“Türkiye’ye inanıyoruz, gelecek biziz”

tarafından
12
“Türkiye’ye inanıyoruz, gelecek biziz”

Türk bankacılık sisteminin en köklü kurumlarından biri olarak ekonomik istikrarın simge kurumlarından birisine dönüşen Halkbank, bu yıl 84’üncü yaşını kutluyor. Etken büyüklük bazında sektörün dördüncü büyük bankası olma konumuyla faaliyetlerini sürdüren Halkbank, müessese misyonu doğrultusunda esnaf-sanatkârlar, girişimciler ve KOBİ’lere finansal imkânlar sunarken, mühim altyapı projelerine de destek sağlayarak, ülke kalkınmasındaki kuvvetli tesirini sürdürüyor. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “Müşterilerimizle bütünleşmiş şekilde ‘halkın bankası’ olmanın onurunu tüm kalbimizle hissediyoruz. Gençliğimizin enerjisi, 84 milyonun gücü ve ticari hayata verdiğimiz destekle aşamayacağımız hiçbir engel yok. Türkiye’ye inanıyoruz; gelecek biziz” dedi.

Ufak esnaf ve endüstri erbabına uygun koşullarla kredi kullandırma amacıyla 1938 senesinde Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün himayesinde kurulan Halkbank, artık 84 yaşlarında. Banka, “Ilkin Halk, Sonrasında Bankayız” vizyonu ışığında kurumsal ve bireysel müşterilerine sunmuş olduğu finansal seçeneklerle Türkiye’deki ekonomik istikrarın korunması yolundaki misyonunu aksatmadan sürdürüyor.

1 TRİLYON TL’YE YAKLAŞAN AKTİF BÜYÜKLÜK

Halkbank, yeni yaşına girerken, Türkiye’nin dördüncü büyük bankası konumuyla etken büyüklüğünü 965,3 milyar TL’ye yükseltti. 2022’nin ilk çeyreğinde 807,8 milyar TL’ye ulaşan toplam kredi rakamıyla ülke ekonomisine finansal seçenekler sunmayı aralıksız sürdürdüklerini ifade eden Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan şöyleki söylemiş oldu:

“Bankamızın dün olduğu benzer biçimde bugün de başarısının arkasında tüm çalışanlarımızın emeği bulunmaktadır. Birlik, beraberlik, emek verme tutkusu, her gün aynı motivasyon ve istekle işlerimizin başındayız ortak hedeflerimize ilerliyoruz. 23 bin 500 kişilik personelimiz ve milyonlarca müşterimizden oluşan büyük Halkbank ailesi olarak bütünleşmiş şekilde ‘halkın bankası’ olmanın onurunu tüm kalbimizle hissediyoruz.

Başarılarla dolu seneler geçirmenin ve kökleri ülkenin müessese felsefesine uzanan kıymetli bir mirası sürdürmenin sorumluluğunu olmasıyla birlikte gururunu da yaşıyor; gençliğimizin enerjisi, 84 milyonun gücü ve ticari hayata verdiğimiz destekle başaramayacağımız hiçbir şeyin olmadığını biliyoruz. Türkiye’ye inanıyoruz; zira gelecek biziz. 84 senelik yolculuğumuzda bizlere itimatını esirgemeyen müşterilerimize, iş ortaklarımıza ve tüm halkımıza içtenlikle teşekkür ediyoruz.”

REEL SEKTÖRÜN, KOBİ’LERİN, ESNAF-SANATKÂRLARIN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ

Gerçek sektörün gereksinimlerine uygun yenilikçi çözümlerle Türkiye’nin büyümesine 84 senedir büyük katkı elde eden Halkbank, müessese misyonuna uygun şekilde KOBİ’lere, esnaf ve sanatkârlara mühim destek sunar sunmayı sürdürdü. Halkbank, KOBİ kredilerinde büyüklüğünü 255 milyar TL’lik hacim ve yüzde 18,4’lük pazar payıyla sektördeki önder konumunu korudu. Son 5,5 yılda ulusal ekonomiye sağlamış olduğu 1,5 trilyon TL’yi aşan destek ile gerçek sektörün devamlı yanında bulunduğunu kanıtladı. Mühim altyapı projelerine de destek sağlayarak, ekonomik ivmenin çeşitlenmesine katkı sundu.

Salgın sürecinde olduğu benzer biçimde pandemi sonrası toparlanma döneminde de esnaf ve sanatkârların gereksinimlerine odaklandıklarını paylaşan Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “Pandeminin yoğun yaşandığı 2021 ve 2022 yıllarında esnafımıza toplam 52 Milyar TL tutarında destek sağlayarak; kredi kullanan esnaf sayımızı toplam 1,2 milyon kişiye ve esnaf kredi bakiyemizi de 82,7 milyar TL tutarına ulaştırdık” dedi.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan

KADIN GİRİŞİMCİ KREDİLERİ 125 BİN KADINA ULAŞTI

Finansal desteklerinde hanım girişimcilerin hep ön planda bulunduğunun altını çizen Osman Arslan, “İlk kez düzenlediğimiz Halkbank Üreten Bayanlar Yarışması’yla hanımefendilere katkımızı yeni bir ufka taşırken, ülkemizin yalnız ekonomik değil toplumsal dokusunu da geliştirdiğine tanıklık ettiğimiz hanım desteklerimize ara vermeden devam ediyoruz. Hanım Girişimci Kredi Destek Paketi’mizin hacmi 23 Mayıs itibarıyla 125 bin hanıma ve 13,5 milyar TL’ye ulaşmıştır. Gelişen, genişleyen, çeşitlenen imkânlarımızla ‘Üreten Kadının Bankası’ konumumuzu pekiştireceğiz” açıklamasını yapmış oldu. 

