Yer fıstığının faydaları nelerdir? Yer fıstığı bebeklere ne zaman verilir?

tarafından
273
Yer fıstığının faydaları nelerdir? Yer fıstığı bebeklere ne zaman verilir?

Yer fıstığının faydaları nedir? Yer fıstığı fasulye ve bezelye benzer biçimde Fabaceae familyasının bir bitkisidir. Bununla beraber yer fıstığının faydaları içinde en göze çarpan vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya ve kalbi korumaya destek olan omega-3 benzer biçimde iyi yağlar açısından varlıklı bir baklagil olması olmuştur. Bilhassa kalp sağlığı için yer fıstığı tüketilmesi oldukça önemlidir. Lakin bunun yanı sıra gerilim için yer fıstığı tüketilmesi tabip kontrolünde olacak bir iştir. Gelin hep birlikte yer fıstığı hakkında daha çok informasyon edinelim.

İlginizi çekebilir: Melisa otunun (Limon otu) faydaları nedir? Melisa otu çayı iyi mi yapılır, ne işe yarar? Evde melisa yağı iyi mi yapılır?

Yer fıstığı

Yer fıstığı, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya ve kalbi korumaya destek olan omega-3 benzer biçimde iyi yağlar açısından varlıklı bir baklagildir. Kalp damar hastalıkları, damar sertliği ve hatta kansızlığın önlenmesi benzer biçimde birçok yarar sağlar.

Yağ açısından varlıklı ve dolayısıyla fazlaca fazla kaloriye haiz olmasına karşın, yer fıstığı protein açısından da yüksektir. Bu da onları sıhhatli bir enerji deposu yapar. Yer fıstığı ek olarak B ve E komplekslerinden vitaminler açısından da zengindir ve mesela erken yaşlanmayı önlemeye destek olan naturel bir antioksidandır.

Yer fıstığının faydaları

Yer fıstığı resveratrol, E vitamini ve folik asit seviyeleri daha yüksek ve tuzları daha düşük olduğundan tercihen taze tüketilmelidir.  Taze tüketildiğinde size ve bedeninize faydalarını düşünebiliyor musunuz?

Kalp hastalığına karşı korur: Yer fıstığı kalp hastalıklarını önler. Şundan dolayı şarapta da bulunan bir madde olan ve kalp kası hasarını onarmaya destek olan muhteşem bir antioksidan olan resveratrol ihtiva eder. Ek olarak yerfıstığı, dokularda bulunan kolesterolün vücuttan atılması için karaciğere taşınmasına destek olan, iyi yağ olarak malum tekli doymamış yağa haizdir ve kalp hastalığı geliştirme şansını azaltır.

Damar sertliğini önlemeye destek verir: Yer fıstığı, iyi kolesterolü artırmaya destek olan iyi yağ olarak malum tekli doymamış yağ içerdiğinden damar tıkanıklığını önlemeye destek verir. İyi kolesterol, dokularda bulunan kolesterolün atılmasını sağlayarak atardamarların tıkanmasını önler. Yer fıstığı, kolesterolü, bilhassa toplam kolesterolü ve fena kolesterolü düşürmek için rejimlerde kullanılabilir. Şundan dolayı fena kolesterol, kanda fazla oranda bulunduğunda, atardamarlarda biriken yağlı plakların oluşumunu kolaylaştırarak kanın geçişini zorlaştırır. .

Anemi ile savaşır: Yer fıstığı, kırmızı kan hücreleri benzer biçimde kan hücrelerinin oluşumunu uyaran bir vitamin olan folik asit içerdiğinden kansızlıkla mücadelede fazlaca destek olabilir. Ek olarak yer fıstığı, kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin üretimini arttırdığı için anemiyi tedbir

Tip 2 diyabetin başlamasını önler: Yer fıstığı, iyi yağ olarak malum tekli doymamış yağ içererek, durağan(durgun) bir kan şekeri seviyesinin korunmasına destek verir, böylece kan şekeri seviyelerinin yükselmesini önler, bu da zaman içinde tip 2 diyabetin görünümünü kolaylaştırabilir. Ek olarak, yer fıstığı lif açısından zengindir ve kan şekeri düzeylerini düşürmeye destek verir, bu yüzden tip 2 diyabetin önlenmesinde de rol oynar.

Zayıflamaya destek verir: Yer fıstığı, tokluk hissini artırmaya ve açlığı azaltmaya destek olan lif bakımından varlıklı olduğundan kilo yönetimine destek olmak için iyi bir besindir. Ek olarak, yer fıstığı ek olarak termojenik bir besin olarak kabul edilir, kısaca metabolizmayı artırabilen, gün içinde daha çok kalori harcamasını teşvik eden ve sonuçta kilo kaybını kolaylaştıran bir gıdadır.

Erken yaşlanmayı önler: Yer fıstığı, antioksidan olarak çalışan ve böylece yaşlanmayı önlemeye ve geciktirmeye destek olan E vitamini açısından zengindir. Yer fıstığı, E vitaminine ek olarak, hücre yenileyici olarak çalmış olduğu dikkate alındığında, erken yaşlanmayı önleyen, kuvvetli bir anti-inflamatuar etkiye haiz iyi bir yağ olan omega 3 açısından zengindir.

Kas sağlığını sağlar: Yer fıstığı, kasları güçlendirmeye destek olan mühim bir mineral olan magnezyum ve kas kasılmasını iyileştiren potasyum içerdiğinden kas sağlığının korunmasına destek verir. Bundan dolayı, tertipli fizyolojik egzersiz yapanlar için yer fıstığı önerilir. Ek olarak Yer fıstığı, kasların enerjisini artırmaktan görevli olan E vitamini de ihtiva eder. Yer fıstığ ek olarak antrenmandaki performansı artırır, fizyolojik egzersiz yöntemiyle kas hacminin artmasına destek verir ve antrenman sonrası kasların iyileşmesine destek verir.

Bebekte malformasyon riskini azaltır: Yer fıstığı, hamilelikte mühim bir bağlaşık olabilir. Şundan dolayı bebeğin sinir sisteminin oluşumuna, büyümesine ve gelişmesine destek olan demir ihtiva eder. Ek olarak demir, idrar yolu enfeksiyonları benzer biçimde hamilelikte sık görülen enfeksiyon riskini azaltmaya da destek verir.

Ruh halini iyileştirir: Yer fıstığı, “zevk hormonu” olarak malum serotonin hormonlarının üretimini destekleyen ve iyi olma hissini artıran bir madde olan triptofan içerdiğinden ruh halini iyileştirmeye ve stresi azaltmaya destek verir. Yer fıstığı ek olarak stresi azaltmak için mühim olan magnezyum ve ruh halini iyileştirmeye destek olan serotonin benzer biçimde nörotransmitterlerin oluşumuna katkıda bulunan B vitaminleri ihtiva eder.

Pişmeden Yer FıstığıKavrulmuş Yer Fıstığı
Enerji544 kalori605 kcal
Karbonhidrat20,3 gr9,5 gr
Protein27,2 gr25,6 gr
Çinko3,2 mg3 mg
Folik asit110 mg66 mg
Magnezyum180 mg160 mg

Yer fıstığı hakkında dört gözle beklenen sorular!

Yer fıstığı, olmazsa olmaz besinler içinde soflara yerleşti. Daha hemen hemen bilmeyenler için yer fıstığı hakkında daha çok informasyon sahibi olmanız için dört gözle beklenen tüm soruları kaleme aldık.

Yer fıstığı iyi mi ekilir?

Yer fıstığı tohumdan ekilmesi ihtiyaç duyulan bir besindir. Ekmeden ilkin dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bazı meseleler vardır. Bunar şu şekildedir:

 • Yer fıstığı, bitkinin gelişme döngüsü süresince averaj sıcaklıkları 20°C ile 30°C içinde olan bölgelerde yetiştirilebilir. Nebat düşük sıcaklıklara hoşgörü göstermez.
 • Yer fıstığı, günde minimum birkaç saat direkt güneş ışığı ile yüksek ışığa gerekseme duyar.
 • Tercihen iyi drene edilmiş, hafifçe, gevşek, organik maddece varlıklı verimli topraklarda yetiştirin. Yer fıstığı yetiştiriciliği için ideal toprak pH’ı 5.5 ile 6.5 arasındadır. 
 • Toprağı ıslanmadan daima nemli tutacak şekilde sulayın. Çiçeklenme esnasında tozlaşmaya zarar vermemek için sulamayı azaltın yada askıya alın.

Yer fıstığı ne zaman ekilir?

Yer fıstığı averaj olarak nisan ayında ekilmesi gerekmekte. 4-5 ay süre sonrasında ise hasat yapabillirsiniz.

Yer fıstığı iyi mi yetişir?

Yer fıstığı Akdeniz, Marmara, Güneydoğu Anadolu ve Batı Anadolu bölgelerinde yetişen bir besindir. Tohumdan çıkmaktadır.

Yer fıstığı Ankara’da yetişir mi?

Akdeniz, Marmara, Güneydoğu Anadolu ve Batı Anadolu bölgelerinde yer fıstığı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ankara’da yer fıstığı yetiştirmeniz oldukça zor olacaktır. 

Yer fıstığı ağaçta mı yetişir?

Yer fıstığı toprak altında yetişmektedir. Tohumdan yetişen bir besindir. 

Yer fıstığı bebeklere ne zaman verilir?

Kucak dolusu mineral ve gıda maddesi içeren kuruyemişlerden en vazgeçilmesi yer fıstığıdır. Yer fıstığının lezzetini bebekleriniz de öğrensin istiyorsanız, 12-36 aylarda tabip kontrolü altında başlayabilirsiniz.

Yer fıstığı pişmeden yenir mi? 

Pişmeden yer fıstığı, tüm gıda maddelerini ve minerallerini sağlayarak yiyecekleri tüketmenin mükemmel bir yoludur. Yer fıstığının kırmızı kabuğu bile muhteşem bir lif yüzdesine haizdir. Dolayısıyla pişmeden de kavrulmuş olarakta tüketebilirsiniz.

İç pilava yer fıstığı konur mu?

En leziz yemeklerin Manisa yöresine ailt bulunduğunu duydunuz mu? Enfes lezzeti ile de davetlerin vazgeçilmezi olan iç pilavda gene Manisa yöresine aittir. Damak lezzetinize gore iç pilava yer fıstığı koyabilirsiniz. İnternette yer fıstıklı iç pilav adı altında tarifler mevcuttur.

Yer fıstığı rejimde yenir mi?

Yer fıstığı, tokluk hissini artırmaya ve açlığı azaltmaya destek olan lif bakımından varlıklı olduğundan kilo yönetimine destek olmak için iyi bir besindir. Dolayısıyla belli bir seviyede rejiminize dahil edebilirsiniz.

 • Olağanüstü bir rejim arıyorsanız bkn: Ahmet Apa düzey 1 rejimi nedir? Ahmet Apa can simidi düzey 1 yasak sıralamasında neler var? Yitik şifa niyeti nasıldır?

Yer fıstığı ezmesi kilo aldırır mı?

Yer fıstığı, rejiminize kalori ve iyi yağlar eklemenin kolay bir yoludur, sıhhatli bir halde kilo almanıza destek verir, naturel olarak kas büyümesini uyarır ve bağışıklığı sağlamlaştırır.

Yer fıstığı gaz yapar mı?

Yer fıstığının en azından bazı kişiler için gaz oluşturduğunu, ya da gaza niçin olabildiğini, söylemek mümkün. Şundan dolayı yiyecekleri sindirmekte güçlük çekenler, tüketirken gaz, şişkinlik ve ishal benzer biçimde yan etkisinde bırakır yaşayabilirler.

 • Gaz problemi hakkında daha çok informasyon sahibi olmak için bkn: Kimyon ile gaz problemi tedavisi mümkün mü? Kimyonun faydaları nedir? Gaz problemi için kimyon çayı tarifi

Yer fıstığı günde ne kadar yenmeli?

Yer fıstığını günde 30 gramı geçmeden tüketebilirsiniz. Eğer herhangi bir mide, kalp yada şeker sorununuz yok ise.

Yer fıstığında hangi vitaminler var?

Yer fıstık çekirdekleri %25 ila 32 protein (albüminler ve globulinler), %8 ila 12 karbonhidrat, %3 lif ve %2,5 mineral ihtiva eder

 • E vitamini
 • Karmaşa B vitaminleri
 • Folat
 • Magnezyum
 • Çinko
 • Fosfor
 • Bakır
 • Potasyum
 • Kalsiyum

Yer fıstığı ishal yapar mı?

Uzmanlar yer fıstığının gerektiğinden fazla tüketilmesi durumunda, kudeşen ve ishal benzer biçimde rahatsızlıklara niçin olabileceğini yönünde uyarılarda bulundular. Günlük aşım miktarı 30 gramın üstüne çıkmamalı. 

 • İshal hakkında daha çok informasyon sahibi olmak için bkn: İshal niçin olur? İshale ne iyi gelir? İshale iyi gelen besinler nedir?

Yer fıstığında K vitamini var mı?

İçerisinde varlıklı olarak E vitamini, karmaşa B vitaminleri ve magnezyum bulunan yer fıstığının içinde K vitamini yer almamaktadır. 

Yer fıstığı mideye dokunur mu?

Yer fıstığının mideyi kötüleştirdiğine dair herhangi bir informasyon yoktur. Lakin mide rahatsızlığınız var ise tabip kontrolü altında yer fıstığı tüketmenizde yarar var.

Yer fıstığı öksürük yapar mı?

Yer fıstığını muntazam ve kafi bir halde çiğnemediğiniz taktir de ufak parçaları boğaz kısmınızda kalabilir. Dolayısıyla buda öksürmenize olanak verir. Bunun haricinde yer fıstığının öksürük oluşturduğuna dair herhangi bir veri bulunmamaktadır.

 • Öksürük hakkında daha çok informasyon sahibi olmak için bkn: Ceviz ile öksürük tedavisi mümkün mü? Öksürüğe iyi gelen ceviz kürü iyi mi hazırlanmış olur?

Yer fıstığı ödem yapar mı?

Yer fıstığının ödem yaptığına dair herhangi bir informasyon bulunmamaktadır.

 • Ödem hakkında daha çok informasyon sahibi olmak için bkn: Vücuttan ödem iyi mi atılır? Ödem atmak için kür önerileri!

Yer fıstığı sivilce yapar mı?

Sivilce gelişimine, yağ bezlerinden gelen yağlı salgıların kıl köklerindeki ufak açıklıkları tıkamasıyla ortaya çıkan bir problem olan akne niçin olur. Dermatologlara gore, bu duruma ciltte aşırı yağ üretimi, bakteri birikimi, iltihaplanma eğilimi, hormonal düzensizlik ve ölü hücre ve doku biriktirme eğilimi benzer biçimde bir takım unsur niçin olabilir. Yer fıstığının bileşiminde bulunan yağ miktarı, kuramsal olarak sivilce oluşturabilen cilt yağlılığında artışa niçin olabilir. 

 • Sivilce hakkında daha çok informasyon sahibi olmak için bkn: Sivilcelere ne iyi gelir? Sivilce ve akne problemleri için cilt bakımı

Yer fıstığı şekeri yükseltir mi?

Diyabet kısaca şeker hastalığı, meydana getirilen rejimde değişim gerektiren, çoğu zaman karbonhidrat yönünden varlıklı gıdalardan, bilhassa de glisemik indeksi daha yüksek olan rahat gıdalardan vazgeçilen kişinin glisemik indekslerinde daha çok değişikliğe yol açan bir hastalıktır. Yer fıstığı glisemin indeksi 21 olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla kişinin şekerinin yükseltmesini bekleyemeyiz.

 • Diyabet hakkında daha çok informasyon sahibi olmak için bkn: Diyabet nedir? Diyabet rejimi iyi mi yapılır? Diyabet hastaları için rejim sıralaması örnekleri

Yer fıstığı tansiyonu yükseltir mi?

Sanayileşmiş, renkli ve güzel görünümlü yer fırstığı versiyonlarına dikkat edin. Şundan dolayı bunlar bolca oranda sodyum ihtiva ederler. Yer fıstığının bu versiyonları, yüksek gerilim, graves benzer biçimde kardiyovasküler hastalık riskini artırır. Eğerki gerilim hastası iseniz günde 30 gr üstünde yer fıstığı tüketmemeye itina gösteriniz.

 • Yüksek gerilim hakkında daha çok informasyon sahibi olmak için bkn: Yüksek gerilim nedir? Yüksek gerilim için gıda önerileri

Yer fıstığı uyku yapar mı?

Yer fıstığını gece tüketmeniz uykunuzu kaçırabilmektedir. Mümkün olduğunca gün içinde tüketmeye itina gösteriniz ve yedikten 3 saat sonrasında uykuya geçmeniz uyku standardını arttıracaktır.

Yer fıstığı uyku kaçırır mı?

Beslenme uzmanlarının ortak görüşlerine gore, triptofan üretimine destek olan besinler şunlardır: Yulaf, yer fıstığı, kabak çekirdeği, kahverengi pirinç, mercimek, fasulye, muz ve yoğurt. Beslenme uzmanları ek olarak balık, et, yumurta benzer biçimde B3 kaynaklarının tüketiminin yetersiz olması durumunda triptofanın B3’e dönüşeceğini ve bu yüzden uyku hormonunun üretimine destek olamayacağını da ekliyor. Beslenme Uzmanı Nurdan, “Bu yiyeceklerden bazılarını gece tüketmeye ve mümkün olduğunca gün içinde de tüketmeye odaklanın” ifadesine yer verdi.

Yer fıstığı zayıflatır mı?

Tekli doymamış yağlar açısından varlıklı olan yer fıstığı, metabolizmayı harekete geçirir ve yağ yitirilmesine destek olan kan şekeri seviyelerinin kontrolüne destek verir. Yer fıstığı ek olarak kilo vermek isteyenler için temel bir adım olan kas hacminin gelişimine de destek verir. Sadece zayıflamaya destek olması için yer fıstığının şekersiz ve rejiminize gore beslenme uzmanınızın önerilmiş olduğu doza uyularak tüketilmesi gerekir.

 • Zayıflamak için alternatik bir yöntem arıyorsanız bkn: Kayısı çayının faydaları nedir? Kayısı çayı zayıflatır mı? Ayda 5 kilo verdiren kayısı çayı ile hazırlanan olağanüstü karışım!

6 tane yer fıstığı kaç kalori?

1 tane yer fıstığı: 6 kalori. 6 tane yer fıstığı 36 kaloridir.