Yapı ruhsatı verilen bina sayısı azaldı

tarafından
17
Yapı ruhsatı verilen bina sayısı azaldı

Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü senenin ilk çeyreğinde bundan önceki senenin aynı dönemine gore yüzde 21,8 azaldı. Aynı dönemde belediyeler tarafınca yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yüzde 22,5; daire sayısı yüzde 27,9 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2022’nin 1. çeyreğine ilişkin yapı izin istatistiklerini deklare etti.

Buna gore, söz mevzusu dönemde senelik bazda belediyeler tarafınca yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 22,5, daire sayısı yüzde 27,9, yüz ölçümü yüzde 21,8 azaldı.

Yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüz ölçümü 26,9 milyon metrekare olurken, bunun 14,9 milyon metrekaresinin konut, 6,6 milyon metrekaresinin konut dışı ve 5,4 milyon metrekaresinin ise ortak kullanım alanı olduğu görüldü.

Kullanma amacına gore en yüksek hisse 17,8 milyon metrekareyle iki ve daha çok daireli ikamet amaçlı binaların oldu. Bunu 2,4 milyon metrekareyle bir daireli ikamet amaçlı binalar izledi.

YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ

Belediyeler tarafınca verilen yapı kullanma izin belgelerinde bina sayısı, söz mevzusu çeyrekte 2021’in aynı dönemine gore yüzde 7,1, daire sayısı yüzde 2,4, yüz ölçümü yüzde 7,9 azaldı.

Bu yapıların toplam yüz ölçümü 30,4 milyon metrekare olarak hesaplanırken, bunun 17,7 milyon metrekaresini konut, 6 milyon metrekaresini konut dışı ve 6,7 milyon metrekaresini ortak kullanım alanları oluşturdu.

Kullanma amacına gore en yüksek hisse 23,4 milyon metrekareyle iki ve daha çok daireli ikamet amaçlı binaların oldu. Bunu 1,3 milyon metrekareyle bir daireli ikamet amaçlı binalar takip etti.