İçeriğe geç

Yönetim Panelindeki WordPress Logosunu Kaldırmak

Webmaster forumlarında sürekli vakit geçirmek, WordPress’te yapılmak istenen özellikleri keşfetmemizi de sağlıyor. Hatta bu sayede siz değerli okurlarımıza çok farklı ipuçları ve yazılarda oluşturabiliyoruz.

Bunlardan birisini de geçen gün bir forum üyesinin sorusu ile farkettim. Bu üye yönetim panelinin üst kısmında bulunan WordPress logosunu kaldırmak istiyordu. Bende ufak bir araştırma yaptıktan sonra, bu işlevi sizin için sağlayacak çok ufak bir kod parçasını keşfettim.

WordPress yönetim panelinin üst kısmında bulunan araçlar bölümünde bir WordPress logosu yer alır. Eğer bu logonun üstüne gelirseniz, burada bir menü olduğunu farkedersiniz. Genellikle bu menü, hiç bir WordPress kullanıcısının işine yaramaz. Bu yüzden silinmesinin de hiç bir zararı yoktur.

WordPress kullanıcılarının yanında, geliştiriciler de kendi kimlikleri dışında bir logonun websitelerinde olmamasını isteyebilir. Bir müşteriniz için hazırladığınız bir sitede, kendi logonuzdan oluşan bir araç çubuğu göstermek isteyebilirsiniz. Yada müşterinizin hangi sistemi kullandığınızı bilmesini istemiyorsanız, işe öncelikle bu WordPress logosunu kaldırmakla başlayabilirsiniz.

Bu yazımda, sadece bir dakika içerisinde yönetim araç çubuğunuzda bulunan WordPress logosunu kaldırmak için ne yapmanız gerektiğini anlatacağım.

Eğer bu işlemi yaparken tam olarak ne yaptığınızı bilmiyorsanız, sitenizi yedeklemenizi tavsiye ederim. Aslında yapacağımız işlem çok kolay olsa da, bazı acemi kullanıcılar bu tarz durumlarda sitelerinde pek çok hataya sebep olabiliyor. Yedekleme işlemini en kolay yoldan yapmak içinse harika WordPress yedekleme eklentilerine göz atabilirsiniz.

WordPress Logosunu Kaldırmak İçin Ne Yapmalısınız?

Aşağıdaki adımları takip ederek, WordPress yönetici panelinizin sol üst kısmında bulunan logoyu ve menüyü kolayca kaldırabilirsiniz.

Adım 1: WordPress sitenize giriş yapın. Yönetici panelinizi açın.

Adım 2: Aşağıdaki resime göz atacak olursanız, bizim kaldırmak istediğimiz logoyu ve menüyü görebilirsiniz.

Adım 3: Aşağıdaki kodu sitenizin functions.php dosyasına ekleyin.

/*Yönetim Panelindeki WordPress Logosunu Kaldırmak*/

add_action( 'admin_bar_menu', 'remove_wp_logo', 999 );

function remove_wp_logo( $wp_admin_bar ) {

$wp_admin_bar->remove_node( 'wp-logo' );

}

Adım 4: Değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın.

WordPress Logosunu ve Menüsünü Kaldırmanın Avantajları

  • Müşterileriniz hangi platformu kullandığınızı anında anlayamaz
  • Bir web tasarımcıysanız, kendi markanızın değerini arttırabilirsiniz.
  • Daha profesyonel bir görünüm elde edebilirsiniz.
  • Sitenizde gereksiz bir fonksiyonu silmiş olursunuz.,
  • Yönetim panelinizin görünümünü daha temiz ve sade şekilde tasarlamış olursunuz.

Son Olarak

Bu yazımda, yönetici panelinizde bulunan WordPress logosunu ve menüsünü nasıl kaldırabileceğinizi sizlerle paylaştım. Umarım bu ufak ipucunu arayan kullanıcılarım, yazımızı anlaşılabilir ve kolayca öğrenilebilir bulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir