İçeriğe geç

WordPress Teması Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 22 Şey

WordPress dünyanın en popüler CMS’si durumundadır ve bu popülerliği giderek artmaktadır. WordPress’in bu kadar çok tercih edilmesinin en önemli sebebi ise binlerce bedava ve premium WordPress temasını kullanabiliyor olmamızdır. WordPress temaları hiç bir kodlama bilmeyenlerin bile kısa sürede websiteleri oluşturmasını sağlayan hazır site kurulumlarıdır. Bu temaların her biri kendine has tasarımlar ve özellikler içerir.

WordPress temaları bedava ve premium olmak üzere ikiye ayrılır. WordPress dizininde binlerce bedava tema bulabileceğiniz gibi, çeşitli tema marketlerinden premium temalar ile de sitelerinizi kurabilirsiniz. ThemeForestElegantThemesMyThemeShop gibi firmalar size harika özellikte temalar sunar. Fakat, hayatta her alanda olduğu gibi, WordPress temalarında da çeşitli farklar mevcuttur. Hız, kalite, tasarım ve daha pek çok özellik bir temanın sizin için uygun olup olmadığının göstergesidir.

Bu yazımda bir websitesine WordPress teması seçerken dikkate almanız ve düşünmeniz gereken 22 önemli unsurdan bahsedeceğim. Eğer bir premium tema almayı düşünüyorsanız ve hangi temayı seçeceğinize karar veremiyorsanız, bu yazım sizler için oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca aşağıda belirttiğim dikkat edilmesi gereken unsurları bedava tema seçerkende kullanmanız yararlı olacaktır.

NOT: Tema seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer 5 unsuru bu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bunun yanında premium temaları aldıktan sonra pişman olduğunu dile getiren pek çok okurumla karşılaşıyorum. Bu yazım pişmanlık yaşamadan, sizin için en uygun ve en kaliteli temaları seçmeniz için bir rehber niteliği taşıyacaktır.

1. Sitenizin Amaçlarını Belirleyin

Bir çok türde WordPress temasını marketlerde bulabilirsiniz. Bunların bazıları çok amaçlı, bazıları bloglar için, bazıları ise alışveriş siteleri kurmanız için yararlıdır.

WordPress temanızı seçmeden önce kendi sitenizde ne yapacağınıza karar vermelisiniz. Blog mu kuracaksınız, blogunuzun yanında satışta yapacaksınız gibi soruları kendinize sorabilirsiniz.

2. WordPress Bilgilerinizi Gözden Geçirin

Eğer kodlama bilgisine sahip değilseniz veya kodlamalarla uğraşmadan bir websitesine sahip olmak istiyorsanız tüm özellikleri içinde barındıran bir tema seçmelisiniz. Bu sayede, sitenizi kurduktan sonra oluşacak özellik açıklarını ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Aynı kural tasarımlar içinde geçerlidir. Bir tema aradığınız tüm özellikleri karşılıyor fakat tasarımsal açıdan geliştirilmesi gerekiyorsa, aynı özelliklerde başka temalarıda incelemeniz yararlı olacaktır.

3. Bedava Temalar vs Premium Temalar

WordPress’te bedava ve premium temalar ile sitelerinizi kurabileceğinizden bahsetmiştim. Eğer WordPress konusunda tecrübeliyseniz bedava temaları kullanarakta dilediğiniz websitelerini hayata geçirebilirsiniz. Bunun için biraz WordPress bilgisi, birazda kodlama bilgisi gerekebilir. Bedava temaların en büyük avantajı biraz klişe gelecek olsa bile “Bedava olmalarıdır”. Sanılanın aksine piyasada ve WordPress dizininde premium temalara taş çıkartacak güzellikte bedava temalar bulmanız da mümkündür.

Eğer tüm özelliklere sahip, özel ve kaliteli premium temalar ile de kolayca websitelerinizi kurmak istiyorsanız çeşitli tema yapımcılarının ürünlerine göz atabilirsiniz. Premium temaları bedava olanlarda ayıran en önemli özellikler SEO, mobil uyumluluk, schema ve pek çok diğer önemli özelliğin tema içerisinde yer almasıdır. Bedava temaların genelinde bu özellikleri bir arada bulmak epey zordur.

4. Tasarım – Yerleşim – Kullanıcı Deneyimi

ilgi çekici bloglar

İyi bir WordPress temasının tasarımı da çok önemlidir. Göze hoş gelen tasarımlar ziyaretçi sayınızda da artışa sebep olacaktır. Bunun yanında kullanacağınız temanın çeşitli yerleşim düzenlerine izin vermesi (sidebar, grid, blog vs..) sitenizde oluşturacağınız düzen açısından çok önemlidir. Premium temaların pek çoğunda sayfa düzenlerini özgürce oluşturabilmeniz adına çeşitli yapılandırıcılar bulunur.

Tema seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise kullanıcı deneyimidir. Kullanmak istediğiniz temanın görünümüne, kullanışlılığına ve kolaylığına dışardan bir göz olarak bakın. “Bir ziyaretçi bu temaya sahip bir sitede rahatça dolaşabilirmi?” sorusunu kendinize sorun. Pek çok amatör tema yapımcısı, kullanıcı deneyimini bir yana bırakarak reklam, içerik ve çeşitli özelliklerle görünümü adeta boğar. Bu yüzden hem ne istediğinizi bilmeli, hemde ziyaretçilerinizin ne isteyeceğini düşünmelisiniz.

Bunun yanında kullanacağınız temanın mobil uyumlu olmasıda kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir.

5. WordPress Temasının Hızı

wordpress video yükleme

Eğer Webtisyen’i takip ediyorsanız, sitenizin hızının ziyaretçi sayısını ve SEO puanınızı doğrudan etkilediğini biliyorsunuzdur. Eğer bilmiyorsanız bile, artık öğrendiniz. Site hızını ise pek çok şey etkileyebilir. Hostinginiz, temanız, kullandığınız eklentiler ve cache sisteminiz site hızınızı etkileyen en önemli faktörlerdendir.

Site hızını etkileyen en önemli faktörlerden birisi de kullandığınız temalardır. Sitenizde kullanacağınız temanın kod optimizasyonu yapılmış, mobil uyumlu, küçük boyutlu olması sitenizin hızını arttırır.

Eğer en hızlı WordPress temalarını merak ediyorsanız, bu yazımda sizler için paylaştım.

6. Mobil Uyumluluk

Bir projeniz için tema seçerken mobil uyumluluk özelliğinden asla vazgeçmemelisiniz. Dünyanın büyük bir çoğunluğu artık telefonlarından, tabletlerinden internete giriyor. Bu durumda sizin herkese hitap edebiliyor olmanız çok önemlidir.

7. SEO Özellikleri

WordPress teması seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise arama motoru optimizasyonudur. Seçeceğiniz temanın yazılarınız ve sayfalarınız için SEO uyumlu olduğuna dikkat etmelisiniz. Bunun yanında daha öncede bahsettiğim gibi site hızıda SEO puanınızı etkileyen bir diğer faktördür.

Piyasadaki pek çok tema yapımcısı, ürünlerini SEO uyumlu olarak tanıtır. Fakat, bunlara kanmamanızı öneriyorum. Bir temayı almadan önce w3C kod standarlarını ve SEO uyumlu olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

8. Düzenleme Seçenekleri

Bir tema seçerken, seçtiğiniz temanın düzenlenebilir olduğundan emin olmalısınız. Özelilkle kodlama bilgisine sahip değilseniz, temanızın tüm görsel özelliklerini değiştirmek için ayarlandırmalara sahip olup olmadığını öğrenmelisiniz. Hemen her premium temada düzenleme seçenekleri yer alırken, bir çok bedava temada da bu özellikleri bulabilirsiniz.

Temanızı satın alırken size yapılan reklamların doğruluğundan da emin olmalısınız. Tüm renkler değişiyor, tüm fontlar kullanılabilir, tüm sayfa düzenini siz ayarlıyorsunuz gibi reklamlar sizi yanıltabilir. Daha önceden bu tarz reklamlar yapıp, içinde bu tarz değişiklikleri sadece kodlamayla yapabildiğimiz temalarla rastlaştım. Bu yüzden henüz bir satın alım yapmadan temanın özelliklerini iyice incelemenizde ve hatta gerekiyorsa tema yapımcısına sorular sormanızda fayda var.

9. Tema Dökümanları

İyi bir tema dökümanı, temanızı kurmanız ve yapılandırmanızı kolaylaştırır. Her WordPress teması farklı şekilde kodlanmıştır ve özellikleri çeşitli yollarla yüklenir. Eğer bir premium WordPress teması almaya karar verdiyseniz, temanın detaylı bir rehbere sahip olduğundan emin olun. Aksi takdirde saatlerinizi tema kurmak için harcayabilirsiniz.

10. Destek Birimi

Bedava ve Premium temaların hemen hepsinde kendinize destek bulabilirsiniz. Fakat bu olay premium temalarda biraz daha iyidir. Pek çok tema yapımcısı, daha fazla müşteriye ulaşmak için destek birimlerine çok önem gösterir. Sizde temanızı seçerken, ileride yaşanabilecek sorunları çözmeniz adına iyi bir destek birimine sahip olduğundan emin olun.

Unutmayın ki teknolojide herşey mümkün. Harika bir temayı satın aldıktan sonra, çok özel ve küçük sebeplerle temanızı çalıştıramıyor olabilirsiniz. Burada size yardım edecek ilk kişinin temanın yapımcısı olması gerekir.

Örneğin MeksMyThemeShop gibi tema yapımcılarının ürettiği temaları tercih edebilirsiniz. Bu yapımcılar küçük veya büyük her türlü sorunda kullanıcılarına çok kısa sürede çözüm üretiyor.

11. Temanın Güvenlik Özellikleri

Güvenlik yönünden gelişmiş bir temaya sahip olmak, hack saldırılarından korunmanın ilk kuralıdır. Kötü kodlanmış bir WordPress teması sitenizi çeşitli hack saldırılarına açık hale getirebilir. Bu yüzden tema seçerken güvenilir marketlerden veya WordPress tema dizinini tercih etmelisiniz.

Piyasada ismi duyulmamış, büyük marketlerde satışa onay alamamış temaları seçecekseniz, tüm güvenlik özelliklerini test etmenizded büyük yarar var. Bu tarz temalar görünüm itibariyle harika olsa da, içerisinde kötü kodlanmış pek çok bölüm olabiliyor. Bu yüzden de güvenlik açıkları verebiliyor.

12. Temanın Desteklediği Eklentiler

Doğru bir tema kullanmadan harika websiteleri oluşturmanız (her anlamda) neredeyse imkansızdır. Bunun yanında hangi temayı seçerseniz seçin, mükemmelliğe giden yolda elbet WordPress eklentilerini de kullanmak zorunda kalacaksınız. SEO, resim optimizasyonu, cache ve diğer özellikler için eklentilerin yardımını alırız.

Bir tema seçerken popüler eklentilerle uyumlu olması da bu yüzden çok önemlidir. Eğer kullanmanız gereken ve çokta bilinmeyen bir eklenti varsa, bu konuya daha da dikkat etmelisiniz.

13. Çeviriye Hazır

Her WordPress temasını kolaylıkla diğer dillere çeviremezsiniz. Tema yapımcıları çeşitli öğelerin çevirilmesini kolaylaştırmak için size özel bir çeviri dosyası hazırlar. Hatta bazı tema yapımcıları tema çevirilerini “tema ayarları” bölümünde yapmanıza olanak sağlar.

Bir tema alıyorsanız, temanızın çeviriye hazır olduğundan emin olun. Özellikle yabancı temaların oldukça popüler olduğunu düşünürsek, seçim yaparken bu özelliği gözden kaçırmayın. Aksi takdirde zorlu bir iş sizi bekliyor olacaktır. Tema çevirisi yapmak kolaydır. Fakat çeviriyi yapacağınız dosyayı hazırlamak epey zamanınızı alabilir.

NOT: Websitelerinizi birden çok dilde yayınlamak için Weglot eklentisini kullanabilirsiniz.

14. KısaKod ve Sayfa Oluşturucu Desteği

Harika bir WordPress blogu oluşturmayı hedefliyorsanız, temanızın gelişime açık ve eklenebilir özellikleri olduğundan emin olmalısınız. Blogunuz büyüdükçe sizinde ihtiyaç duyduğunuz sayfa stilleri, yerleşim düzenleri değişebilir.

Bu tarz düzenlemelerde kısakodlar ve sayfa oluşturucular epey yararlıdır. Eğer böyle bir senaryoyla karşı karşıya kalacağınızı düşünüyorsanız gelişmiş özellikleri olan ve kısakod desteği sağlayan temaları seçmeniz daha doğru bir seçim olacaktır.

15. Tema Yapımcısı ve Güncelleştirmeler

İyi bir temanın arkasında aktif şekilde çalışan bir geliştirici ekibi olması gerekir. WordPress’in altyapısı sürekli gelişiyor ve güncelleniyor. Bu yeniliklere temanızında ayak uydurması kritik öneme sahiptir. Bu yüzden WordPress teması seçerken, arkasındaki ekibin aktif olup olmadığını kontrol edin. Örneğin en son ne zaman güncelleştirme almış yada destek biriminde en son ne zaman birilerine yardım edilmiş, bunlara bakabilirsiniz.

Güncelleme almayan bir tema ölmeye mahkumdur. Teknolojinin gerisinde kalan temalarda hem güvenlik açıkları oluşur, hemde uyumsuzluklar meydana gelebilir.

16. Puanlar ve Yorumlar

wordpress video yükleme

WordPress bedava tema dizininde her temaya yorum ve puan bırakabiliyoruz. Eğer bedava bir WordPress teması kullanmayı düşünüyorsanız, bu temaya yapılan yorumları ve verilen puanları inceleyebilirsiniz. Premium temalarda ise marketlerin kendilerine özgü puanlama sistemleri ve yorum bölümleri oluyor. Buralardan bir tema alırken, tüm kullanıcı yorumlarına göz atmanız yararlı olacaktır.

Bu gözlemi yapmak, kullanmak istediğiniz temanın kalitesini ve temanın sorunlarını anlayabilmeniz için önemlidir.

17. Yükleme ve Güncelleştirme Özellikleri

Tema yükleme süreci oldukça can sıkıcı bir hale gelebilir. Her tema aynı şekilde yüklense bile, ek özelliklerin ve demo verilerin yüklenişi değişiklik gösterebilir.Tek tıklamayla herşeyi anında yükleyen temalar işinizi kolaylaştırabilir.

Bunun yanında tema güncellemelerini de tema seçerken dikkate almalısınız. İyi bir WordPress teması otomatik şekilde güncelleştirme yapabilir. Bu şekilde manüel olarak güncelleştirme yaparken oluşacak sorunların önüne geçebilirsiniz.

18. Tarayıcı Desteği

WordPress teması seçerken kesinlikle dikkate almanız gereken bir diğer şey ise tarayıcı desteğidir. Tüm tarayıcılarda çalışan bir tema almanız, ziyaretçi sayınızda yaşanabilecek olumsuz düşüşlerin önüne geçmek demektir. Bu yüzden seçtiğiniz temayı çeşitli tarayıcılarda tek tek açarak deneme yapmanız yararlı olacaktır.

19. Sosyal Paylaşım Özellikleri

Sosyal medya, bir websitesinin büyümesi ve daha popüler bir hale gelmesinde büyük rol oynar. Alacağınız temada sosyal paylaşım butonlarının olması da bu yüzden çok önemlidir. Temanızın yazılarınıza, sayfalarınıza ve hatta sidebarlarınıza sosyal paylaşım butonları eklemenize izin verdiğinden emin olun.

20. Temiz Kodlanmış Tema

Temaların kalitesinin değişiklik gösterebileceğinden bahsetmiştim. Bu kaliteyi öne çıkaran en önemli detaylardan biriside temanın kodlamasıdır. Gereksiz JavaScript veya CSS kodlarının iyi bir temada olmaması gerekir. Bunun yanında PHP kodlarının en iyi şekilde kodlanmış olması, CSS dosyalarının düzenli olması da çok önemlidir.

Temiz kodlanmış bir temanın bir diğer avantajı ise, daha sonra değişiklik yapmak istediğinizde size kolaylıklar sağlamasıdır. Kaliteli bir geliştirici ekibinin yaptığı temalarda, CSS dosyalarında neyin nerde olduğunu anında farkedebilirsiniz.

21. Child Tema Desteği

WordPress temalarının “olmazsa olmazlarından” demeyelim ama çok önemli özelliklerinden biriside child temalardır. Kaliteli bir WordPress teması Child Tema desteği ile gelmelidir. Bu şekilde temanız üzerinde istediğiniz değişiklikleri daha güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Hemen her premium temada bu özellik mevcuttur. Fakat bedava temalarda her zaman bu desteği bulamayabilirsiniz.

22. WooCommerce Desteği

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı woocommerce.jpg

WooCommerce harika eTicaret siteleri oluşturmanızı sağlayan, oldukça gelişmiş bir platformdur. Eğer ileride blogunuzda veya şirket websitenizde satışta yapmayı planlıyorsanız, temanızın WooCommerce desteği olduğundan emin olmalısınız.

Son Olarak

Bu rehberi kullanarak projeleriniz, fikirleriniz ve iş yerleriniz için harika temalar seçebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim unsurlar, bir tema seçerken dikkate almanız gereken en önemli şeylerdir. Tabiki mükemmel bir WordPress temasını bulmak oldukça zordur, fakat mükemmele yakın olanı bulmak için çeşitli değerlendirmeler yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir