Yaz nezlesi nedir? Yaz nezlesi iyi mi geçer? Yaz nezlesine iyi gelen nebat çayları neler?

tarafından
69
Yaz nezlesi nedir? Yaz nezlesi iyi mi geçer? Yaz nezlesine iyi gelen nebat çayları neler?

Yazın kavurucu sıcaklarında soğuk içecekler ve serinletici klima vazgeçilmezdir. Sadece bunlar yazın alerjik nezle olmanıza sebep olabilir. Yaz ayında nezle olmak fazlaca can bunaltan olabilir. Nezle ve grip hakkında birçok kişinin yanlış bilmiş olduğu nezle ve grip aynı. Nezle ve grip aynı hastalık değildir. Nezle ve grip farkları aslen gözle görülür özellikte. Nezle burun akıntısı şikayetiyle öne çıkarken grip daha fazlaca halsizlik ile öne çıkıyor. Yaz nezlesi emareleri içinde burun ve boğaz kaşıntısı da içeriyor. Yaz nezlesi iyi mi geçer? Daha fazlaca alerjilerin sebep olduğu yaz nezlesi için bitkisel çözümler bayağı fazla. Nezleye iyi gelen bitkiler içinde ilk sırada ıhlamur içeriyor. Lahanayla nezle tedavisi bulunduğunu biliyor muydunuz?

Yaz nezlesi nedir?

Birçoğumuzun yanlış bilmiş olduğu yaz nezlesi akan ve kaşınan burun, hapşırma, boğaz kaşıntısı, boğaz akıntısı şeklinde gerçekleşiyor. Havadan solunan parçacıklara karşı gelişen yaz nezlesi bir çok vakit alerji kaynaklı oluşuyor. Yaz nezlesi bildiğimiz gribe yol açan virüs enfeksiyonlarından farklıdır. Grip ve yaz nezlesi aynı şey değildir. Gribin aksine saman nezlesi de dediğimiz havadaki parçacıklara karşı duyulan duyarlılık sonucu oluşan alerji diyebiliriz. Tıpta yaz gribine alerjik rinit deniyor. Rinit burun iltihabıdır. Birçok şahıs her yıl grip bulunduğunu sansa da aslen alerjik rinit doğrusu yaz nezlesi oluyor. Bir çok şahıs grip sezonunu kış ayları, soğuk havalarla bağdaştırsa da yazında gribe yakalanabiliriz. Gribe yakalanmak için soğuk havalardan dolayı kapalı ortamlarda uzun süre kalmak etkili olsa da tek etken bu değildir. Hasta olan kişiye temasla bulaşan grip kişinin hastalık geçmişine gore nezle olduğunda da benzer semptomlar gösterebiliyor. Halk içinde yaz gribi ya da yaz nezlesi olarak adlandırılan bu hastalık ‘klima hastalığı’ dediğimiz lejyoner hastalığına da dönüşebilir ya da lejyoner hastalığından dolayı da meydana gelebilir. Yazın sıcak havalarda serinlemek için en fazlaca klimaları kullanırız. Üşütme sebebiyle nezle yada grip olma olasılığımız oldukça yüksektir. Kas ağrıları, halsizlik emareleri başta gelen yaz nezlesine yalnız polenler sebep olmaz, klimaların temizlenmemesinden dolayı kirli havayı işlemesi sonucunda çeşitli mikroorganizmalar etrafa yayılır ve solunum kanalıyla akciğerlerimize kadar ulaşır. Klimalardan dolayı alerjik rinit yaşanabileceği benzer biçimde gribe de yol açabilir. Lejyoner hastalığı (klima hastalığı) yazımızda daha detaylı bilgiler içeriyor.  Isterseniz göz atabilirsiniz. Grip mi yoksa nezle mi iyi mi ayırt edeceğim diyorsanız grip ve yaz nezlesi arasındaki farklara daha detaylı göz atalım.

Grip ve yaz nezlesi arasındaki farklar

 • Yaz nezlesi ve grip arasındaki en büyük farklardan biri belirtileridir. Grip emareleri titreme, yüksek ateş, kas ağrıları, boğaz ve ağızda kuruluk, öksürük, baş ağrısı ve aşırı halsizliktir. Yaz nezlesinde hapşırma, burun akıntısı, boğaz akıntısı ve kaşıntısı şeklinde emare gösterir.
 • Grip olan kişilerde aşırı halsizlik sebebiyle sürekli uyuma isteği oluşur. Kesinlikle yatak istirahati gerekir. Sadece yaz nezlesinde istirahate gerek duyulmaz bundan dolayı halsizlik yok denecek kadar azdır.
 • Virüsün sebep olduğu gripte emareler 7-10 gün devam ederken nezlenin en fena emareleri 2-3 gün sürer.
 • Grip çoğu zaman sonbahar-kış aylarında görülür sadece nezle alerjik geliştiği için ilkbahar-yaz aylarında bilhassa polen alerjisi olanlarda sık görülür. Grip influenza virüsünün sebep olduğu bir solunum yolu enfeksiyonudur. Nezlenin virüs kaynaklı olma olasılığı fazlaca düşüktür.

