Uçuk nasıl geçer?

tarafından
86
Uçuk nasıl geçer?

Mevzu Anlatımı – Mevzu Anlatımı ve toplumsal içerik platformu

PDF indir

Uçuk nasıl geçer? Bu yazımızda uçuk yaraları, kabarcıkları ve uçuk geçtikten sonrasında kalan kir ve kızarıklar için alternatif yöntemler paylaştık. Uçuk için evde ne yapılabilir? En malum yöntemlerden kabul edilen uçuğa ruj sürmek hakikaten yararlı mı? Uçuğa ruj sürülür mü? Uzmanlar tarafınca rujun uçuk tedavisi için herhangi bir katkı sağlamadığı açıklanmıştır. Peki evde naturel yollarla uçuk tedavi edilebilir mi?

Uçuk nasıl geçer?

Temas yöntemiyle, tükürük yada dolaylı şekilde bulaşabilen uçuk virüsü Herpes kişinin vücuduna bir kez girdiğinde yaşam boyu vücutta kalır ve kati çözümlü bir tedavisi yoktur. Uçuk için doktorlara başvurulduğunda bu probleme ve şikayetlerine uygun tedavi edici kremler ve ilaçlar reçete ediliyor. Uçuğun tedavisinde antiviral, antimikrobiyal ve bağışıklık güçlendirici bileşikler çoğu zaman yarar sağlar, virüsün yayılmasına engel olur. Enfeksiyonun tekrarlama olasılığını azaltan bu bileşikler hem de ağrı ve rahatsızlığı hafifletir. Uçuk tedavisi episodik ve supresif olarak uygulanır.

 • Episodik uçuk tedavisi; akut ataklarda kullanılan tedavi yöntemidir.
 • Supresif uçuk tedavisi; sık sık uçuk geçiren kişilerde tercih edilen bu yöntem hem atak süresini kısaltmak hem de atakları önlemek için kullanılır. 1 yıla kadar, düşük dozda meydana getirilen bu tedavide kullanılan ilaçlar krem ve hap formunda olabilmektedir.

Fakat uçuk için evde naturel yöntemler de oldukça yararlı olabilen bir seçenek olabiliyor. Uçuğun meydana getirmiş olduğu şikâyetleri azaltmak ve gelecekteki alevlenmeleri önlemek için naturel yollar tercih edilebilir. Uçuğa iyi gelen naturel ürünler ve yiyeceklerin özellikleri aşağıdaki benzer biçimde olmalıdır.

 • E vitaminince varlıklı içerikler: İçinde E vitamini bulunduran besinler cildi rahatlatarak uçuk kaynaklı ağrı ve rahatsızlığın giderilmesine destek olabilir. E vitamini antioksidan özelliği taşır. Bundan dolayı hasar görmüş cildi onarır ve iltihaplanmayı azaltmakta oldukça etkilidir. (Badem, avokado, zeytinyağı, ıspanak, ayçiçeği çekirdeği, tatlı patates)
 • Çinko: İnflamasyonu azaltmak ve bağışıklığı güçlendirmek için birebir olan çinko mühim bir mineraldir. Alternatif tıp tedavileri alanında gösterilen bir çalışmada, çinko oksit kreminin oral herpes enfeksiyonu için etkili bir tedavi olduğu tespit edilmiştir.
 • Probiyotikler: Bağışıklık sistemini naturel olarak güçlendiren probiyotik grubu ürünler tertipli olarak tüketildiğinde uçuk çıkması önlenebileceği düşünülüyor. (Yoğurt, elma sirkesi, lahana turşusu)
 • Aloe vera jeli: Antioksidan vitaminler, enzimler, mineraller, yağ asitleri benzer biçimde mühim bileşenler içeren aloe vera jeli hem de enfeksiyonların önlenmesine destek olan çeşitli hormonlar da ihtiva eder. Bundan dolayı aloe vera jeli, uçuk yaraları benzer biçimde cilt koşullarını tedavi etmek için kullanılabilir.
 • C vitamini içeren besinler: Vücudu enfeksiyonlara karşı korumaya destek olan beyaz kan hücrelerinin sayısını artırmakta mühim rol oynayan C vitamini bağışıklığı güçlendirmek, cilt sağlığını geliştirmek ve uçuğun iyileşmesini hızlandırmak için kullanılabilecek en güzel alternatiflerden biridir. (Portakal, çilek, greyfurt, kivi, lahana, brüksel lahanası, brokoli, kırmızı ve yeşil biber)

Uçuğa ne iyi gelir?

