Varis Nedir? Sebepleri, Emareleri, Korunma Yolları ve Tedavisi

tarafından
95
Varis Nedir? Sebepleri, Emareleri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Çoğu zaman bacaklarda görülen varis, hanımlarda daha sık oluşmaktadır. Kanın damarlardaki akışının durması ve bir bölgede toplanması ile karakterize olan mühim bir sıhhat sorunudur.

Varikoz yada varikozitif olarak da malum varis, damarlar genişleyip, kanla aşırı dolduğunda ortaya çıkar. Varis olan şişmiş damarlar çoğu zaman ağrılıdır ve mavimsi mor yada kırmızı renge haizdir. Çoğu zaman varis damarları şişmiş benzer biçimde görünür ve yoğun belirginleşmesi halinde elle hissedilebilir. Durum bilhassa hanımlarda fazlaca yaygındır. 50 yaşın üstündeki hanımefendilerin yarısında varis bulunmaktadır.

Bazen baldır kısmı ve kalçalarda görülse de varis, çoğu zaman alt bacaklarda görülür. Varis normalde zaman içinde daha da kötüleşir. Hastalığı denetlemek ve acıyı yönetmek için lüzumlu yaşam seçimi değişikliklerini yapmanız halinde çirkin bir görüntü oluşsa dahi tıbbi problemler ortaya çıkmaz.


Bulimia Nervoza Nedir? Sebepleri, Emareleri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bazı durumlarda, varis; bacak, kan pıhtısı yada kronik enflamasyon yöntemiyle ülser yada yaralar oluşturabilir. Şiddetli bir olay var ise, damarlarınız patlayabilir. Bu belirtilerden herhangi birinin oluşması halinde kesinlikle doktorunuzu görmelisiniz. Dünya üstünde en sık görülen sıhhat problemlerinden önde gelen varis, çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelebilmektedir.

Varis, toplardamarlarda meydana gelen genişleme sonucu oluşan koyu renkli damarlardır ve çoğu zaman kabararak kendini belli eder. Varis damarları, damar sistemi muntazam çalışmadığında ortaya çıkarlar.

Damarlarda kanın geriye doğru akmasını engellemiş olan tek yönlü valfler bulunur. Bu supaplar başarısız olduğunda, kan kalpten devam etmeden damarlarda toplanmaya adım atar. Damarlarda kanın toplanması sebebiyle damarlar genişler, renkleri koyulaşır ve ağrı oluşur.

Varis damarları en fazlaca bacaklarda belirginleşir şu sebeple kalpten en uzaktaki yer bacaklardır ve yer çekimi kanın yukarı doğru akmasını zorlaştırır. Bacakların devamlı olarak vücuttan aşağı sarkıtılması bu kan akışını daha da güç hale sokar.

Eğer bacaklarınızda hafifçe ağrılar var ise günlük egzersizlerle yada bacakları havaya kaldırarak bu ağrıların azalmasını sağlayabilirsiniz. Varisin meydana geldiğinden güvenli olduktan sonrasında kompresyon çorapları giymek de bir çeşit tedavi olabilir.

Fakat ağrılar bu müdahalelere karşın azalmıyor, toplardamarlar koyu mavi yada mor renk alarak, şiş bir konum aldıysa doktora gitme zamanınız gelmiş anlamına gelir.

Eğer tedavi edilmezse damarlarda biriken kan pıhtısı o denli şişer ki damarların patlaması ile sonuçlanabilir. Ayak bileklerinde meydana geldiyse ağrılı yaralara yol açabilir. Varisin içinde pıhtı patlarsa akciğerlere ulaşır ki bu fazlaca daha ciddi bir sıhhat sorununa yol açacaktır.

Varisin meydana geldiği yere ve oluşum şekline bakılırsa birçok türü bulunmaktadır. Bunlar; iç-dış varis, yüzeysel varisler, anal, boyun, özafagus, yüz ve bacak varisleri şeklinde sıralanabilir. Fakat biz temel olarak 3 ana çeşide ayırarak anlatacağız;

Varikoz damarların oluşumundaki potansiyel bazı nedenler içinde; kronik kalp kapakçığı rahatsızlığı, gebelik, menopoz, uzun süre ayakta kalmak, vücudun orta kısmına, bilhassa karına tazyik uygulanması ve vücuda ağırlık katan ve bacaklar üstündeki baskıyı artıran aşırı kiloluluk bulunmaktadır.

Bunlardan başka hareketsiz yaşam kısaca spor yapmamak, genetik faktörler, sigara ve alkol benzer biçimde faktörler varis oluşmasına sebep olabilir. Varis oluşumunda risk faktörleri şunlardır;

Varisin birincil emaresi, çoğu zaman bacaklarda görülen, yanlış şekillendirilmiş damarlardır. Ek olarak bacaklarda ağrı, şişme, ağırlık hissi olabilir. Bazı durumlarda ayak bileğinin çevresinde şişme, renk değişikliği yada yaralar olabilir.

Varisi teşhis etmek için doktorunuz, kan akışınızı denetlemek amacıyla bir ultrason yapmak isteyebilir. Bu, yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan, invaziv olmayan bir testtir. Doktorun, damarlarınızdaki kan akışını görmesini sağlar. Daha seyrek olarak, damarlarınızı daha da net değerlendirmek için bir anjiyografi kullanılabilir.

Anjiyografi esnasında doktorunuz bacaklarınıza hususi bir boya enjekte eder ve alanın röntgen ışını çekilir. Boyalar röntgen ışınlarında görünür ve böylece doktorunuz kanınızın iyi mi aktığını daha iyi görebilir.

Emarelerini maddeler halinde şu şekilde özetleyecek olursak;

Varisin oluşumunu önlemeye destek yaşam seçimi değişikleri içinde uzun süre ayakta durmaktan ve aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçınmak mühim yer tutmaktadır. Kilo verin, spor yapın ve bacak kuvvetinizi çoğaltmak için egzersiz yapın.

Ek olarak, dinlenirken yada uyurken bacaklarınızı yüksekte tutmanız iyi gelecektir. Bilhassa masa başı çalışanların ayaklarını yüksek bir yere koyması ve yere sarkıtmaması önemlidir. Devamlı aynı yöne doğru bacak bacak üzerine atmak ve uzun soluklu uyuşukluk hissi varis ihtimalini artırabilir.

Varis oluşumunu engellemek için aşağıda saydığımız rahat kurallara dikkat etmeniz kafi olacaktır;

Genel olarak doktorlar varis tedavisinde ılımlı şekilleri tercih ederler. Ameliyat benzer biçimde tedavileri tecrübe etmek yerine yaşam tarzınızda değişimler yapmanız önerilir. Doktorunuz hususi sıkıştırma etkili külotlu çorapları yada varis çorabı giymenizi tavsiye edebilir.


Damar Tıkanıklığı (Ateroskleroz) Nedir? Sebepleri, Emareleri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bu çoraplar bacaklarınıza iyi bir halde baskı yapar, bu yüzden kan kalbinize daha kolay akabilir. Varis çorapları sıkılıklarına ve cinslerine bakılırsa farklılık göstermektedir. Doktorunuzun reçetesine bakılırsa hastalık seviyeniz için en uygun olanını eczanelerden temin edebilirsiniz.

Yaşam seçimi değişimleri işe yaramıyorsa yada ağrı şiddetli ise, doktorunuz daha invaziv bir prosedür deneyebilir. Varis müdahaleleri, anestezi gerektiren cerrahi bir ameliyattır. Ortalama üç ila altı hafta içinde iyileşme süresi vardır.

Varis Nedir?

Varis Çeşitleri Nedir?

Varisin Sebepleri Nedir?

Varisin Emareleri Nedir?

Varisten Korunma Yolları Nedir?

Varisin Tedavisi Nedir?

 • Minik Varisler: Çapları 1-2 mm’den ufak olan ve deri üstünde çıkıntı yapmayan türüdür.
 • Orta Varisler: 2-4 mm içinde çapa haizdir. Yeşil renkli damarlar deride hafifçe şişkinlik yapmaktadır.
 • Büyük Varisler: Deride gözle görülür şekilde kabarıklık ve şiddetli ağrı icra eden bu çeşidin boyutu ise 4-15 mm civarındadır.
 • Genetik en mühim sebeplerden biridir. Ailenizde varis problemi olan birisi var ise bu durum sizin de başınıza gelebilecek anlamına gelir.
 • Uzun süre ayakta kalmak yada oturmak da göz ardı edilmemesi ihtiyaç duyulan sebeplerdendir.
 • Fazla şişman olmak bacaklara ve damarlara baskı uygulayacağından varise yol açabilir.
 • Hamilelik de bir öteki risk faktörüdür. Gebelik döneminde hanımefendilerin vücudundaki kan hacmi artar. Bu durum ise damarların genişlemesine neden olur. Ek olarak hamilelikteki hormon değişiminde de etken olan bir durumdur.
 • Meydana getirilen bilimsel araştırmalar menopoz süreci ve doğum denetim hapları benzer biçimde etkenlerin varise yol açtığını ortaya koymaktadır.
 • Toplardamar genişlemesi çoğu zaman ileri ki yaşlarda meydana gelen bir durumdur. Bu yüzden yaşın ilerlemiş olması da bir sebep olarak gösterilebilir.
 • Şişen damarlar mavi ve mor renge dönüşür.
 • Çoğu zaman bacaklarda meydana gelir ve fazlaca fazla ayakta durulduğunda ya da yüründüğünde şiddetli ağrılara neden olur.
 • Yanma, kas krampı, şişlik ve zonklama seçimi semptomlar oluşur.
 • Fazlaca fazla ayakta kalındığında meydana gelen ağrılar, fazlaca fazla hareketsiz kalındığında da kendini gösterir.
 • Damarların deriye yakın olan kısımlarında renk değişikliği meydana gelmektedir.
 • Bacaklarda uyuşukluk ve karıncalanma hissi olur.
 • Şişen damarlarda ve cilt üstünde kaşınma meydana gelir.
 • Uzun süre ayakta durarak yada oturarak çalışılmamalıdır. Belirli aralıklarla kalkıp ayaklar hareket ettirilmelidir. Aynı şekilde devamlı ayakta durarak çalışan insanoğlu her otuz dakika yada 40 dakikada bir oturarak bacaklarını dinlendirmelidir.
 • Hafifçe koşu, yürüyüş ve jogging benzer biçimde sporlar yapılmalıdır. Eğer bel ağrısı sorununuz var ise yüzme de varis oluşumunu engellemiş olan mühim aktivitelerdendir.
 • Giydiğiniz pantolonların fazlaca dar ve kan dolaşımını kısıtlayacak kadar sıkı olmaması gerekmektedir. Bu tür giysiler devamlı giyilirse varise niçin olabilir.
 • Otururken bacaklar üst üste atılmamalıdır.
 • Bildiğiniz benzer biçimde vücudun ağırlığı en fazlaca bacaklara ve dizlere ağırlık yapmaktadır. Bu yüzden fazlaca fazla kilo almamaya çalışmalı ve ideal kilo korunmalıdır.
 • Günlük yaşamda topuklu ayakkabılar yerine daha rahat ve ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. Bilhassa de tüm gün ayakta çalışmak zorunda olan hanımefendiler stiletto seçimi topuklu ve rahatsız edici ayakkabılar tercih etmemelidir.
 • Eğer gün içinde hep ayakta kaldıysanız, bacaklar kesinlikle yüksek bir yere uzatılmalı ve kan dolaşımının normale dönmesi sağlanmalıdır.
 • Halk içinde çoğu zaman kaplıcaların her derde ilaç olduğu düşünülür. Oysaki kaplıcalardaki sıcak sular varis oluşumunu kolaylaştırdığı benzer biçimde mevcud ağrıların da artmasına sebep olur.

Kaynak: https://www.dahabilgi.com/wp-content/uploads/2019/06/varis-nedir-6.html

Mevzu linki Varis Nedir? Sebepleri, Emareleri, Korunma Yolları ve Tedavisi – Daha Data.