GİRİŞİMCİ EKOSİSTEMİNİ BÜYÜTECEK YENİ FIRSATLAR

“Yalnız hanım girişimcileri değil tüm girişimci ekosistemini büyütmeyi hedefliyoruz” diyen Osman Arslan, sözlerini şöyleki sürdürdü: “Yeni dönemde toplumumuzun girişimcilik hevesini değerlendirecek yöndeki atılımlarımızı hızlandırıyoruz. Üniversite mezunu genç girişimcilerden, kendi işini oluşturmak isteyen deneyimli profesyonellere dek; Genç, Yürekli, Usta, Tekno, Halk ve Esnaf Girişimci Kredi alternatifleriyle girişimcilik dünyası için de en doğru adresin Halkbank bulunduğunu göstereceğiz. Bu bakış açısıyla teknokentlerde çalışmalarını sürdürenlere de dokunuyoruz. Küresel yeniliklerin lokomotifini oluşturan teknoloji girişimlerine hususi finansal avantajlar kurguluyor ve Halkbank’ın misyonuna uygun şekilde öncülüğümüzü gerçekleştiriyoruz. Yeni yaşımız arefesinde başladığımız Girişimci Kredilerimizde kısa sürede 5 bin girişimcide 600 milyon üstünde bir kredi rakamına ulaşmış bulunmaktayız.” 

HEM DİJİTAL HİZMETLERİNİ GELİŞTİREN HEM ŞUBE BÜYÜMESİNİ SÜRDÜREN ENDER BANKALARDAN BİRİ

2021’de dijital kanallardan meydana gelen bankacılık işlemlerinin oranının yüzde 87’ye yükseldiğini hatırlatan Arslan, “4,5 milyon müşteriye hizmet verdiğimiz ve 6 milyon kişiye ulaşmayı hedeflediğimiz mobil bankacılık, web bankacılığı benzer biçimde alternatif kanallarımızla müşterilerimizin her an devamlı yanındayız. Sadece bir taraftan da ülkemizin pek oldukca yerinde finansal erişimin fiziki olarak kolaylaşmasına gerekseme duyan kesimlerin bulunduğunu biliyoruz. Yeni şube oluşturulan yerlerde bir hareketlenme, bir kalkınma, ekonomik aktivitelerde bir ivme oluşmakta; esnafımız, girişimcimiz, üreticimiz daha rahat bir halde finansal sisteme entegre olmakta, avantajlı bankacılık uygulamalarından daha rahat faydalanabilmektedir. Ülke çapında 1028’e ulaşan şubesiyle Türkiye’nin üçüncü büyük şube ağına haiz bankası olarak gerekseme bulunan yerlerde, mahalli ekonomik hareketliliğe katkıda bulunmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulunmuş oldu. 

GÜLÜMSEYEN KİTAP PROJESİ

Ülke kalkınmasına yalnız finansal değil toplumsal ve kültürel hizmetleriyle de destek verdiklerini ifade eden Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “Bankamız, kitap okuma alışkanlığını geliştirecek yeni bir kampanyaya da imza attı. ’Kitap Kardeşliği’ duygusuyla evlerdeki kitapların bağışlanarak, kent merkezlerinden uzaktaki ilk ve ortaokulların yanı sıra huzurevlerinde kütüphanelerin kurulması hedefiyle ‘Gülümseyen Kitap’ projesini başlattık. Proje kapsamında gönüllü tüm kitapseverleri harekete geçirerek, bir yılda minimum 50 bin kitaba ulaşmayı, 500 okulun yanı sıra; çeşitli huzurevlerinde kütüphanelerin oluşturulmasına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

7 BÖLGE VE 7 FARKLI ŞEHİRDEN GELEN ESERLER İLE  “DÜŞÜN, DÖNÜŞTÜR, SÜRDÜR” SERGİSİ

Halkbank’ın Türkiye’nin 7 bölgesinde yer edinen 7 değişik şehirden kız öğrencilerin kendi yaşadıkları çevre ve coğrafi şartları göz önüne alarak resmettikleri ekolojik projeler, sıfır atık, sürdürülebilirlik ve çevre duyarlılığı mevzularına dikkat çekebilmek amacıyla gerçekleştirdiği proje Düşün, Dönüştür, Sürdür sergisi haline geldi.

İlköğretim talebesi kız evlatlarından gelen düşünce ve resimler değişik disiplinlerdeki sanatçılar tarafınca yorumlanarak enstalasyonlar üretildi. Osman Arslan, “Düşün, Dönüştür, Sürdür sergisi ile tabiat, ekoloji, denge, gelecek, dönüşüm, ümit kavramlarını; tabiatın tahribatını önlemeyi ve tekrardan onarımına dair çözüm odaklı bir bakış açısını temel alarak evlatlarımızın hayallerindeki dünyayı, sanatçıların üretimleri ile birleştirdik” dedi.

Halkbank, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda 7 bölgeden yaratıcı düşünce ve eserleri ile sergiye katkı elde eden tüm öğrencilerle öğretmenlerini Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nde buluşturdu.