Birincil emareler gözlemlendikten ve data sahibi olunduktan sonrasında erken müdahale, etken bir uçuğun daha süratli iyileşmesine destek olabilir. Dudağın karıncalanması, kaşınması birçok şahıs için uçuğun ortaya çıkabileceğinin ilk işareti olarak kabul edilebilir. Uçuğun tıpta hemen hemen kati tedavisi mümkün değildir. Virüs enfeksiyonuna karşı antiviral ilaçlar enfeksiyonu denetim altına alır ve mevcut uçuğun kaybolmasını sağlar sadece virüsü vücuttan tam olarak yok edemez. Uçuk kişinin direncinin düşmesi yada duygusal stres anında uykusundan uyanır ve etken hale gelir. Bunu engellemek için evde naturel yollarla uçuk tedavi edilebiliyor.

 • Uçuğa sarımsak sürmek:

Sarımsak antiviral özelliklere haiz olan ve alternatif tıpta senelerdir naturel antibiyotik olarak kullanılan bir besindir. Sarımsak uçuğunuzu tedavi etmekle kalmaz, uçuğun sebep olduğu şişkinliğe de iyi gelir. 1 diş sarımsağı iyice ezdikten sonrasında uçuğa uygulayarak 5 dakika bekletebilir yada günde 4-5 kez sürüp fazlasını silerek de uygulayabilirsiniz. Bu yöntem uçuk geçene kadar yine edilebilir.

 • Uçuğa bal sürmek:

Bal bilhassa öteki antiviral besinler ile kullanıldığında tesirini daha çok gösterebilen şifa deposudur. Arı sütü yada sirke ile kullanılan bal uçuğa sürüldüğünde uçuğun sebep olduğu kaşıntıyı ortadan kaldırır ve iyileşme sürecini hızlandırır. Bir yiyecek kaşığı bal ve sirkeyi karıştırıp macun haline getirerek uçuklu bölgeye uygulayabilir, günde 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.

 • Uçuğa kantaron yağı sürmek:

En etkili yöntemler içinde yer edinen kantaron yağı uygulaması büyük seviyede uçuğun iyileşmesini hızlandırır. Kantaron yağı uçuğa sürülür mü? sorusu sıkça sorulan sorular içinde içeriyor. Uçuğunuza günde 3 kere kantaron yağı uygulayarak uçuk probleminizi giderebilirsiniz.

Tüm önlemlere karşın hala şiddetli şekilde seyreden uçuk probleminiz var ise ve sık sık tekrarlıyorsa bir uzmana başvurulmalıdır.

Uçuğa ne sürülür?

Bu bölümde uçuk için sürülmesi tavsiye edilen doğru ve yanlış ürünlere yer verdik. Uçuk açık yaraya haiz enfeksiyonlu lezyonlardır. Bundan dolayı uçuğa herhangi bir şey kullanılırken oldukca dikkatli olunmalıdır. Ek olarak kulaktan dolma her tavsiye edilen uçuk tedavisi için kullanılmamalıdır.

Ruj uçuğa iyi gelir mi?

Halk içinde devamlı tavsiye edilen ve her insanın uyguladığı uçuğa ruj sürmek hakikaten yararlı mı? Uçuğa ruj sürülür mü? Uzmanlar tarafınca rujun uçuk tedavisi için herhangi bir katkı sağlamadığı açıklanmıştır. Sadece bazı rujlar yada dudak kremleri C vitamini içerikli olduğundan yarar sağlayabiliyor. Bunun yerine daha kati bir tesiri olması için C vitamini içeren nemlendirici ve besleyici kremler tercih edilebilir. Bu sayede hem uçuğun oluşturduğu kuruluk ve kaşıntı azalır hem de iyileşme süreci hızlanabilir.

