İçeriğe geç

WordPress Ortam Dosyalarını İndirmek

WordPress sitelerimizde kullandığımız tüm resimler, fotoğraflar ve videolar WordPress ortam dosyaları içerisinde saklanır. Bu dosyalara WordPress Ortam Kütüphanesi dendiğini de duyabilirsiniz. Eğer bu kütüphanedeki dosyaları yedeklemek istiyorsanız, basitçe tüm bu dosyaları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

WordPress sitenizde yer alan medya öğelerini çeşitli eklentiler yardımıyla bilgisayarınıza veya bir buluta kaydetmeniz mümkündür. Fakat, bu eklentiler çok fazla sorun yaşanmasına neden olduğu gibi, pek çok kullanıcı da bu eklentilere kötü puanlar vermiş durumdadır. Yani çok verimli bir şekilde indirme işlemi gerçekleştiremeyebilirsiniz.

Ben bu yazımda, sizlere çok daha başarılı bir yöntem olan ,WordPress ortam dosyalarını FTP istemcileri aracılığıyla nasıl indirebileceğinizi anlatacağım. Oldukça basit olan bu yöntemle kısa sürede tüm site görsellerinizi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

FTP Nedir?

Eğer daha önce FTP istemcileri ile websitenize bağlandıysanız, burada anlatacaklarımı es geçebilirsiniz.Açılımı File Transfer Protocol olan FTP’nin Türkçe karşılığı Dosya Transfer Protokolü’dür. İsminden de anlaşılabileceği gibi internete bağlı iki bilgisayar arasında dosya transferini sağlayan bir protokol ve bu işleme hizmet eden uygulamaya verilen isimdir.  Örneğin bir web sitende yer alması istenen dosyalar sunuculara FTP üzerinden aktarılabilir.

Eğer bir FTP istemcisi ile nasıl websitelerinize bağlanacağınızı bilmiyorsanız, bunu internette harika resimlerle anlatan pek çok sitede bulabilirsiniz.

WordPress Medya Görselleri Hangi Klasörde Yer Alır?

FTP aracılığı ile website dosyalarınızı görüntüledikten sonra tek bilmeniz gereken şey “WordPress Ortam dosyalarının” hangi klasörde yer aldığıdır.

Eğer özel yapılandırmalara gitmediyseniz (%99.9) WordPress medya görsellerinizi anadizin/wp-content/uploads dizininde bulabilirsiniz. Burada anadizin olarak belirttiğimiz bölüm muhtemelen sizin sitenizde “public_html” bölümüdür.

WordPress’te ne zaman bir resim yükleseniz, bu klasör içerisinde yeni dosyalar oluşur ve yıl – ay değerleri yer alır. Bu şekilde tüm arşivinizi rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Örneğin Ocak 2020 tarihlerinde bir resim yüklerseniz, bu resmi /wp-content/uploads/2020/01 klasöründe bulabilirsiniz.

Aşağıda bir siteye yüklenen görsellerin, nasıl klasörlendiğini inceleyebilirsiniz:

Gördüğünüz gibi Uploads klasörü içerisinde yıllara göre bir listeleme vardır. Aşağıdaki resimde yine aynı websitesinin 2019 görsel klasörünü de inceleyebilirsiniz:

WordPress Ortam Dosyalarını Nasıl İndirebilirsiniz?

Eğer sitenizde yer alan tüm görselleri indirmek istiyorsanız, basitçe tüm “yıl klasörlerine” sağ tıklayarak “İndir” seçeneğine basabilirsiniz. FileZilla FTP istemcisinde bu özelliği kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Bu işlem, websitenizdeki görsellerin ve videoların boyutuna göre uzun veya kısa sürebilir. Fakat bu yöntemi uygulayarak, hiç bir WordPress eklentisine ihtiyaç duymadan kolayca indirme işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Önemli: Aklınızda bulunması gereken bir diğer şey ise, WordPress’in resimlerinizi boyutlandırıyor olmasıdır. Muhtemelen, tüm görselleri indirdiğinizde karşınıza her görselin farklı boyuttaki 3 veya 4 versiyonu çıkacaktır.

Son Olarak

WordPress’inizde yer alan tüm resimleri indirmenin en güzel ve kolay yolu bu yöntemdir. Eğer hiç FTP ile sitenize bağlanmadıysanız bile, bu işlemi yaparken bunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Eğer bu konu hakkında aklınıza takılan yerler veya yapamadığınız bölümler olursa bize bu yazının yorumlar bölümünde dilediğiniz her soruyu sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir