Türkiye, oyun yatırımında Avrupa birincisi

tarafından
9
Türkiye, oyun yatırımında Avrupa birincisi

Türkiye’de senenin ilk yarısında toplamda 1,4 milyar dolar yatırım yapılırken, bunun dörtte biri oyun sektörünün oldu. Türk oyun sektörü, 2021 senesinde 266 milyon dolar yatırım almıştı. Bu senenin ilk yarıyılında ise 333 milyon dolar yatırım alarak 6 ayda geçen senenin toplamını geride bıraktı. Böylece oyun yatırımlarında Avrupa birincisi oldu.

Senenin ilk 6 ayında meydana getirilen 1,4 milyar dolarlık yatırımın dörtte biri oyun sektörüne oldu. Geçen senenin toplamını 6 ayda geride bırakan sektör yatırımda Avrupa birincisi oldu. Türkiye’nin arkasından 158 milyon dolarla İngiltere ikinci sırada yer alırken Norveç ise 60 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı. Oyun sektöründe miktarın yüksek olmasında ise 3 girişimin tesiri büyük. Bunlar Dream Games (255 milyon dolar), Spyke Games (55 milyon dolar) ve Angelic (10 milyon dolar).

HER GÜN YENİ BİR YATIRIM

Dünya gazetesinin haberine bakılırsa, 2022’nin ilk yarıyılında 160 Türk girişimine yatırım yapılmış oldu. Böylece ortalama olarak her gün yeni bir girişim yatırım almış oldu. Finans sektörü, 20 tane yatırımla ilk sırada yer aldı. Arkasından 12’şer yatırımla oyun sektörü geldi. Yatırım adedi bakımından ilk sırada yer edinen finans girişimleri, averaj 1,35 milyon dolar yatırım aldı. Girişim başına düşen averaj yatırım miktarı oyun sektöründe 28 milyon dolar oldu. Böylece oyun sektörüne meydana getirilen yatırımlar, e-ticaret ve finans sektörüne meydana getirilen toplam yatırımın 4 katını geçti. Sadece yatırım adetleri geçen senenin altında kaldı.

200 MİLYAR DOLAR GELİR BEKLENİYOR

Türkiye oyun pazarının büyüklüğü geçen yıl 1.2 milyar dolara yükselmiş, dijital oyuncu sayısı da 42 milyon olmuştu. Pandemide ivme kazanan alanlardan kabul edilen oyun pazarının 2021 senesinde global büyüklüğü 176 milyar dolara ulaşmıştı. Bunun 90 milyar doları mobil oyunlardan geliyor. Bu senenin sonunda ise Rusya ve Ukrayna pazarının negatif etkilerinden sıyrılabilirse oyun pazarının büyüklüğünü 200 milyar doları geçmesi umut ediliyor. Newzoo’nun yayınladığı verilere bakılırsa global oyuncu sayısının yıl sonunda 3,09 milyar oyuncuya ulaşacağı belirtiliyor.MOBİL OYUN ALIŞVERİŞLERİ YÜKSELİŞTE

Haberde yer edinen verilere bakılırsa, haziran ayında tüm platformlardaki oyun alışverişleri hem önceki aya, hem de geçen senenin aynı ayına bakılırsa büyük yükselişe geçti. Böylelikle mayıs ayına bakılırsa yüzde 12, 2021’nin haziran ayına bakılırsa ise yüzde 27 bir artış gerçekleşti. Oyun alışverişlerindeki en büyük artışın mobil kategorisinde olduğu belirtilirken PC ve konsol oyunu alışverişleri de öteki aylara bakılırsa artış gösterdi. PC oyunlarının satışlarındaki artış nisan ayında yüzde 26, mayıs ayında 24, haziranda ayında ise yüzde 23 oldu. Konsol oyunlarının satışları, 3 ay süresince yüzde 14’te kalırken, mobil oyun satışları, nisan ayında yüzde 60, mayıs ayında yüzde 62, haziran ayında yüzde 63 arttı.