Vazelin uçuğa iyi gelir mi?

Halk içinde daha oldukca nemlendirici olarak kullanılan vazelin uçuğa sürülür mü? Bu mevzuda akıllara gelen ilk sual vazelinin iyileştirici tesiri uçukta da görülür mü? Vazelin yüksek nemlendirme özelliğine haiz olduğu benzer biçimde iyileştirici etkisinde bırakır de gösteren bir benzin türevdir. Vazelin uçuğunuzu yumuşatır. Uçuğun üzerini kaplayarak ve bakterilerden korunmasına destek verir. Kaşıntısı için de yarar elde eden vazelin temiz bir kulak pamuğu ya da parmak ucunuz yardımıyla uçuğun üzerine gün boyu uygulanabilir.

Aseton uçuğa iyi gelir mi?

Oldukça yaygın ve bir o denli da tehlikeli olan uçuğa aseton sürme uygulaması önerilmeyen bir yöntemdir. Yalnız uçuk değil hiçbir hastalıkta ve açık yaralara aseton uygulanmaz. Uçuğa aseton sürülür mü? Ojeleri silerken bile ellere temas etmesi önerilmeyen aseton kuvvetli bir kimyasal içeriktir. Bundan dolayı uçuğa sürülmez.

Uçuğa diş macunu sürülür mü?

Uçuğun herhangi bir yöntemle kati tedavi vermesi mümkün değildir. Uçuğa diş macunu sürmek ne kadar şikayetleri hafifletse de uçuğu tedavi etmez. Olabildiğince kimyasal içerikli ürünlerin uçuklu bölgeye, uçuk yaralarına sürülmesi önerilmez. Sadece diş macunu uçuk için oldukça sık denenen ve yarar görülen bir yöntemdir.

Uçuktan kalan kızarıklık nasıl geçer?

Uçuk çoğu zaman iz bırakmayan lezyonlara haizdir. Sadece şiddetli geçen uçuk süreci arkasında kızarıklık bırakabilir. Bunun için naturel yöntemlere başvurabilirsiniz. Cilt bakımları için mühim yer tutan bazı yağlar uçuk kızarıklıkları için de kullanılabilir. Cildinize uygulayacağınız E vitamini desteği hem cilt bakım rutininizi zenginleştirir hem de uçuk sonrasında meydana gelen can can sıkan kızarıklıkları giderir.

 • Hindistan cevizi yağı

Mikrodalgada yada benmari yöntemiyle ısıtılan Hindistan cevizi yağı direkt uçuk izine ve etrafındaki alana sürmeli ve nazikçe masaj yapmalısınız. Bu yöntemin zaman içinde uçuk lekelerini azaltmaya destek olabileceği iddia ediliyor. Günde 1-2 kez uygulayabileceğiniz bu yöntemi neticelerinden memnun kalana kadar tekrarlayabilirsiniz.

 • Aloe vera

Serinletici özelliği ile kullananları memnun eden Aloe vera içindeki jel çoğu zaman yanıkların tedavisinde tercih edilir. Anı zamanda ameliyat izleri, sivilce izleri benzer biçimde kir tedavisi içinde olmazsa olmaz bir ürün olan Aloe vera jel hem uçuğun yara döneminde hem de sonrasında kullanılarak şikayetler ve negatif sonuçlar azaltılabilir. Aloe vera jelini direk yara izlerine uygulayarak 30 dakika kadar izler üstünde beklemeye alın. Arkasından ılık su ve sabunla yıkayıp durulayın.

Uçuk izleri için tavsiye edilen tüm bu alternatif yöntemler çoğu zaman izlerden tamamen kurtulmanızı sağlamamakla beraber geçici çözümlerdir. Eğer uçuk izleriniz oldukca belirginse ve sizi rahatsız ediyorsa bunun için bir dermatoloğa başvurulmalıdır.

Uçuk nasıl geçer? içinde ne olduğu Mevzu Anlatımı sitesinden alıntıdır.