Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi başlıyor

tarafından
16
Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi başlıyor

Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi için 45 yaşından küçükler, mühendislik, fen bilimleri/temel bilimler, fen bilimleri alanındaki eğitim ve tıp fakültelerinden birini bitirmiş olanlar ve fazlaca iyi derecede İngilizce bilenler müracaat yapabilecek.

Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ulusal Uzay Programı kapsamında belirlenen “Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu” görevini başlattığını bildirdi.

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamada, Erdoğan’ın, kabine toplantısının peşinden açıklamış olduğu söz mevzusu projenin detaylarına yer verildi.

Iletişim ve yer gözlem uydularıyla uzay alanında mühim kabiliyetler kazanıldığının belirtildiği açıklamada, Türkiye’nin yerli ve ulusal kabiliyetini insanlı uzay göreviyle genişleteceği kaydedildi.

Açıklamada, Türk bilim adamlarının hazırladıkları gözlem ve bilimsel düzeneklerini uzay yolcusuyla beraber internasyonal uzay istasyonuna gönderebilecekleri anlatılarak, böylelikle yerçekimsiz uzay ortamında araştırma yapma imkanının yakalanacağına dikkat çekildi.

Uzay görevinin 10 gün süreceğinin kaydedildiği açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Türkiye’nin uzay politikaları alanındaki 10 senelik vizyon, strateji, hedef ve projeler Ulusal Uzay Programı ile ortaya konuldu. Söz mevzusu stratejik 10 hedef kapsamında, dünya yörüngesinde ateşlenecek ulusal ve emsalsiz hibrit roketle Ay’a sert iniş gerçekleştirilecek, yeni nesil uydu geliştirme alanında ticari bir marka ortaya çıkartılacak, Türkiye’ye ilişik bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirilecek, uzaya erişimi sağlamak amacıyla bir uzay limanı işletmesi kurulacak, uzay havası yada meteorolojisi olarak tabir edilen alana yatırım yapılarak uzaydaki yetkinlik arttırılacak, Türkiye, astronomik gözlemler ve uzay nesnelerinin yerden takip edeni mevzularında daha yetkin bir konuma getirilecek, uzay alanında endüstri kümelenmesi ile entegre emek harcamalar yürütülecek, ODTÜ ile beraber uzay teknoloji geliştirme bölgesi kurulacak, uzay farkındalığı oluşturulacak ve bir Türk vatandaşı, bilim misyonuyla uzaya gönderilecek.”

Açıklamada, Ulusal Uzay Programı’nda yer edinen Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonunun gerçekleştirilmesiyle Türkiye’nin, internasyonal uzay istasyonunun altyapısından yararlanarak bilimsel gözlem yapma olanağına kavuşacağı belirtilerek, bu prestijli misyon ile Türkiye’nin uzaya vatandaşını gönderen ülkeler içinde yer alacağı kaydedildi.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Açıklamada, uzay yolcusu adaylarında aranacak genel şartlar şu şekilde açıklandı:

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 45 yaşından minik olmak, kamu haklarından yasaklanmamış bulunmak, Yükseköğretim Kurumlarının minimum 4 senelik lisans eğitimi veren Mühendislik, Fen Bilimleri/Temel Bilimler, Fen Bilimleri alanındaki Eğitim ve Tıp fakültelerinden birini bitirmiş olmak, fazlaca iyi derecede İngilizce bilgisine haiz olmak, boy uzunluğu 149,5-190,5 santimetre, kilonun 43-110 kilogram içinde olması.”

Açıklamada, aday seçiminde aranacak genel sıhhat kriterlerine yönelik de şu bilgilere verildi:

“Her iki gözde organik olarak yada gözlük/kontakt lens ile düzeltme sonrası yüzde 100 görme keskinliğine haiz olmak, renkli görme bozukluklarından herhangi birine haiz olmamak, protez kullanmıyor olmak ve vücudunda platin/vida bulunmamak, tüm eklemler için düzgüsel hareket açıklığına ve işlevselliğine haiz olmak, tansiyon/tansiyonu 155/95 altında olmak, kronik kalp ve damar sistemi rahatsızlığı olmamak, ürkü bozukluk, anksiyete bozuklukları, psikotik bozukluk, bipolar bozukluk, intihar düşüncesi, uyuyamamazlık (insomnia) yada öteki ağır kişilik bozukluklarından birini yaşamamış olmak, alkol, uyuşturucu/uyarıcı madde yada ilaç bağımlılığı yaşamamış olmak, karanlık, yükseklik, hız, kaza, kalabalık, boğulma/nefessiz kalma, dağınıklık, yalnızlık/yalıtım, kapalı/dar alan korkusu olmamak ve epilepsi, titreme (tremor), MS (multiple skleroz), inme (nüzul) şeklinde sinir sistemi hastalıkları yaşamamış olmak.”

Başvuruların, “uzaya.gov.tr” adresi üstünden 23 Haziran saat 20.23’e kadar alınacağının ifade edilmiş olduğu açıklamada, ilk müracaat aşamasını geçen adaylardan ek informasyon, belge, doğrulama şeklinde taleplerde bulunulacağı aktarıldı.

SEÇİLEN 2 ADAY TUA VEYA TÜBİTAK’TA 10 YIL İSTİHDAM EDİLECEK

Açıklamada, adayların, kontrol, incelem ve muayeneden geçirildikten sonrasında İngilizce dil kabiliyetleri için mülakata alınacağına işaret edilerek, tüm bu süreçlerin sonunda aday sayısı 2’ye düşürüleceği açıklandı.

Seçilen 2 adayın Türkiye Uzay Ajansı yada TÜBİTAK bünyesinde 10 yıl istihdam edileceğinin kaydedildiği açıklamada, “Internasyonal Uzay İstasyonu, 1998 senesinde Dünya yörüngesine yerleştirildi. Aradan geçen 24 yılda istasyona 150 milyar dolarlık yatırım yapılmış oldu. İstasyonda, insan araştırmaları, biyoloji ve biyoteknoloji, fizik ve araç-gereç bilimleri, teknoloji geliştirme, dünya ve uzay bilimleri alanlarında 3 binden fazla gözlem gerçekleştirildi. Bugüne dek Internasyonal Uzay İstasyonu’nu 20 değişik ülkeden bir çok bilim insanı 258 şahıs ziyaret etti.” ifadesine yer verildi.