İçeriğe geç

WordPress Admin Panel Bileşenleri Nasıl Silinir?

Pek çoğumuz WordPress admin panel bileşenlerinin oluşturduğu görüntü kalabalığından nefret ederiz. Ne zaman yönetici panelimize girsek, hiç bir işimize yaramayan panel bileşenleri ve bunların yanında kullandığımız eklentilerin özel bileşenleri ile karşılaşırız.

WordPress admin panelinin anasayfasında “Taslak, Bir Bakışta, WordPress Haberleri, Etkinlikler” gibi pek çok bileşen bulunur. Bunların yanında yüklediğiniz eklentilerin genellikle reklam amacıyla kullanılan bileşenleri de eklenince ortaya büyük bir görüntü kalabalığı çıkar. Peki bu bileşenleri istediğiniz zaman kapatabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bu yazımda işinize yaramayan WordPress admin bileşenlerini nasıl kapatacağınızı sizlere göstereceğim. Hemde bu işlemi yapmak sadece 10 saniye sürecek.

WordPress Admin Panel Bileşenlerini Silmek

WordPress admin panelinde “Başlangıç” sayfasına geldiğinizde, ekranın sağ üst kısmında “Ekran Tercihleri” adlı bir buton yer alıyor. (Evet pek çoğunuz daha yazım bitmeden bu olayı çözdü bile!!) Bu butona tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir seçenek tablosu ortaya çıkıyor:

WordPress admin panelinde yer alan tüm bileşenler burada listeleniyor. İşinize yaramayan bileşenleri buradan kolaylıkla kaldırabilirisniz. Aşağıda benim yaptığım örnekteki sonucu görebilirsiniz:

Oldukça kolaydı değil mi? WordPress sitelerimizi düzenleyebilmemiz, rahat bir ortamda bloglarımızı yazabilmemiz için bize pek çok özellik sunuyor. Fakat bu tarz küçük detayları bilmeyenler için çözüm bulmak kabusa dönüşebiliyor.

Eğer buna benzer WordPress özelliklerini merak ediyorsanız “Çok Kullanışlı WordPress Özellikleri” adlı yazımda daha fazlasını bulabilirsiniz. Bunun yanında Gutenberg yazı editörünün gizli özelliklerini de bu yazımda inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir