Yüksek zekalı insanların neden yalnız kalmayı tercih ettiği açıklandı

tarafından
25
Yüksek zekalı insanların neden yalnız kalmayı tercih ettiği açıklandı

Yakın dönemdeki bir araştırma bazı yüksek zekalı insanların yalnız kalmayı tercih ettiğini öne sürdü.

Bilim adamları bizleri nelerin mutlu ettiğini buldu. Bunlar; anksiyete tesirini indirgemek için egzersiz yapmak, neşeli olmak için doğada yaşamak ve mutluluğumuzu iyileştirmek için toplumsal medya kullanımını azaltmak.

Tamamımız arkadaşlarımız ve yakın olduklarımız etrafımızda olduğunda hoş hissederiz fakat bununla birlikte da ıssızlığı da tercih eden insanoğlu vardır ve yüksek zekalı insanoğlu çoğunlukla bu grubun içinde bulunurlar.

Yüksek zekalı insanoğlu çoğu zaman yalnız kalmayı tercih eder.

Bu iddia bununla birlikte araştırma ile de desteklenmektedir. British Journal of Psychology (İngiliz Psikoloji Dergisi) tarafınca yayımlanıp Norman Li ve Satoshi Kanazawa tarafınca neden yüksek zekalı insanların dostlarıyla daha çok etkileşimde bulunduklarında düşük yaşam zevki deneyim ettiklerini açıklanmakta.

Araştırmacılar neticelerini evrimsel psikolojiye dayandırıp zekanın problem çözme kabiliyeti olarak geliştiğini ileri sürdüler. Akıllı insanoğlu tek başlarına arkadaşlarından yardım almadan daha çok sorun çözmektedirler.

Kuram daha azca parlak zeka olan insanların sorun çözmede yardımda bulunduklarından, dostlarıyla oldukları için mutlu bulunduğunu, daha yüksek zekalıların ise sorunları tek başlarına çözebildikleri ve yalnızlıktan daha mutluluk duyduklarını ileri sürüyor.

Akıllı insanlarla ilgili araştırmaya daha derinden bakış

Yüksek zekalı insanların neden yalnız kalmayı tercih ettiği açıklandı

Araştırmacılar verilerini National Longitudinal Study of Adolescent Health’den alıp 18-28 yaşları arasındaki 15,197 kişinin anket cevaplarını çözümleme etti. Büyük buluşlarından biri Inverse tarafınca rapor edilmiş olup şu şekilde açıklandı:

“Verinin analizi yoğun kalabalıkların çevresinde olmak çoğu zaman mutsuzluğa yol açarken, arkadaşlarınız ile sosyalleşmek ise mutluluğa yol açtığını ortaya çıkardı (eğer ki ele alınan şahıs yüksek zekalı değil ise).

Savanna Mutluluk Teorisi

Yüksek zekalı insanların neden yalnız kalmayı tercih ettiği açıklandı

Araştırmacılar buluşlarını açıklarken “savanna mutluluk teorisine” atıfta bulunmuş oldu. Savanna mutluluk teorisine bakılırsa, yüksek zekaya haiz insanların daha şehirli ve yalnız olmalarıdır.

Bu kuram, atalardan kalan mirasa dair insan beyninin karşılık verdiği bir netice olarak da tanımlanıyor.

Şu demek oluyor ki, geçmişte bu kadar kalabalık şehirlerde yaşamazdık ve nispeten minik gruplar halinde yaşardık. Sayılarımız azdı fakat birbirimizle etkileşimlerimiz kıyasla daha fazlaydı. Bundan dolayı, minik gruplar, kalabalıklaştıkça kendimizi mutsuz hissediyoruz.

Bu kuram evrimsel psikolojiden geldi ve beynin o çevredeki şartlara adapte bulunduğunu ve çağdaş zamandaki eşi olmayan şartlara karşılık vermede uygun olmadığı öne sürüldü.

Evrimsel psikoloji beyinlerimizin avcı-toplayıcı olmak için geliştiğini fakat teknolojik gelişmelere ayak uyduramadığını varsaydı. Yazarlara bakılırsa çağdaş jenerasyonda, atalarımızdan daha çok nüfus sıklığı olan mekanlarda yaşıyor ve arkadaşlarımızla oldukca daha azca zaman geçiriyoruz.

Yüksek zekalı insanların neden yalnız kalmayı tercih ettiği açıklandı
Bilim yüksek zekalı insanların neden yalnız kalmayı tercih ettiğini deklare etti

Bu yüzden, beynimiz avcı-toplayıcı yaşamına en iyi şekilde adapte olabilmek için geliştiğinden, bugünlerde bir çok insan daha naturel bir yaşam yaşarlarsa daha mutlu olurlar: daha azca insanoğlunun çevresinde olup arkadaşlarla daha çok vakit geçirmek.

Araştırmacılara bakılırsa, bu önerme yüksek zekalı insanoğlu için uyumlu değil. İnsanlar şehirsel alanlara geçiş yapmış olup yabancılar ve tanınmayan insanlarla sıkça etkileşime geçtiler. Bu kırsal alanlara kıyasla daha yüksek stres seviyeli bir ortam oluşturdu. Bu yüzden parlak zeka insanoğlu ıssızlığı arzulayarak adapte oldular.

Kanazawa’ya bakılırsa “Genel olarak, parlak zeka bireyler atalarımızda bulunmayan ‘anormal’ tercihlere ve değerlere haiz olmaya daha yatkındırlar.”

“İnsanlar şeklinde türler içinde arkadaşlık oluşturmak oldukça normaldir ve bunun sonucu olarak daha parlak zeka bireyler ise arkadaşlığa daha azca eğilimli olacaktır.” Yüksek zekalı insanoğlu arkadaşlıklardan pek yarar görmezler ve ıssızlığı yüksek stres seviyeli şehirlerde sosyalleştikten sonrasında bir yol olarak kullanırlar.

Çeviren: Faruk Ünal

The post Yüksek zekalı insanların neden yalnız kalmayı tercih ettiği açıklandı appeared first on Beyinsizler – Popüler Bilim Ve Teknoloji Haberleri.