TRT Genel Müdürü Sobacı’dan Avrupalı Yayıncılara Terörizme Karşı Durma Çağrısı

tarafından
10
TRT Genel Müdürü Sobacı’dan Avrupalı Yayıncılara Terörizme Karşı Durma Çağrısı

Avrupa Gösterim Birliği (European Broadcasting Union – EBU), TRT’nin ev sahipliğinde 41 ülkeden ortalama 200 üst düzey yayıncının katılımıyla düzenlenen Medya Zirvesi’nde bir araya geldi. Zirvede koşan TRT Genel Müdürü Sobacı, “Küresel terörizmle en kuvvetli mücadeleyi veren Türkiye’nin kamu yayıncısı olarak, terörizmin deposu ve hedefi neresi olursa olsun hep beraber buna karşı koyma noktasında sağlam bir iş birliği çağrısında bulunuyoruz” dedi.

TRT’nin de üyesi olduğu EBU temsilcileri, pandemi sebebi ile iki yıl sonrasında ilk kez karşı karşıya düzenlenen etkinlikte buluştu. TRT’nin ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen EBU Medya Zirvesi’ne TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ve EBU Genel Direktörü Noel Curran’ın yanı sıra 41 ülkeden ortalama 200 üst düzey yayıncı katıldı. İki gün süresince devam edecek olan etkinlikte, kamu yayıncılığının geleceği, savaşım edilmesi ihtiyaç duyulan zorluklar, yeni eğilimler ve gençlere ulaşılabilirlik şeklinde pek oldukça mevzu tartışılacak.

“Cumhurbaşkanımızın ‘Dünya beşten büyüktür’ şiarı, hepimizin ortak ve güvenli geleceğine yapılacak yegâne yatırımın özetidir”

Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, uzun bir aradan sonrasında karşı karşıya meydana gelen 2022 EBU Medya Zirvesi’ne ev sahipliği yapmanın heyecanı içinde olduklarını belirtti.  Geleneksel değerlerimiz olan tarafsızlık, hakkaniyet ve doğruluk geleceğin dijital medyasının da değişmez standartları olması icap ettiğini vurgulayan Sobacı, “Bu amaçla, EBU üyeleri olarak her zamanki dayanışma ruhu içinde, daha rahat bir gelecek ve bununla birlikte yayıncılık kültürünün zenginleşmesi için ortak ve yaratıcı girişimler ile iş birliğimizi güçlendirip genişletmeye devam edeceğimizden asla kuşkum yok. Unutmayalım ki beraber daha güçlüyüz,” dedi.

Günümüzde en mühim küresel medya aktörlerinden biri haline gelen TRT’nin 18 tv, 17 radyo kanalının yanı sıra 9 dijital platformu, dijital uygulamaları ve ulusal ve internasyonal düzeylerde pek oldukça etkinliğiyle devletimizde yayıncılığın lideri olma pozisyonunu istikrarlı şekilde koruduğunu söyleyen TRT Genel Müdürü Sobacı şu şekilde devam etti:

“Artık insanları ve coğrafyaları ayırt etmeksizin dünyayı tüm olarak görmeli; her bir insanoğlunun kıymetli olduğu düşüncesiyle, yok saymanın bir çözüm olmadığını algı etmeliyiz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın internasyonal platformlarda çoğunlukla dile getirmiş olduğu ‘Dünya beşten büyüktür’ şiarı, daha adil bir küresel sistem inşasının mottosu; hepimizin ortak ve güvenli geleceğine yapılacak yegâne yatırımın özetidir. Nitekim Türkiye bugün, dünyanın sulh zemini olarak en tehlikeli sonuç internasyonal meselelerde liderlerin bir araya gelmiş olduğu, küresel kitlenin güzel haberler beklediği, kültürel buluşmaların ve çözüm önerilerinin üretildiği ender ülkeler içinde yer ediniyor. Bu bağlamda, EBU’nun da önemsediği bir mevzu olarak gençler ve kamu yayıncılığı ilişkisini önceleyen, onların küresel meselelere bakışı ve çözüm önerilerini ortaya koyan emekler yürütüyoruz.”

TRT’nin internasyonal haber platformlarından da bahseden Sobacı, “TRT olarak bugün, tv ve radyo kanallarımız, dijital platformlarımız ile dünyanın 7 kıtasına 41 dil ve lehçede yayınlarımızı ulaştırıyoruz. TRT World’ün yanı sıra, dijital haber platformlarımız TRT Almanca, TRT Rusça, TRT Arapça ’ya geçtiğimiz günlerde TRT Fransızca’yı da ilave ederek internasyonal gösterim ailemizin en yeni üyesinin kuruluşunu kutladık.  Bunun yanı sıra, Afrika, Balkan ve Farsça dijital haber platformlarının açılması için de çalışmalarımız devam ediyor,” açıklamalarında bulunmuş oldu.

“Terörizmin deposu ve hedefi neresi olursa olsun hep beraber buna karşı koyma noktasında sağlam bir iş birliği çağrısında bulunuyoruz”

Krizleri, sorunları ve değişimleri dijitalleşme sürecinden bağımsız düşünebilmenin mümkün olmadığını vurgulayan Sobacı, EBU Medya Zirvesi’nde zamanı çağrıda bulunmuş oldu. Sobacı, “Biz kamu yayıncıları olarak data kirliliğinin, maksatlı idrak operasyonlarının ve dezenformasyonun karşısında tüm gücümüzle savaşım edecek mühim kurumlarız. Kamu yayıncıları olarak sorumluluğumuz bu şekilde de sınırı olan değil. Radikalleşme, gelir adaletsizliği, küresel terörizm, siber güvenlik ve ekolojik problemler hakkında kamuoylarını bilinçlendirmeliyiz. Küresel terörizmle en kuvvetli mücadeleyi veren Türkiye’nin kamu yayıncısı olarak, terörizmin deposu ve hedefi neresi olursa olsun hep beraber buna karşı koyma noktasında sağlam bir iş birliği çağrısında bulunuyoruz,” ifadelerini kullandı.

“Türkiye, ABD’dan sonrasında dizi ihracatında ikinci sırada”

TRT’nin dizi ve ortak yapımlarının başarısı ile dijital emek harcamaları hakkında zirvede konuşan Sobacı şunları kaydetti:

“TRT dizilerine gösterilen küresel ilgiye dikkat çekmek isterim. Türkiye, ABD’dan sonrasında dizi ihracatında ikinci sırada yer ediniyor. Bu başarıda kurumumuzun dünya genelinde dizi satışları alanındaki çalışmalara öncülük etmesinin yadsınamaz bir oranı var.  Dizilerimiz, ortak yapım filmlerimiz ve çizgi filmlerimiz oldukça fazla talep görüyor. Gelecek aylarda internasyonal TRT dijital video platformumuzu hayata geçirmek suretiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu dijital platform ve hazırlanacak yeni içerikler bununla birlikte EBU üyeleri ile gerçekleştirebilecek ortak yapımların yanı sıra EBU pre-buy network’ünün (ön-alım sistemi) sunmuş olduğu imkanlar ve iş birliği fırsatlarından daha çok yararlanabilmemize imkân tanıyacak. TRT, salgın döneminde EBU’nun “Content Appeal” adı altında başlatmış olduğu ve üyelerin parasız program temin edebildikleri program havuzu uygulamasına belgesel, drama şeklinde değişik türlerde program içerikleri ile etkin olarak katkıda bulunmuş oldu. Bununla beraber, TRT beyazperde alanında da internasyonal iş birliklerini her geçen gün daha da etkin hale getirerek adından söz ettiriyor. Son üç yılda TRT ortak yapımı beyazperde filmleri, başta Cannes, Berlin, Karlovy Vary, Venedik, San Sebastian, Varşova ve Locarno Film Festivalleri olmak suretiyle 300’ün üstünde ulusal ve internasyonal festivalde ortalama 275 ödül aldı. TRT ek olarak, Internasyonal Film Festivallerinde verilen TRT Hususi Ödülleri, kurumsal iş ortaklıkları ve etkinlikler ile de bu alandaki ortaklık ve iş birliklerine katkıda bulunuyor.”

Zirvede konuşan EBU Genel Direktörü Noel Curran ise TRT’ye bu görkemli organizasyon ve sıcak ev sahipliği için teşekkür ederek “Bir arada olmak bizim için oldukça kıymetli. Bu vesile ile TRT ile iş birliğimizin de artmasını umuyoruz,” açıklamalarında bulunmuş oldu.

Avrupa’da kamu yayıncılarını bir araya getirme amacı ile kurulan EBU, dünyadaki kamu yayıncıları birliklerinin en önemlilerinden biri olarak nitelendiriliyor.