlatları” (Children of the 90s study) adlı çalışmanın katılımcıları on seneler süresince çözümleme edildi. 
Bilim adamları, büyükbabası yada büyük büyükbabası 13 yaşından ilkin sigara içmeye başlamış olan hanımlarda daha yüksek vücut yağı gözlemlediklerini söylemiş oldu. Adam torunlarda ise herhangi bir etkiye rastlanmadı.
Bununla beraber, araştırma, zararı dokunan maddelere maruz kalmanın nesiller süresince geçebilecek değişikliklere yol açabileceğini öne sürdü. Sadece araştırmanın arkasındaki ekip, bunu doğrulamak ve iyi mi olabileceğini idrak etmek için daha fazla çalışmaya gerekseme duyulduğunu bildirdi.
Bristol Üniversitesi, 1991 senesinde başlamış olan  çalışmanın sağlamış olduğu nesiller arası detaylı veriler ile ihtimaller içinde bağlantıyı tespit etti.
Araştırmanın baş yazarı Prof. Dr. Jean Golding, çalışmaya evlatları ve torunları ile beraber katılmayı kabul eden 14 bin hamile kadının katıldığını söylemiş oldu.
Öteki taraftan, çalışmada 20 yıl ilkin, hamilelikleri esnasında, bir tek iki haftada bir bile olsa yağlı balık yiyen hanımefendilerin daha keskin görme yetisine haiz evlatları olduğu bulgusu yer aldı. Aynı araştırmanın 2013 senesinde gösterilen bulgularında,  hamilelikte iyot eksikliğinin evlatların zihinsel gelişimini negatif etkileyebileceği sonucuna varıldı.
Bilim adamları, iştirakçilerin hamileliklerinin erken dönemlerinden idrar örneklerine ve anne adaylarının ne yediğine dair detaylı kayıtlara haiz olduğundan bu keşiflerin mümkün bulunduğunu altını çizdi.
90’ların Evlatları projesi, uzmanların iştirakçilerin BCG aşı izlerine bakarak yaraların iyi mi iyileştiğini incelemesine bile izin verdi.
Öte taraftan, Scientific Reports dergisinde gösterilen son olarak araştırma için araştırmacılar, dedelerin ve büyük dedelerin sigara içme deneyimlerine ilişkin verileri araştırdı. Geçmiş dönemlerde İnigltere’de fazlaca azca sayıda hanım sigara içtiği için büyükannelerin ve büyük anneannelerin sigara içme alışkanlıkları göz ardı edildi.
Golding, “Bu araştırma bizlere iki mühim netice sunuyor. Birincisi, ergenlikten ilkin bir çocuğun belirli maddelere maruz kalmasının onu takip eden nesiller üstünde tesiri olabilir. İkincisi, evlatların aşırı şişman olmasının sebeplerinden biri, atalarının yaşam seçimi etkili olablir. Doğrusu mevcut rejim ve egzersizleri fazlaca mühim bir unsur olmayabilir” diye konuştu.
Golding ek olarak,  hayvan deneylerinin adamların üremeden ilkin belirli kimyasallara maruz kalmasının yavruları üstünde etkileri olabileceğini gösterdiğini, sadece bu fenomenin insanlarda mevcut olup olmadığı mevzusunda şüpheler bulunduğunu söylemiş oldu:
“Çalışmamız, nesiller arası ilişkilerin kökenini çözmeye adım atmak için uygun verilerle meydana getirilen ilk insan araştırmaları içinde içeriyor. Keşfedilecek daha fazlaca şey var” dedi.