İçeriğe geç

WordPress Dizin Taramasını Kapatmak | Sadece 1 Dakikada

Normalde bir web serverı index dosyanızı (index.php yada index.html gibi) bulamadığında, otomatik olarak dizin içeriklerinizi gösterir. WordPress dizin taraması da bu şekilde çalışır. WordPress sitenizin dizininde yer alan dosyaların ve diğer tüm öğelerin gösterilmesi pek çok açıdan sizi zarara uğratabilir.

WordPress dizin taramasının açık kalması öncelikle sitenizi hack saldırılarına açık bir hale getirir. Hangi eklentileri kullandığınız, server bilgileriniz, temalarınız bir dizin halinde gözükeceği için, kötü niyetli ziyaretçiler bu bilgileri kullanarak sitenizde açıklar yakalayabilir.

Bu yazımda dizin taramasını sadece bir dakika içerisinde nasıl kapatabileceğinizi sizlerle paylaşacağım. Fakat öncesinde dizin taramasını ziyaretçilere kapamanın neden önemli olduğunu anlatmak istiyorum.

Neden WordPress Dizin Taramasını Kapatmalısınız?

Hackerlar dizin taramasını kullanarak, sitenizde yer alan ve çeşitli zayıf noktaları olan eklentileri, temaları ve diğer öğeleri keşfederler. Daha sonrasında ise WordPress sitenizde bu açıkları kullanarak hack saldırıları düzenlerler. Dizin taramasını kapatmanız için en önemli neden budur.

Bunun yanında, meraklı ziyaretçileriniz sitenizde yer alan resimleri, dosyaları diğer pek çok bilgiyi inceleyebilir. Hatta dizininizde yer alan tüm resimleri indirebilir. Eğer sitenizin mahremiyetine önem gösteriyorsanız, dizin taramasını kapatmanız çok önemlidir.

NOT: Bu işlemin yanında en harika WordPress güvenlik eklentilerini yükleyerekte websitelerinizin güvenliğini arttırabilirsiniz.

WordPress’te Dizin Taraması Nasıl Kapatılır?

WordPress sitelerinizde dirin taramasını kapatmak için tek yapmanız gereken, tek satırlık bir kod parçasını .htaccess dosyanıza eklemektir. Bu dosyayı düzenlemek için FTP veya cPanel üzerinden site dosyalarınızı görüntülemeniz gerekir.

NOT: Eğer dosya yöneticinizde veya FTP ile sitenize bağlandığınızda .htaccess dosyasını göremiyorsanız ‘gizli dosyaları göster’ seçeneğini açmanız gerekir.

Adım 1: .htaccess dosyanızı bulduktan sonra düzenlemek için açın. Bu dosyayı bilgisayarınızda bir metin editörüyle düzenleyebileceğiniz gibi cPanel üzerinde direk düzenleme de yapabilirsiniz.

Adım 2: Daha sonrasında aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza yapıştırın:

Options -Indexes

Adım 3: Kodunuz ekledikten sonra dosyanızı kaydedin ve tekrar websitenize yükleyin. Dizin taramasını kapatmak için tek yapmanız gereken bu.

WordPress sitenizde dizin taramasını engellediğinizde, site dizinine ulaşmak isteyen ziyaretçileriniz otomatik olarak 404 sayfanıza yönlendirilir. Bu şekilde websitenizin güvenliğini arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir