Yam sebzesi nedir? Yam sebzesi neye iyi gelir? Yam sebzesi nasıl yenir?

tarafından
71
Yam sebzesi nedir? Yam sebzesi neye iyi gelir? Yam sebzesi nasıl yenir?

Yam sebzesi içinde alkol bulunmasından dolayı bir zaman içinde yasaklanmıştı. Yasaklanmasının arkasından ise gazetelerde yam sebzesinin yararları başlıklı mevzular yerini aldı. Lakin içinde alkol olan hiçbir şeyin yararlı olamayacağını düşünenler ise gazetelerinde yam sebzesinin zararları mevzusu açtı. Peki yam sebzesi nedir? Hakkında taraf ayrılığına düşenler için yam sebzesi hakkında görkemli bir yazı kaleme aldık. 

İlginizi çekebilir: Akçaağaç şurubu yararları nedir? Akçaağaç şurubunun tadı nasıl? Akçaağaç şurubu zayıflatır mı?

Yam bitkisi

Brezilya’nın bazı bölgelerinde yetişen, düşük glisemik indeksi olan karbonhidratlar açısından varlıklı bir yumru olup, fizyolojik aktivite esnasında enerji vermek ve zayıflamaya destek olmak için mükemmel bir seçenektir. Ek olarak kan şekerini yükseltmediği için şeker hastalığı olan kişiler tarafınca da kullanılabilir. Bununla beraber, aşırı yam da sizi şişmanlatabileceğinden, tüketilen miktarı abartmamaya dikkat etmelisiniz. Eşi olmayan bir tatlılığa haizdir ve oldukca yapışkandır. Bölgeye nazaran “Yamato patates” yada “Ise patates” olarak da adlandırılır.

Yam sebzesinin yararları

Türkiye’de pek fazla bilinmese de yam sebzesi yapısında alkol tespit edilmiş olduğu için birçok yerde yasaklandı. Lakin yapısında ne kadar alkol olsa da, yararları vardır. Bizde sizler için yam sebzesinin faydalarına göz atalım.

Solunum sorunlarını en aza indirir: Geleneksel Çin Tıbbı Dergisi tarafınca gösterilen bir anket , yamın kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastaların akciğer fonksiyonlarını ve yaşam standardını iyileştirdiğini göstermiştir 

Kalp hastalıklarının önüne geçer: Vücudun kan damarlarının duvarlarına zarar veren homosistein isminde olan bir maddeyi parçalaması için gereksinim duyduğu iyi oranda B6 vitamini ihtiva eder. Yüksek homosistein seviyeleri de kalp krizlerine yol açabilir.

Zayıflamanızı kolaylaştıracaktır: Karmaşık karbonhidratlar ve lif bakımından varlıklı olduğundan kilo vermeyi düşünenlerin rejimine entegre etmek için muhteşem bir gıda olarak kabul edilir. Yam sebzesi, vücudu daha uzun süre tok meblağ ve kan şekeri seviyelerinin kontrolünü destek sunar. Bu sayede daha ufak miktarlarda insülin üretilecek, bu da pankreası boşa çıkaracak ve bununla beraber karın yağ depolama mekanizmasını da ortadan kaldıracaktır.

Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir: Yamın ana özelliklerinden biri detoksifiye edici ve arındırıcı bir etkiye haiz olmasıdır. Böylece bu maddelerin deri, böbrek ve bağırsak kanalıyla atılımı kanalıyla kandaki toksinlerin atılmasına destek sunar . Yam bitkisi ek olarak iyi oranda C vitamini ve B vitamini kompleksi (B1, B3, B5, B6 ve B9 şeklinde) ile bağışıklık sistemini güçlendirme özelliğine de haizdir.

Görme sorunlarının en aza indirilmesinde destek sunar: Yam, yaşlı insanlarda görme yitirilmesine yol açan makula dejenerasyonu olasılığını azaltan bir gıda olan C vitamini ihtiva eder. Kataraktları önlemeye, gözleri nemlendirmeye ve gece görüşünü iyileştirmeye destek sunar.

Menapozu daha rahat geçimenizi sağlar: Yam, menopoza girmiş hanımlarda hormon replasmanına naturel bir alternatif elde eden bir enzim ihtiva eder. Bu yüzden bu aşamada sık görülen semptomların azalmasına destek sunar. (Menopoz döneminde sıcak basması ile ilgili daha çok data edinmek isterseniz, Menopoz sıcak basmalarına ne iyi gelir? Menopoza hangi nebat çayları iyi gelir? makalemiz emrinize amade.)

Yam sebzesinin zararları

Yam iksiri ile tedavi esnasında ortaya çıkabilecek en yaygın yan etkilerden bazıları mide bulantısı, mide ağrısı yada vücut ağırlığının artmasıdır. Tavsiye edilenden daha çok oranda kullanıldığında mide bulantısı ve kusmaya niçin olabilir.

Yam sebzesini kimler kullanamamalıdır?

Yam sebzesini 14 yaşın altındaki çocuklar, hamile yada emziren bayanlar tarafınca kullanılmamalıdır. Ek olarak meme, rahim yada yumurtalık kanseri, endometriozis, rahim fibrozu olan yada oral doğum denetim hapı kullanan bayanlar tarafınca da kullanılmamalıdır, bundan dolayı yam sebzesi hanım hormonları üstündeki etkisinden dolayı doğum denetim yönteminin etkinliğini azaltabilir yada engelleyebilir. Ek olarak formülünde alkol bulunan yam sebzesi, alkolizm tedavisi gören ve disülfiram ilacı kullanan kişilere önerilmemektedir. 

Yam sebzesi nasıl ekilir?

Yam sebzesi nasıl ekilir?

 • Dikim yerini belirlerken günün minimum birkaç saati direkt güneş ışığı alan bir yer tercih ediniz. Daha çok güneşe maruz kalması demek, daha iyi bitkiden verim edinebilmeniz anlama gelir.
 • Toprağın iyi drene olduğundan ve ekim için kafi organik maddeye haiz olduğundan güvenilir olun. Toprağın sıkışması, yumruların oluşmasını zorlaştırır.
 • Tüm yada kırık tohumlar kullanılarak derin bir çukura gömün. Yumruların iyi gelişmesini sağlamak için toprak gevşek ve derin olmalıdır.
 • Yeterince sulayın, böylece toprak daima nemli olacak, sadece su birikintisi olmayacak.
 • Yamlar, ekimden ortalama 180 gün sonrasında olgunlaştığında hasat edilmelidir. Yamın olgunlaşması, çiçeklerin kuruluğu ve yaprakların sararması ile görülebilir.
 • İşlem, delikler yada çıkıntılar yanal olarak kazılarak ve dikkatli bir halde ticari yumru ortaya çıkarılarak, ana bitkiden bir kesimle, tam olarak anten kısmı ile bağlantı noktasında ayrılarak gerçekleştirilir.
 • Yumruları kazarken yaralanmamaları için hususi dikkat gösterin. Bu sayede daha uzun süre saklanabilirler.

Yam çayı nasıl yapılır?

Yam çayı çoğunlukla bayanlar tarafınca yumurtlamayı uyarmak için kullanılmasına karşın, bilimsel bir kanıt olmamasına karşın, yam çayı, artan enerji ve yatkınlık, inflamatuar süreçlerle savaşma ve kasları güçlendirme şeklinde öteki yararları olduğundan erkekler tarafınca da tüketilebilir.

İhtiyacımız olan malzemeler oldukça kolay:

 • 1 yam kabuğu
 • 1 bardak su

Yapılışı ise malzemelerini çıkartmaktan oldukca daha kolay:

Yam çayını yapmak için, yam kabuğunu kaynar suya koyun ve tencerenin kapağı kapalı olarak ortalama 5 dakika beklemeye alın. Sonrasında soğumasını bekleyin, süzgeçten geçirin ve aç karnına için. Yam çayının fazla tadı olmadığından, daha iyi hale getirmek için birazcık tatlandırıcı eklemek sizin için iyi olabilir.

Yam çayının yararları nedir?

 • Kanı temizler, toksinleri ter yada idrar kanalıyla yok eder
 • Akne tedavisine destek sunar
 • Cilt standardını iyileştirir
 • Bellek ve beyin fonksiyonunu geliştirir
 • İrritabl bağırsak sendromu yada mide ülseri semptomlarını azaltır
 • Menopoz semptomlarını hafifletir
 • Tane kramplarını rahatlatır
 • Romatizma yada artritin niçin olduğu eklem ağrısını azaltır
 • Düşük fena kolesterolun önüne geçer.