Yaz nezlesi emareleri nedir?

Yaz nezlesi eğer alerjik kökenli değil de influenza virüsü kaynaklıysa gribe benzer semptomlar ortaya çıkar. Bu semptomlar süratli şekilde görülür ve şiddetlenebilir. Kişinin bağışıklık sistemine bağlı olan semptom sertliği ve süresi hastalık geçmişine gore de değişim izah edebilir. En sık rastlanan yaz nezlesi emarelerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Burun akıntısı
 • Hapşırma
 • Boğaz kaşıntısı ve boğaz akıntısı
 • Hafifçe ateş
 • Baş ağrısı
 • Gözlerde kaşıntı ve sulanma

Eğer yaz nezlesi influenza benzer biçimde bir virüsten kaynaklandıysa söylenen semptomlar ağır seyredebilir. Ek olarak aşağıdaki emarelerde görülebilir.

 • Yüksek ateş
 • Öksürük
 • Boğazda kuruluk
 • Öksürük
 • Aşırı halsizlik ve uyuma isteği
 • Titreme
 • Baş dönmesi
 • Kas ağrısı ve vücut kırgınlığı

Yaz nezlesi risk grupları

Çeşitli virüslerden meydana gelen yaz nezlesi bazı durumlarda risk taşıyabilir. Bu kişiler yukarda belirtilen semptomları gözlemlediğinde bir uzmana başvurmaları önerilir.

 • Zayıf bağışıklık sistemine haiz kişiler
 • HIV hastaları
 • Diyabet, akciğer yetmezliği benzer biçimde kronik hastalığı bulunan kişiler
 • Kanser tedavisi görenler
 • Aşırı kiloluluk hastaları
 • Gebeler
 • 5 yaş altı çocuklar
 • 65 yaş üstü kişiler

Yaz nezlesi niçin olur?

Özelikle yazın meydana gelen enfeksiyona bağlı gelişen yaz nezlesine yol açan bazı durumlar bulunuyor. Hafifçe sebeplerden daha ciddi sebeplere doğru sıralanan sebepler şu şekildedir.

 • Soğuk algınlığı; değişik virüsler sebebiyle oluşabilen bir çeşit solunum yolu enfeksiyonudur. Yaz gribi ile aynı semptomları taşıyan soğuk algınlığı daha yavaş gelişebilir ve daha hafifçe geçirilebilir.
 • Besin zehirlenmesi; çeşitli bakteri ve virüslerin ürediği gıdaları tüketilmesiyle oluşur. Bu durumda vücudunuza zararı dokunan bakteriler girer ve yaz gribi benzeri semptomlar oluşturur. Bu biçim sindirim sistemindeki bozulmalar sonucu oluşan yaz nezlesine kusma ve ishal de birlikte rol alır.
 • Zatürre; bir çeşit akciğer enfeksiyonudur. Birçok değişik virüs, bakteri ve hatta mantarların vücuda alınması ile oluşan zatürre yaz gribi semptomları izah edebilir. İlerleyen zatürrede öksürükler şiddetlenir ve yeşil sarı renkli mukuslu öksürük zatürrenin ayırıcı özelliklerinden olur. Zatürreye sebep olabilecek mikroorganizmalar yaz nezlesine de sebebiyet verebilir.
 • Bronşit; alınan havanın akciğerde bulunan keseciklere ulaşmasını elde eden dalcıklar şeklindeki hava yollarında doğrusu bronşlarında çeşitli sebeplerle iltihaplanma oluşmasına denir. Şahıs solunumda güçlük yaşar. Bronşite sebep olan virüsler yaz nezlesi de oluşturabilir. Ek olarak sigara kullanımı da bu biçim virüsleri destek sunar ve vücuda yerleşmesini kolaylaştırır.
 • Covid-19; akut solunum sendromu olarak da adlandırılan tehlikeli bir hastalıktır. SARS-CoV-2 virüsü ile enfekte olmuş kişilerde görülür. Birçok emaresi yaz gribine benzer olduğundan ayırt etmekte zorlanılıyor. PCR testi ile ortaya çıkan korona virüse yaz nezlesi de sebep olabiliyor.

Yaz nezlesi iyi mi geçer?

 • Yaz nezlesini önlemek için çeşitli korunma yolları bulunuyor. Yaz nezlesine sebebiyet veren yaz günlerinin kurtarıcısı klimadan yayılan klima hastalığı doğrusu lejyoner hastalığı önlemek için klimaların periyodik bakımları yapılmalı ve filtreleri değiştirilmelidir. Hatta klimalarda lejyoner tabletleri kullanmak da yararlı olacaktır. Klimanın karşında devamlı olarak durulmamalı, klima aralıklarla kullanılmamalıdır. Yazın sıcakları aşırı bunaltıcı olsa da averaj ideal ısı 22-23 aşama şeklinde ayarlanmalıdır. Bilhassa uyurken klimanın havasına direkt maruz kalınamamalı, gün içinde klima havası tavana verilmeli, durağan(durgun) bırakılmamalıdır. Klima kullandığınız odaları belirli aralıklarla camları açarak havalandırmalısınız.
 • Temiz olmadığını düşündüğünüz havuz, dere yada herhangi sulara girmemenizde yarar var. Deniz havuz sonrası ıslanan bikini, mayo, havlular değiştirilmelidir.
 • Yaz süresince meyve ve sebze çeşitliliği boldur. Bu zenginlikten faydalanmakta yarar var. Yazları dengeli ve çeşitli beslenmeli, vitamin ve mineral deposu olan meyve sebzelerden yeteri kadar tüketilmelidir. Aşırı soğuk içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Gün içinde cildin havalanasını sağlamalı, bunun için hafifçe kumaşlı giysiler giyilmelidir.

Yaz nezlesi iyi mi tedavi edilir?

Tedavi sürece kişinin sıhhat geçmişi ve bağışıklık sisteminin ne kadar zayıf olduğuyla değişkenlik gösterse de bir çok yaz gribi herhangi bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçiyor. Kafi ve tertipli beslenmeyle desteleyebileceğiniz bu tedavi sürecini yerli dinlenmeyle de yedi gün içinde tamamen geçirmek mümkün oluyor. Oluşan baş ve kas ağrılarında uzmanınızın önerilmiş olduğu ağrı kesicileri kullanabilir. Hem hastalığın sertliği hem de altta yatan değişik hastalıklarına bağlı olarak uzmana başvurulmasında yarar var.  

Yaz gribi virüs nedenli olduğunda tedavi sürecinde antiviral ilaçlar kullanılır ve pozitif sonuçlar alınır. Semptomlar görüldükten sonrasında 48 saat içinde kullanıldığında hastalığın ilerlemesini ciddi seviyede durduruyor.

Yaz nezlesine bitkisel çözüm!

Birçok şahıs ilaç kullanmak yerine bitkilerle organik yolardan tedavi yöntemini tercih ediyor. Yaz nezlesi güzel yaz günlerinde başınıza vardığında can bunaltan olabilir. Sadece yaz nezlesini iyileştirmek ve önlemek için bazı çayları tüketmeye itina göstermeniz kafi olacaktır. İşte yaz nezlesine iyi gelen birbirinden şifalı bitkiler!

 • Tarçın çayı: Antioksidan içinde ne olduğu yüksek olan tarçın vücudu enfeksiyonlara karşı korumak mevzusunda mühim rol oynuyor. Grip ve nezlelerin kurtarıcısı olan tarçını toz halinde kullanmanız çay kullanımı için kolay olacaktır. Bir bardak kaynar suyun içine 1 çay kaşığı tarçını ekleyip 10 dakika demlemeye bırakın. Sadece suyu kaynatmaya devam etmeyin. Günde 2 fincan içeceğiniz tarçın çayı ile nezleden kolayca kurtulabilirsiniz.
 • Ihlamur çayı: Bir bütün olan ıhlamur bal şifa dağıtmaya devam ediyor! Bir su bardağı kaynar su için 1 yiyecek kaşığı ıhlamur koyup 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Buradaki en mühim şey ıhlamuru demlerken kesinlikle kaynatılmamasıdır. Ihlamur çayınızın içine tatlandırmak için koyduğunuzda vücudunuz gereksinim duyan tüm enerjiyi ve vitamini kazanırsınız. Lüzumlu vitaminleri elde eden bu çay yardımıyla nezle şikayetleriniz sona erecek.
 • Ayrıkkökü çayı: İltihaplı hastalıklarla savaşan ayrıkkökü bitkisi çayı ile nefes almayı ferahlatır. İltihaplı hastalıklarda rahatlatıcıdır. 1 su bardağı kaynar suyun içine ekleyeceğiniz 4 gram doğrusu ortalama 1-2 çay kaşığı ayrıkkökü ile 10 dakika kaynatın. Günde 2-3 bardak içtiğiniz bu şifalı çay ile idrara sık sık çıkıp nezleden dolayı oluşan kandaki zararı dokunan maddelerden kolayca kurtulabilirsiniz.
 • Karanfil çayı: Güçlü bir antioksidan olan karanfil bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Nezle grip benzer biçimde hastalıklardan korur. Ağır seyreden nezlelerde oluşan mide bulantılarını giderir. 3-4 tane kırılmış karanfil 2 su bardağı kaynar suya eklenmiş olur 10 dakika daha kaynatılır. Eleyerek içeceğiniz karanfil çayı size acı gelebilir. Bal ile tatlandırabilirsiniz. Günde 1 bardak karanfil çayı ile kan dolaşımınızı da düzenlemiş olmuş olursunuz.
 • Lahana suyu; C vitamini deposu olan lahana bağışıklık sistemi üstünde iyileştirici ve koruyu etkisinde bırakır sağlıyor. Lahana yapraklarıyla elde edeceğiniz şifalı suyu günde 2-3 bardak tüketerek nezleden kolayca kurtulabilir hatta korunabilirsiniz. Lahana yapraklarını 5 dakika kadar kaynattığınızda oluşan suda bolca oranda C vitamini bulunur. Lahanayla nezle tedavisi sıkça tercih edilen yöntemlerden biridir.

Bağışıklık güçlendiren nezle çorbası iyi mi yapılır?

İçeriğindeki bolca sebze ve baharatlar ile vücudunuza C vitamini depolayacaksınız! Kış günlerinin de en sevilen çorbasına bağışıklık çorbası adını verdik. İşte şifalı bağışıklık çorbasının tarifi!

Malzemeler:

 • 1 parça tavuk göğsü eti
 • 300 gr (1 paket) karnabahar
 • 300 gr (yarım demet) ıspanak
 • 1 tane büyük havuç
 • 1 orta boy kereviz yada yer elması
 • 2 diş sarımsak
 • 2 çay kaşığı toz zerdeçal
 • Limon suyu
 • Toz karabiber
 • 1 litre su

Yapılışı:

 • Tüm sebzeleri yıkayıp temizledikten sonrasında istediğiniz şekilde doğrayın.
 • Tüm sebzeleri, sarımsağı ve tavuk göğsünü suda haşlayın.
 • Haşlanan tüm sebzeleri blenderden geçirin.
 • Zerdeçal ve karabiber ilave edin, birazcık kaynatın.
 • Taze sıkılan limon suyuyla lezzetine lezzet katabilirsiniz.

Karanfilli çay iyi mi yapılır?

Varlıklı içerikli karanfilli şifa çayında ıhlamur ve zencefilde bulunuyor. Grip hastalıklarının en sevilen bitkileri bir araya geliyor.

Malzemeler:

 • 30 gram ıhlamur (1 avuç kadar)
 • 3-4 tane kırılmış karanfil
 • 2 çay kaşığı dolusu zencefil (rendeden geçirilmiş)
 • 1 tane tarçın çubuğu
 • Limon kabuğu

Yapılışı:

 • Bir litre soğuk suyun içine tüm malzemeler ilave edin.
 • Kısa ateşte kaynama noktasına gelene kadar ısıtın.
 • Eleyerek fazlaca sıcak olmamasına dikkat ederek içebilir isterseniz tatlandırabilirsiniz.

Yaz nezlesinde burun akıntısı iyi mi geçer?

Yaz nezlesi burun tıkanıklığı sorununda uzmanlarca yazılan burun tıkanıklığını açan spreylerle bu problemi çözebilirsiniz. Sadece burun akıntısı yaşayan hastalar bu problemi iyi mi çözecekleri mevzusunda bir düşünce sahibi değiller. Can bunaltan hale gelen yaz nezlesi burun akıntısı iyi mi geçer? İşte burun akıntısını ortadan kaldıran tanım!

Burun akıntısını durduran çörekotu tarifi

Çörek otu için söylenen ‘ölümden başka her şeye ilaç’ sözü fazlaca doğru. Her sorunda kullandığımız çörek otunu mutfaklarda, cilt bakımlarında da sıkça kullanıyoruz. Yazın çekilmeyen nezle problemininin en belirgin semptomu burun akıntısına çörek otu ile son verebilirsiniz. 1 çay kaşığı çörek otunu ıslatın. Ondan sonra kurumaya bırakın. Kuruyan çörek otunu toz haline getirin. Oldukça fazla olamayacak şekilde burnunuza çekin. Bu işlemden otuz dakika sonrasında burun akıntısı şikayetiniz son bulacak. Günde 1 kez yapmanız kafi olacaktır. Çörek otu tozunu tek kullanımlık hazırlayın. Bu tozu burnunuza fazlaca azca çekmeniz bile büyük tesir göstereceğinden fazlaca fazla kullanmamaya dikkat edin.

