Yerli astronot ilanına ilgi: Kaç kişi başvurdu?

tarafından
15
Yerli astronot ilanına ilgi: Kaç kişi başvurdu?

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Varank, Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu Projesi’nin Ulusal Uzay Programı’nın mühim bir aşamasını oluşturduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanı’mız projeyi duyurduktan şu ana kadar sayfayı 2,7 milyon kişi ziyaret etti” dedi. Varank başvuruyu tamamlayanların sayısının ise 150 bulunduğunu söylemiş oldu.

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOBB İkiz Kuleler’de meydana gelen Sanayinin Liderleri Programı Tanıtım Toplantısı’nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrasında kamuoyuyla paylaşmış olduğu müjdeye değindi.

Sonrasında Türkiye Uzay Ajansının mevzuya ilişkin olarak hazırladığı video yayınlandı.

ÇOK FAZLA ÜLKE YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk uzay yolcusu ve bilim misyonu projesini resmi olarak başlattığını vurgulayan Varank, şunları söylemiş oldu:

“Projeyle, seçilecek bir Türk vatandaşını 2023’te bilimsel faaliyetler yürütmek suretiyle 10 günlüğüne internasyonal uzay istasyonuna yollayacağız. Bu prestijli misyon yardımıyla Türkiye, uzaya vatandaşını gönderen ender ülkeler içinde yer alacak.

VARANK’TAN BAŞVURU ÇAĞRISI

Uzaya gönderilecek kişinin seçilmesi sürecine değinen Varank, şu ifadeleri kullandı:

“Müracaat, değerlendirme ve eğitim süreçleri tamamen bilimsel esaslara dayalı yürüyecek. Başvuruları kabul etmek ve adayları süreç hakkında bilgilendirmek suretiyle bir web sayfası oluşturduk. 23 Haziran saat 20.23’e kadar ‘www.uzaya.gov.tr’ adresinden başvuruları kabul edeceğiz. Cumhurbaşkanı’mız projeyi duyurduktan şu ana kadar sayfayı 2,7 milyon kişi ziyaret etti. 27 bin kişi de kayıt sayfasına giriş yapmış oldu. Şu anda tüm şartları elde eden ve başvurusunu tamamlayan kişi sayısı da 150. Bu kadar kısa sürede gelen yüksek sayıdaki başvurular, projeye ilginin ne kadar yüksek bulunduğunu da gösteriyor.