TÜRK-İŞ: Açlık sınırı 6 bin 889 lira oldu

tarafından
25
TÜRK-İŞ: Açlık sınırı 6 bin 889 lira oldu

(*6*)Bu ay 4 kişilik ailenin sıhhatli, dengeli ve kafi beslenebilmesi için yapması ihtiyaç duyulan besin harcanması tutarını ifade eden “açlık sınırı” 6 bin 889 lira oldu.

(*6*)TÜRK-İŞ’in araştırmasında, ağustos ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 6 bin 889 lira, yoksulluk sınırı 22 bin 442 lira olarak hesaplandı.

TÜRK-İŞ’in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel gerekseme maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapmış olduğu “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın Ağustos 2022 neticeleri açıklandı.

Araştırmaya bakılırsa, bu ay 4 kişilik ailenin sıhhatli, dengeli ve kafi beslenebilmesi için yapması ihtiyaç duyulan besin harcanması tutarını ifade eden “açlık sınırı” 6 bin 889 lira oldu.

(*6*)BEKAR BİRİNİN YAŞAMA MALİYETİ 8 BİN 999

Besin ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sıhhat ve benzeri gereksinimler için yapılması mecburi öteki harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırı” ise 22 bin 442 lira olarak hesaplandı. Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” aylık 8 bin 999 lira olarak belirlendi.

Ankara’da yaşayan 4 kişilik ailenin besin için yapması ihtiyaç duyulan asgari harcama tutarı, bundan önceki aya bakılırsa yüzde 0,73 artarken, son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 119,11 oldu.

AYÇİÇEK YAĞI VE ZEYTİNYAĞ ARTTI, PEYNİR GERİLEDİ

Araştırmaya bakılırsa, ağustos ayında süt ve yoğurt tutarları arttı, peynir fiyatı geriledi.

Aylık tabanda dana eti yüzde 6, yumurta yüzde 7 zamlandı. Kuzu etinin fiyatı yüzde 10, balık eti yüzde 12, tavuk eti yüzde 5 azaldı.

Nohut, kuru fasulye ve kırmızı mercimeğin tutarları geriledi, yeşil mercimek zamlandı. Yağlı tohumlarda fiyat artışı averaj yüzde 7 olarak tespit edildi.

Bu ay Ankara’da tahıl ürünlerinin tamamının fiyatı arttı. Makarnanın fiyatında bundan önceki aya bakılırsa yüzde 10’luk artış yaşandı. Pirinç, bulgur, un ve irmik tutarları da terfi etti, ekmek fiyatı aynı kaldı.

Semt pazarlarında maydanoz, kıvırcık benzer biçimde yeşilliklerin fiyatı terfi etti. Pazı, ıspanak benzer biçimde yeşil yapraklı sebzelerin tutarları ile patates ve kuru soğanın fiyatı aynı kaldı. Domates, biber, salatalık, turp tutarları düştü, şeftali, kayısı benzer biçimde çekirdekli meyvelerin averaj fiyatı azaldı.

BU AY EN ÇOK SALÇA ZAMLANDI

Ayçiçeği yağı ve zeytinyağının fiyatı artarken margarin ve tereyağının fiyatı geriledi, yeşil ve siyah zeytinin fiyatı düştü.

Tuzun fiyatı durağan(durgun) kaldı. Çay yüzde 6, ıhlamur yüzde 32 zamlandı. Şeker, bal, reçel, pekmez ürünlerinin tutarları da arttı. Salça, yüzde 40 ile bu ay fiyatı en oldukca artan ürün oldu.