İçeriğe geç

WordPress Kullanılmayan Resimleri Silmek

WordPress görsel kütüphanenizi temizlemek mi istiyorsunuz? WordPress sitenize yüklediğiniz her görselin çeşitli kopyalarını oluşturur. Hiç kullanmadığınız bu dosyalar ise zamanla sitenizde çok fazla yer işgal etmeye başlar. WordPress’te kullanılmayan resimleri silmek ise hosting serverınızda disk boyutunu düşürmenize ve aynı zamanda yedekleme yaparken daha hızlı çalışmanıza olanak tanır.

Bu yazımda, WordPress kullanılmayan resimleri silme işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatacağım.

Neden Kullanılmayan WordPress Resimlerini Silmelisiniz?

WordPress sitelerinize resimler yüklediğinizde, bu dosyaların pek çok kopyası oluşturulur. Bunun yanında, kullandığınız WordPress teması ve eklentilerde, sitenizde hiç kullanmayacağınız farklı boyutlardaki resim kopyalarını oluşturabilir.

Resim boyutlarının haricinde, sitenizde hiç bir bölümde kullanmadığınız pek çok WordPress medya görseli de bulunuyor olabilir.

Medya görselleri WordPress hostinginizde önemli bir yer kaplar. Eğer limitli bir hosting planınız varsa, kısa zaman sonra gereksiz WordPress dosyaları yüzünden disk alanınız dolabilir. Bunun yanında, site yedeklemenizin de boyutu artar. Bu durumda site taşıma, yedek alma ve yedekleri geri yükleme işlemi yapmak istediğinizde, daha uzun süre beklemek zorunda kalırsınız.

Eğer bir WordPress sitesi yönetiyorsanız, gereksiz WordPress resimlerini temizleme işleminin yararlarını görebilirsiniz.

Bu yazımın geri kalan bölümünde, iki farklı yöntemle WordPress kullanılmayan resimleri silme işlemini nasıl yapabileceğinizi inceleyeceğiz.

NOT: Kullanılmayan ortam dosyalarını silme işleminin geri dönüşü yoktur. Bu yüzden bu yöntemleri uygularken, her ihtimali de göz önüne alarak sitenizdeki görsellerin bir yedeğini oluşturmanızı tavsiye ediyorum. Eğer sitenizdeki görselleri nasıl yedekleyeceğinizi bilmiyorsanız Manuel Ortam Dosyası Yedekleme Rehberini veya En İyi WordPress Yedekleme Eklentilerini inceleyebilirsiniz.

Yöntem 1: Media Cleaner Eklentisi

Bu yöntemde, Media Cleaner eklentisini kullanarak kullanılmayan WordPress resimlerini sileceğiz. Eklentinin bedava versiyonu tüm işlemlerinizde size yardımcı olacağı gibi, premium versiyonu ile daha fazla ayar yapabilirsiniz.

Aşağıdaki adımları takip ederek WordPress kullanılmayan resimleri silme işlemini yapabilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle Media Cleaner eklentisini sitenize yükleyin. Eğer nasıl eklenti yükleyeceğinizi bilmiyorsanız, Adım Adım WordPress Eklenti Yükleme Rehberi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Adım 2: Eklentisini etkinleştirdikten sonra yönetim panelinizde Ortam > Cleaner sekmesine giriş yapın. Bu bölümde, kullandığımız eklenti bizim için bir analiz raporu hazırlayacak. Analiz raporunun hazırlanması için “Start Scan” butonuna basın.

WordPress Kullanılmayan Resimleri Silmek

NOT: Analiz raporu hazırlanırken hata alıyorsanız, ekranın sağında bulunan “Reset” butonuna basmayı unutmayın.

Adım 3: Tarama işlemi tamamlandıktan sonra, Media Cleaner eklentisi size sitenizde hiç bir yerde kullanılmayan tüm görselleri listeleyecek.

Adım 4: Bu listede yer alan ve sitenizde gereksiz yer kaplayan tüm görselleri tek tıklamayla silebilirsiniz.

WordPress Kullanılmayan Resimleri Silmek

Yöntem 2: Media Deduper Eklentisi

Bu yöntemimizde ise Media Dedupper eklentisini kullanacağız. Bu eklentide tıpkı Media Cleaner gibi tamamen bedava.

Aşağıda bu eklentiyi kullanarak WordPress kullanılmayan resimleri silme işlemini nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle Media Dedupper eklentisini sitenize yükleyin. Eğer nasıl eklenti yükleyeceğinizi bilmiyorsanız, Adım Adım WordPress Eklenti Yükleme Rehberi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Adım 2: Eklentinizi etkinleştirdikten sonra, yönetim panelinizde Ortam > Manage Duplicates sekmesine tıklayın.

Adım 3: Karşınıza çıkan sayfada “Index Media” butonuna basarak, tüm görsellerinizin analiz edilmesini sağlayın.

WordPress Kullanılmayan Resimleri Silmek

Adım 4: Bu eklenti tüm görsellerinizi tarayacak ve size kopyalanmış resimleri listeleyecek. Eğer websitenizde birden fazla aynı resim bulunuyorsa, bu eklenti sayesinde bunu öğrenebilirsiniz.

Adım 5: Tarama ve analiz işlemi tamamlandıktan sonra, karşınıza çıkan listede dilediğiniz resimleri temizleyebilirsiniz.

NOT: Bu eklentide bulunan “Smart Delete” filtresi sayesinde, sitenizde kullanılmakta olan hiç bir resmi silmeden de bu işlemi yapabilirsiniz.

Son Olarak: WordPress Görsellerini Optimize Etmek

Bu iki eklentiden birisini kullanarak WordPress sitelerinde kullanılmayan veya gereksiz yere kopyalanmış tüm resimleri temizleyebilirsiniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra ise WordPress görsellerinizi optimize edereken site hızınızı ve tabiki depolama alanınızı arttırabilirsiniz.

Pek çok acemi WordPress kullanıcısı, sitelerine resimler yüklerken hiç bir optimizasyon yapmaz. Bulabildikleri en kaliteli görselleri sitelerine yüklerler. Fakat, özellikle yüksek kaliteli fotoğraflar büyük dosya boyutlarına sahip olduğu için, bu dosyaların yüklenme süresi de bir okadar uzun olur.

WordPress ortam kütüphanenizde bulunan resimleri bir WordPress resim sıkıştırma eklentisi ile optimize edebilirsiniz. Bunun yanında, sitelerinize görselleri yüklemeden önce resim hazırlama ipuçlarını uygulayarakta, daha uygun resimler ile çalışabilirsiniz.

Umarım bu yazım, sitelerindeki kopyalanmış resimleri ve kullanılmayan resimleri silmek isteyen okurlarımız için yararllı olmuştur. Bu yazımızın yanında, Görsellerde Başlık ve Alternatif Metin Belirlemenin SEO İçin Önemi adlı yazımızı okuyarakta WordPress resim optimizasyonu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir