Toplam kredi stoku haziran sonunda 6,6 trilyon lira oldu

tarafından
28
Toplam kredi stoku haziran sonunda 6,6 trilyon lira oldu

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi üyesi kuruluşlar tarafınca kullandırılan nakdi krediler haziranda geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 60 artarak 6 trilyon 556 milyar liraya çıktı.

TBB Risk Merkezi bültenine nazaran, haziranda bankalar 6 trilyon 347 milyar liralık, finansal kiralama şirketleri 101 milyar liralık, finansman şirketleri 53 milyar liralık ve faktoring şirketleri 55 milyar liralık nakdi kredi kullandırdı. Böylece toplam kredi stoku haziranda senelik yüzde 60 artışla 6 trilyon 556 milyar liraya ulaştı.

Bu zamanda, tasfiye olunacak alacaklar 198 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Tasfiye olunacak alacakların 187 milyar lirası bankalara, 7,6 milyar lirası finansal kiralama şirketlerine, 2 milyar lirası faktoring şirketlerine ve 1,3 milyar lirası da finansman şirketlerine ilişik oldu.

Tasfiye olacak alacakların toplam kredilere oranı haziranda bundan önceki senenin aynı ayına nazaran 1,2 puan azalarak yüzde 2,9 düzeyinde gerçekleşti.

TİCARİ KREDİLER 5 TRİLYON LİRAYI AŞTI

Ticari krediler haziranda geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 66 artarak 5 trilyon 283 milyar liraya terfi etti. Ticari kredilerin toplam içindeki oranı yüzde 81 düzeyine ulaştı.

Krediler içinde imalat sanayii yüzde 31’le en yüksek paya haiz olurken, toptan ve perakende tecim ile inşaat sektörlerinin oranı da yüzde 10’un üstünde gerçekleşti.

Bu zamanda tasfiye olunacak alacak oranı en yüksek sektörler, yüzde 6,6’yla inşaat, yüzde 5,6’yla enerji ve yüzde 4,6’yla gezim şeklinde sıralandı.

BİREYSEL KREDİLER 1,3 TRİLYON LİRAYA DAYANDI

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafınca kullandırılan bireysel krediler haziranda yüzde 37 artarak 1 trilyon 274 milyar lira oldu. Bireysel kredilerin yüzde 44’ünü gereksinim kredileri, yüzde 28’ini konut kredileri, yüzde 22’sini kredi kartları ve yüzde 6’sını taşıt kredileri oluşturdu.

Aynı dönemde, bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacak oranı haziranda bundan önceki senenin aynı dönemine nazaran 0,1 puan artarak yüzde 2,4’e terfi etti. Takipteki krediler hariç bireysel kredi kullanan şahıs sayısı ise son bir yılda 1,8 milyon şahıs artarak 36,3 milyon şahıs olurken, averaj kredi bakiyesi 35,1 bin lira düzeyinde gerçekleşti.

130 BİNE YAKIN KİŞİ İLK DEFA İHTİYAÇ KREDİSİ KULLANDI

Haziranda 201 bin şahıs kredi kartını, 129 bin şahıs gereksinim kredisini ilk kez kullandı. Konut kredisinden yararlanan şahıs sayısı 28 bin olurken, bu zamanda 138 bin şahıs ise ilk kere kredili mevduat hesabı kullandı.

Bu senenin haziran sonu itibarıyla İstanbul’da 427 milyar liralık, Ankara’da 121 milyar liralık ve İzmir’de 82 milyar liralık bireysel kredi bulunuyor.

Kilis, yüzde 46’yla son 12 ayda bireysel kredi bakiyesi en fazlaca artan il olurken, şahıs başına averaj bireysel kredi (kredi kartı dahil) toplam bakiyesi en yüksek iller İzmir, Ankara ve Tekirdağ şeklinde sıralandı.