Yaşar Nabi Nayır Kimdir? Hayatı ve Eserleri

tarafından
143
Yaşar Nabi Nayır Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Sanat hayatına şiirle başlamış, ondan sonra denemeden eleştiriye kadar pek oldukça yapıt türü oluşturmuş olan Yaşar Nabi Nayır, Türk edebiyatının öncü şairleri içinde kabul edilmektedir. Eserlerinin yanı sıra yayıncılık hayatında attığı adımlarla da malum sanatçı, bu emek harcamaları yardımıyla tüm edebiyat topluluğunda tanımaktadır. Bilhassa gösterim ve dergileri ile genç şairleri yönlendiren Yaşar Nabi Nayır, bugün pek oldukça usta kalemin anılmasına da vesile olmuştur.

Kendi diline haiz çıkmış olduğu şeklinde pek oldukça eserini de bu amaçla ortaya çıkaran sanatçı, Türkçe kullanımıyla örnek teşkil etmektedir. Edebiyat yaşamına yalnızca yazar olarak değil bir araştırmacı, yayıncı, ozan ve eleştirmen olarak da katkı elde eden Yaşar Nabi Nayır, yalnızca araştırmalarıyla dahi takdir edilebilir.

Abdurrahim Karakoç Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Bundan dolayı bu alanda hazırlayıp toparladığı eserlerin sayısı 60’dan fazladır. Katılmış olduğu yazınsal akımla adından sıkça söz ettiren meşhur yazar, arkasında bugün okunacak pek oldukça yapıt bırakmıştır. Şimdi isterseniz Yaşar Nabi Nayır kimdir, hayattayken hangi eserleri bırakmıştır ve yazınsal kişiliği nasıldır şeklinde soruların yanıtlarını bulacağınız yazımıza başlamış olalım.

Yaşar Nabi Nayır Kimdir?

Edebiyat yaşamına şiir ile adım atmış, ondan sonra Yedi Meşaleciler grubu ile anılmış olan Yaşar Nabi Nayır, yazdığı şiirler kadar düz yazılarıyla da anılmaktadır. Çevirmenlik mevzusunda oldukça başarı göstermiş olan yazar, Türk edebiyatının en uzun soluklu dergisinin sahibidir. Yayıncılık yaşamının yanı sıra yazı, tecrübe etme, eleştiri, oyun ve roman kaleme alan yazar, ondan sonra her bir alanda kendini tek tek kanıtlamıştır.

Yapmış olduğu antolojiler ve derleme kitaplarıyla araştırma desteği elde eden Yaşar Nabi Nayır, bugün incelemelere kaynaklık edecek bu görkemli eserleri ustalıkla ortaya koymuştur. Tüm bunlardan yola çıkarak Yaşar Nabi Nayır hem ozan hem yazar hem eleştirmen hem de araştırmacıdır denilebilir.

Yaşar Nabi Nayır’ın Hayatı

25 Aralık 1908 tarihinde Üsküp’te dünyaya gelen Yaşar Nabi Nayır, eğitim yaşamını Üsküp ve İstanbul’da tamamlamıştır. Babasının işleri sebebiyle İstanbul’a yerleşen yazar, Galatasaray Lisesi mezunudur. 1929 senesinde liseyi bitirmiş, 4-5 yıl Ziraat Bankası çalışanı olmuştur.

Yaşamının bir bölümünde Internasyonal P.E.N Yazarlar Derneği, Türkiye başkanlığını yapmış olan Yaşar Nabi Nayır, yayıncılık hayatında büyük adımlar atmıştır. Yayıncılıkla yaşamının sonuna kadar ilgilenen sanatçı, 15 Mart 1981’de mide kanaması sebebiyle hayata gözlerini yummuştur.

Yaşar Nabi Nayır’ın Yazınsal Kişiliği

Eserlerinde düşünce aktarmayı yeğleyen Yaşar Nabi Nayır, tam olarak bu sebeple şiirden düzyazıya geçmeyi tercih etmiştir. Edebiyat dünyasında meydana gelen gelişimleri inceleyen yazılarında üstat kabul edilen adların biyografilerinde amacı aynıdır.

Bir sonraki nesle olabildiğince oldukça data bırakmak isteyen yazar, düzyazılarının pek çoğunu bu çerçevede ele almıştır. Soyut temeller üstüne oturttuğu şiirleri onun devam etmemesine ve , her türü denemesine niçin oldu. Bu yüzden olabildiğince değişik alanlara yönelmeye çalıştı.

Yaşar Nabi Nayır’ın Yayıncılık Hayatı

Yaşar Nabi Nayır, eserlerini yayımlarken hem de 1933 senesinde Varlık dergisini çıkarmaya başladı. Türk Edebiyatının en kalıcı ve kaliteli içeriğe haiz dergisi kabul edilen Varlık, 48 yıl süresince Yaşar Nabi Nayır ile beraberdi. Yazarın vefatından sonrasında yayınlarına devam eden gösterim, bugün hala basılmaktadır.

Eserlerini Muzaffer Reşit ya da kendi adıyla yayımlayan sanatçı, çevirmenlikten şairliğe kadar pek oldukça yolu denemiş sadece yayıncılık ile kalıcılık elde etmiştir.

Yaşar Nabi Nayır ve Yedi Meşaleciler

Şiir ile edebiyata adım atan Yaşar Nabi Nayır, Yedi Meşaleciler grubu içinde yer almaya başladı. Samimi, içten sanat ağırlıklı bir şiir anlayışına haiz olan bu grup, Yaşar Nabi Nayır’ın eserleri ile daha da kuvvetlendi.

Sanat için sanat yapmayı yeğleyen Yedi Meşaleciler bir süre sonrasında değişik alanları tecrübe etmek isteyen Yaşar Nabi Nayır ile yollarını ayırdı. Bundan dolayı yazar yalnızca şiir yazmak değil hem de anlaşılmak istemişti. Bu da soyut şiirden düzyazıya yönelmesine niçin oldu. Şiir hakkında detaylı data için tıklayın.

Yaşar Nabi Nayır’ın Eserleri

Yaşar Nabi Nayır’ın Yedi Meşaleciler grubu ile beraber olduğu yıllarda çıkardığı şiir kitapları Onar Mısra ve Kahramanlar’dır. Bunun haricinde 1928’de basılan, Yedi Meşale isminde ortak kitapları da bulunmaktadır. Yazarın 1935 senesinde çıkardığı Bu da Bir Hikâyedir ve Sevi Çıkmazı isminde öykü kitapları, 1933’de çıkardığı Mete, İnkılap Evlatları, Köyün Namusu ve Beş Devir isminde oyunları bulunmaktadır.

Yazarlık ve şairliği haricinde araştırmacı kimliğiyle malum Yaşar Nabi Nayır, 1936 senesinde Balkanlar ve Türklük, 1937 senesinde Edebiyatımızın Bugünkü Meseleleri, 1966’da Mustafa Kemal Atatürk Yolu, 1973 senesinde Değişen Dünyamız, 1975 senesinde Çağımıza Ters Düşenler isminde araştırma yazılarını yazmıştır.

Araştırma ve yaşam öyküsü yazıları içinde ise Ahmet Haşim, Tevfik Fikret bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Ömer Seyfettin, Homeros, Moliere de eserleri içinde yer verilmiştir. Bir Hanım Söylüyor ve Âdem ile Havva romanları da yazarın eserlerdir.

Yaşar Nabi Nayır’ın Türk Edebiyatındaki Yeri

Yaşar Nabi Nayır hem şiirleri hem araştırmaları hem de yayıncılık yönüyle Türk edebiyatında mühim bir yere haizdir. Bilhassa sahibi olduğu Varlık Dergisi, Türk edebiyatının en uzun soluklu dergisi olmuştur. Varlık yayınları adı altında binlerce kitap yayımlayan yazar, kendi emek harcamaları ışığında yeni öğrenciler yetiştirmiştir. Derhal her eserinde edebiyata, yazarlık ya da şairliğe adım atanları destekleyen sanatçı birçok mevzuda örnek olmuştur.

Mehmet Fuad Köprülü Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Şiirle başlayıp yayıncılıkla devam etmiş olduğu edebiyat yolculuğunda çevirmenlik, eleştirmenlik, öykü ve roman yazarlığı da yapmıştır. Yaşar Nabi Nayır’ın Türk edebiyatına katkısı şüphesiz araştırmalarıyla daha da artmıştır. Antolojileri, biyografileri ile pek oldukça yazarın ya da şairin hayatına ışık tutmuştur.

The post Yaşar Nabi Nayır Kimdir? Hayatı ve Eserleri first appeared on Bilgihanem.