Yaz nezlesi/gribi hakkında en sık sorulan sorular 

Bu bölümde yaz nezlesi/gribi hakkında en fazlaca sorulan sorular ve yanıtları bulunuyor.

Yaz gribi kaç gün sürer?

Yaz gribi nedenine bağlı olarak kişinin günlük işlerini etkileyecek düzeye gelebilir. Halsizlik şikayeti nezle geçtikten sonrasında birkaç gün devam edebilir. Şikayetlerin tamamen geçmesi 7-10 günü bulabilirken birkaç gün içinde kendi kendine de sönebilir.

1 günde yaz gribi iyi mi geçer organik yöntemler?

Yaz gribinden kurtulmanın en kati yolu tedaviyi kesmeden aralıksız devam etmektir. Bolca sıvı ve yukarıda belirttiğimiz nebat çayı tüketiminin yanı sıra vitamin içerikli beslenmeye de dikkat edilmelidir.

Yaz nezlesinin derhal geçmesi için ne yapmalıyız?

Her rahatsızlıkta mühim rol oynayan bolca su tüketimi yaz gribinde de önemlidir. Kahvaltılarınızda vitamin destekli besinler tüketmek, tertipli nebat çayları ile çabucak toparlayabilir. Doktorunuzun önerilmiş olduğu ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. C vitaminince varlıklı portakal, mandalina, kivi benzer biçimde meyveleri günde 2 porsiyon tükettiğinizde çabucak iyileşebilirsiniz.

Terleyerek yaz gribi geçer mi?

Enfeksiyona bağlı gelişen yaz gribinde terlemek kişinin ateşi var ise ateşin düşmesine destek sağlar. Sadece terledikten sonrasında ılık duş alınması gerekir. Terin üzerinizde kuruması vücut ısınını negatif etkisinde bırakır ve hastalığın şiddetlenmesine sebep olur. Ek olarak ince ve pamuklu giysiler giymeye itina göstermelisiniz.

Nezleyken duş almak iyi gelir mi?

Ilık bir duş ağrıları azaltmak için fazlaca iyi bir yöntemdir. Vücut sıcaklığındaki anormallikleri giderir. Rahat uyku çekmeniz için hazırlayıcı olur. Ek olarak burun tıkanıklığı yaşayanlar için bu problemi hafifletir.

Soğuk su ile duş almak nezleye iyi gelir mi?

Soğuk duş kandaki monosit ve lenfositlerin arttırdığı için soğuk duş alan kişiler nezle, grip benzer biçimde enfeksiyon hastalıklarına karşı daha dirençlidirler. Bu maddeler bakteri ve virüslerle savaşan bileşenlerdir. Sadece grip olduktan sonrasında soğuk duş değil ılık duş tercih edilmelidir.

Yaz gribi bulaşıcı mı?

Yaz gribiniz eğer alerjikse kişiden kişiye bulaşma riski bulunmuyor. Yaz gribi genel anlamda klima, havalandırma benzer biçimde cihazlardan geçen su zerreciklerinin solunması ile bulaşıyor. Sadece yaz gribi kişiden kişiye temas kanalıyla bulaşmasa da hapşırık, öksürük benzer biçimde damlacık kanalıyla bulaşabilir.

Gargara nezleye iyi gelir mi?

Yaz nezlesi tedavisinde eğer enfeksiyonlu bir durum yoksa antibiyotikler işe yaramaz. Yaz nezlesi için genel anlamda burun spreyleri önerilir. Bu spreyle hapşırmayı azaltır. Bazı spreyler boğazdaki akıntıya da iyi gelebilir. Burun tıkanıklığı şikayetiyle uzmanlara başvuran nezle kişiler burun akıntısında da şikayetçi olabilirler. Bu tamamen hastalığın seyrine ve türüne bağlıdır. Öksürük problemi da yaşanabilen yaz nezlesinde boğaz tahriş olduysa gargaralar önerilir. Bunun için en güzel yöntemlerden biri tuzlu suyla meydana getirilen gargaradır. Bu gargara sizin boğazınızı yumuşatır ve enfeksiyonlu bir durum var ise enfeksiyonun ilerlemesini yavaşlatır. Burun akıntısı problemi yaşayanlara müjde!