Twitter Türkiye için yeni özellik devreye alıyor

tarafından
25
Twitter Türkiye için yeni özellik devreye alıyor

Twitter, zararı olan olabilecek paylaşımlardan ilkin kullanıcıyı uyardığı Reply Prompts (Cevap İstemleri) hususi durumunu Türkiye’de devreye alıyor. Daha ilkin Brezilya ve ABD’de denenen özellik hakaret, kaba dil yada nefret söylemi içeren paylaşımların azalmasını sağlamış oldu.

Twitter, Cevap İstemleri hususi durumunu Twitter’ı Türkçe kullanan her insana getiriyor.

Twitter, Türkçe Cevap İstemleri hususi durumunun başarı göstermiş geçen tecrübe etme sürecinden sonrasında, bu özelliğin 2 Ağustos’tan itibaren iOS, Android ve Web için globalde Twitter’ı Türkçe dilinde kullanan kullananların tümüne sunacağını deklare etti.

Twitter, bu özelliği 2022’nin başından bu yana, dünyanın çeşitli bölgelerinde kontrol ediyordu. Reply Prompts şu demek oluyor ki Cevap İstemleri özelliği, bir Tweet’e cevap olarak zararı olan olabilecek bir dil (hakaret, kaba dil yada nefret dolu sözler) algıladığımızda görünüyor. Bu özellik, insanlara yazdıklarını tekrardan düşünme ve potansiyel olarak yanıtı silme yada değişiklik yapma şansı veriyor.

Twitter’dan meydana getirilen açıklamada, Cevap İstemleri hususi durumunun geçen yıl ABD’de ve Brezilya’da denenmiş olduğu açıklandı. Firmanın verilerine nazaran ABD’de bu uyarıyı alan kullananların yüzde 30’u paylaşımını tekrardan düzenlerken yada silerken, Brezilya’da bu oran yüzde 47’ye kadar çıktı.

Twitter, “Bu özelliği Türkçe olarak kontrol ettikten sonrasında, tüm dünyada Türkçe dil ayarlarına haiz olan her insana sunmaya hazırız. Bu başarıyı dünyanın her yerindeki insanların Twitter’daki deneyimlerine yansıtmak amacıyla bu özelliği değişik pazarlarda ve dillerde de kontrol etmeye devam edeceğiz” dedi.