İçeriğe geç

WordPress PDF Ekleme Yazılarınızda PDF’lere Yer Verin

WordPress PDF ekleme işlemini yaparak yazılarınızda ve sayfalarınızda PDF dosyalarını mı göstermek istiyorsunuz? WordPress, normalde PDF dosyalarını birer link olarak gösterir. Ziyaretçiler bu linklere tıkladığında yeni bir sekmede PDF’leri görüntüleyebilir veya indirebilirler. Peki PDF dosyalarını sitelerinizde embedlemek istediğinizde ne yapacaksınız?

Bu yazımda, WordPress sitelerinde PDF gösterme eklentilerini kullanarak, bu işlemi nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğim.

WordPress Yazılarında PDF Dosyalarını Göstermenin Nedenleri

WordPress, temel özellikleri sayesinde YoutubeVimeo gibi servislerin videolarını, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya araçlarının ise durumlarını paylaşmanıza izin verir. Bu içeriklerin her birini yazılarınızda ve sayfalarınızda sadece URL’leri kopyala-yapıştır yaparak yayınlayabilirsiniz.

Fakat, bir PDF dosyasını olduğu gibi göstermek istediğinizde, WordPress’te henüz böyle bir özellik bulunmuyor. Yani, bir PDF dosyasının linkini paylaştığınızda, ziyaretçileriniz bu linke yeni bir sayfada bağlanıyor ve belkide sitenize bir daha hiç dönmüyor.

Bu tarz trafik kayıplarını önlemenin en popüler yollarından birisi ise, email aboneliklerini kullanmak. Ziyaretçilerinize, sitenize abone olmaları koşuluyla eKitaplar dağıtacağınızı söyleyebilir, bu şekilde hem email pazarlama yönünden abone sayınızı arttırabilir, hemde site etkileşiminizi çoğaltabilirsiniz.

Fakat, siz bir PDF’yi sadece sitenizde yayınlamak istiyorsanız, bir WordPress PDF eklentisinin yardımına da başvurabilirsiniz. Bu eklentilerden herhangi birini kullanarak dilediğiniz PDF dosyasını sitenize gömebilirsiniz. Bu dosyanın siteniz içerisinde veya başka kaynakta olması önemsizdir.

PDF Viever Eklentisinin Kurulumu ve Kullanımı

Bu yazımda, oldukça popüler bir WordPress PDF eklentisi olan PDF Viewer’ı ve kullanımını inceleyeceğiz. Aşağıdaki adımları takip ederek bu eklentiyi kurabilir ve blog yazılarınıza dilediğiniz PDF dosyasını gömebilirsiniz(embed).

Eğer başka bir WordPress PDF eklentisi kullanmak istiyorsanız, bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle PDF Viewer – WordPress PDF eklentisini WordPress sitenize yükleyin. Eğer eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız Adım Adım WordPress Eklenti Yükleme Rehberi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Adım 2: Daha sonrasında yönetim panelinizde Ayarlar > PDF Viewer sekmesine giriş yapın. Karşınıza aşağıdaki resimde olduğu gibi bir ayar paneli çıkacak.

Adım 3: Bu ayar panelinde, sitenizdeki yazılara ve sayfalara ekleyeceğiniz PDF dosyalarının görünümünü düzenleyebilirsiniz. PDF Viewer eklentisi yazılarınızdaki dosyaların yükseklik ve genişliğini ayarlamanıza izin veriyor. Bu bölümü temanızın ayarlarına göre dilediğiniz gibi boyutlandırabilirsiniz.

Bunun yanında bu eklentinin özelliklerini Internet Explorer’ın eski versiyonlarında pasif duruma veya aktif duruma da getirebilirsiniz. Eklentinin temel ayarlarında, eski IE versiyonlarında bu eklenti pasif durumdadır. Bu tarayıcıları kullanan ziyaretçiler, embed edilmiş PDF dosyaları yerine, bu dosyaların linklerini görür.

Adım 4: Seçenekleri belirledikten sonra ayarları kaydetmeyi unutmayın.

WordPress PDF Ekleme İşlemi

WordPress PDF ekleme işlemi ise oldukça basit. Yüklediğimiz eklenti sayesinde bu işlemi saniyeler içerisinde yapabilirsiniz. Aşağıda ne yapmanız gerektiğini adım adım öğrenebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle Ortam Klasörünüze dilediğiniz PDF dosyasını yükleyebilirsiniz. Bu işlemi yazı editörünüz açıkkende yapabilirsiniz.

Adım 2: Daha sonrasında yüklediğiniz PDF dosyasının URL’sini kopyalayın.

Adım 3: Son olarak ise yazınızın dilediğiniz bölümünde bu URL’yi [pdfviewer] ve [/pdfviewer] kısakodları arasına yerleştirin. Aşağıdaki örnek kodu inceleyebilirsiniz:

[pdfviewer]
http://www.site-adi.com/wp-content/uploads/2020/01/EKITAP.pdf
[/pdfviewer]

Adım 4: Yazınızı güncellemeyi ve daha sonrasında kontrol etmeyi unutmayın.

Son Olarak

Umarım bu yazım, WordPress PDF ekleme konusunu öğrenmek isteyen okurlarımız için yararlı olmuştur. Bu yazımda bahsettiğim eklentiyi kullanarak, sadece saniyeler içerisinde yazılarınıza ve sayfalarınıza dilediğiniz her PDF dosyasını gömebilir, gösterebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir