Tonsillit nedir? Bademcik iltihabı neden olur? Bademcik iltihabının evde çözümü var mı?

tarafından
113
Tonsillit nedir? Bademcik iltihabı neden olur? Bademcik iltihabının evde çözümü var mı?

Bademcik iltihabı neden olur? Tıp dilinde Tonsillit adı ile malum bademcik iltihabı kışın gelmesi ile beraber birçok insanda görülmeye başlandı. Peki bademcik iltihabı nedir? Koronavirüsün de bir emaresi olan bademcik iltihabı neden olur?  Evde oldukça rahat önerilerle 2 gün gün içinde bademcik iltihabı tedavisi yapabilirsiniz. Birbirinden ergonomik çözümler ile evde bademcik iltihabı iyi mi geçirilir? Sorusunun yanıtını sizler için derledik.

İlginizi çekebilir: Akdeniz anemisi (Talasemi) nedir? Akdeniz anemisinin tedavisi mümkün mü?

Tonsillit

Bademcik iltihabı, bademciklerin iltihaplanması durumudur. boğazın arkasındaki lenf düğümleri olan bademciklerin görevi bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı vücudu korumaktır. Bununla beraber, kişinin ilaç kullanımı yada hastalıklar sebebiyle bağışıklık sistemi daha zayıf olduğunda, virüs ve bakterilerin vücuda girip bademcik iltihabına yol açması mümkündür. 

Bademcik iltihabı; boğaz ağrısı, yutma güçlüğü ve ateş şeklinde bazı emarelerle ortaya çıkabilir ve belirtilerin süresine nazaran iki tipe ayrılabilir:

 • Enfeksiyonun 3 aya kadar sürdüğü akut bademcik iltihabı 
 • Enfeksiyonun 3 aydan uzun sürdüğü yada tekrarladığı kronik bademcik iltihabı

Bademcik iltihabının genel tabip yada kulak burun boğaz uzmanının tavsiyesine nazaran teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir ve çoğu zaman bademcik iltihabının nedenine nazaran ilaç kullanımı belirtilir.

Bademcik iltihabının emareleri

Bademcik iltihabı emareleri, kişinin bağışıklık sisteminin durumuna ve bademciklerdeki iltihaplanmanın nedenine nazaran değişebilir, başlıcaları şunlardır:

 • 2 günden uzun devam eden boğaz ağrısı
 • Yutma güçlüğü
 • Kırmızı ve şişmiş boğaz
 • Ateş ve titreme
 • Kuru tahriş edici öksürü
 • İştah kaybı

Ek olarak bademcik iltihabına bakteriler neden olduğunda boğazda beyaz lekeler görülebilir ve antibiyotik tedavisinin başlayabilmesi için tabip değerlendirmesinin yapılması önemlidir. 

Bademcik iltihabı bulaşıcı mı?

Bademcik iltihabına neden olabilen virüsler ve bakteriler, öksürürken yada hapşırırken havaya salınan damlacıkların solunması kanalıyla kişiden kişiye bulaşabilir. Ek olarak, bu bulaşıcı ajanların bulaşması, öpüşme ve kontamine nesnelerle temas kanalıyla da gerçekleşebilir. Bu yüzden ellerinizi iyi yıkamak, tabak, bardak ve çatal bıçak takımını paylaşmamak, öksürürken ağzınızı kapatmak şeklinde bulaşmayı önlemek için bazı önlemler almak önemlidir.

Bademcik iltihabını çeşitleri

 • Bakterilerden kaynaklı bademcik iltihabı: Çoğu zaman Streptococcus olan bakterilerden oluşur ve daha yoğun emarelerle ortaya çıkar. Antibiyotik tedavisi gerektirir.
 • Viral bademcik iltihabı: Rinovirüsler ve İnfluenza’nın neden olduğu en yaygın tiptir. Bakımı daha basittir ve ortalama beş ila yedi gün sürer. 
 • Kronik bademcik iltihabı: Bademcik iltihabı, servikal nodüllere neden olarak inflamasyon tekrarladığında kronik olarak kabul edilir. Çocuklarda daha sık görülür, yılda birden fazla ortaya çıkabilir.
 • Akut bademcik iltihabı: İlaçla bile tekrarlar ve iki hafta yada daha çok sürebilir. 

Bademcik iltihabının tedavisi

Bademcik iltihabı tedavisi, bakterilerin neden olduğu irin durumunda penisilin türevi antibiyotikler, bademcik iltihabının viral kaynaklı olması durumunda ateş ve ağrıyı denetim altına alacak ilaçlar kullanılarak yapılabilir. 

Bademcik iltihabının tedavisi

Ahmet Maranki bademcik iltihabı

1 bardak kaynatılmış suyun içine 7 damla tertüdiyot ve 1 tatlı kaşığı karbonatı güzelce karıştırın. Bir kulak pamuğu yardımı ile ağız içini silin. Bunun yanı sıra içine kristal tuzu da ekleyebilir ve ağız gargarası şeklinde de kullanabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu bademcik iltihabı

Kaynamakta olan 1 bardak suyun içine bir yiyecek kaşığı ada çayı ve aynı oranda ebegümeci otunu ilave edin. 10 dakika süresince kısık ateşte beklemeye alın. Sonrasında süzgeçten geçirin. Soğuduktan sonrasında günde 3-4 kez gargara yapın. Bu kürün 48 saat özelliği bozulmamaktadır. Daha da iyi olmasını istiyorsanız, günde 1 bardak adaçayı içebilirsiniz.

Feridun Kunak bademcik iltihabı

1 su bardağının içine bir tutam kekik. Karışımı kaynattıktan sonrasında içine bir tutan tuz ve karbonat ilave edin. Sonrasında içine gene birazcık kantoran yağı ve birazcık sirke ilave edin. Günde 3-4 kez gargara yapın

Karbonat ile bademcik iltihabı

1 limon suyun içine 1 çay kaşığı karbonatı ilave edin. Sabahları günde 2-3 kez olmak şartı ile 1 bardak içme suyuna ilave ederek ağzınızı gargara yapın.

Ihlamur ile bademcik iltihabı

Ihlamur ile bademcik iltihabının önüne geçebileceğinizi biliyor muydunuz? Günde 2 kez taze olarak tüketeceğiniz ıhlamur çayı ile bademcik iltihabının önüne geçin.

Limon ile bademcik iltihabı

1 limon suyun içine 1 çay kaşığı karbonatı ilave edin. Sabahları günde 2-3 kez olmak şartı ile 1 bardak içme suyuna ilave ederek ağzınızı gargara yapın.

Madensuyu ile bademcik iltihabı

Bademcikte taş oluşumunun yanı sıra birçok hastalığada iyi gelen madensuyu gargarası ile bademcik iltihabının önüne geçin!

Papatya çayı ile bademcik iltihabı

Günde 2 kez taze olarak tüketeceğiniz papatya çayı ile bademcik iltihabının önüne geçin.

Şarap ile bademcik iltihabı

Şarap üstünde meydana getirilen bir araştırmaya nazaran bakterilerin çoğalmasını önlemektedir. Dolayısıyla birazcık şarap boğaz iltihabına iyi gelebilir.

Zeytinyağı ile bademcik iltihabı

Soğanı 4 e bölün ve kaynar su içinde 15 dakika beklemeye alın. Süzdükten sonrasında içine zeytinyağ katın. Karışım ılıdığında günde 1 kez içmeniz kafi olacaktır. 1 hafta içinde tesirini görebilirsiniz.

Zerçal ile bademcik iltihabı

Bir bardak sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal ilave edin. Ilıdıktan sonrasında bir tülbent yardımıyla süzgeçten geçirin. Tadı oldukça keskin olursa 2-3 damla limon içine ilave edebilirsiniz. Sonrasında günde 2-3 kez bu içeceği tüketin.

Bademcik iltihabı hakkında merak edilen sorular!

Bademcik iltihabı hakkında dört gözle beklenen sorular!

Her insanın yaşamı süresince minimum 1 kez geçirmiş olduğu bademcik iltihabı, hakkında gizli saklı sorular tutmaya devam ediyor. Bizde sizler için akıllarda yer edinen ve artık cevaba gereksinim duyulan soruları derledik. 

Bademcik iltihabı kaç gün sürer?

Genel olarak bademcik iltihapları çoğu zaman 3-4 gün sonrasında tedaviden netice alınabilir. Lakin bademcikteki iltihaba ve sizde oluşturduğu etkilere nazaran bu sürede azalma yada uzama söz mevzusu olabilir.

Bademcik iltihabı ilaçsız geçer mi?

Bademcik iltihabı başlangıç seviyesinde ise evde yapacağınız birkaç kür önerisiyle geçebilmektedir. Yukarıda yer edinen evde tedavi şekillerinde sizin için en uygununu tercih edebilirsiniz.

Bademcik iltihabı halsizlik yapar mı?

Bademcik iltihabı vücudun bağışıklık sistemini de düşüreceği için halsizlik, uykulu hal ve bitkinlik olması düzgüsel bir durumdur.

Bademcik iltihabı hangi bölüm bakar?

Kulak Burun Boğaz doktorları baddemcik iltihabına bakmaktadır.

Bademcik iltihabı hangi hastalıklara neden olur?

Bademcik iltihabının ilerlemiş hali eklemlerde romatizma yapabilmektedir. Bununla beraber ileri derecede halsizlik ve ateş yapabilmektedir.

Bademcik iltihabı gece terleme yapar mı?

Bademcik iltihabının ilerlemiş hali gece terleme yapabilmektedir.

Bademcik iltihabı göze vurur mu?

Bademcik iltihabı emareleri içinde nadirde olsa göz ağrısı olabilmektedir.

Bademcik iltihabı ve taşı arasındaki fark?

Bademcik iltihabı, boğazın arkasındaki lenf düğümleri olan ve işlevi vücudu bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı korumak için çaba sarfetmek olan bademciklerin iltihaplanmasıdır.

Bademcik taşları, bademciklerin yüzeyinde oluşan ve sıkışan minik kireçli yapılardır. Bu taşlar besin artıkları, bakteriler ve öteki artıklardan oluşur.

Bademcik iltihabı ile faranjit arasındaki fark?

Bademcik iltihabı, boğazın arkasındaki lenf düğümleri olan ve işlevi vücudu bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı korumak için çaba sarfetmek olan bademciklerin iltihaplanmasıdır.

Farenjit, viral farenjit isminde olan bir virüsün yada bakteriyel farenjit isminde olan bakterilerin neden olabileceği boğaz iltihabıdır.

Bademcik iltihabı eklem ağrısı yapar mı?

Bademcik iltihabını ilerlemiş hali eklemlerde ağrı yapabilmektedir.

Bademcik iltihabı dile vurur mu?

Bademcik iltihabı ağrısı, kulaklara yada boyuna vurabilir. Lakin dile vurmuş olduğu hakkında herhangi bir data bulunmamaktadır.

Bademcik iltihabı dondurma yenir mi?

Bademcikte oluşan iltihabı önlemek için soğuk kompres daima iş görmüştür. Evde alternatif olarak dondurma yiyebilirsiniz.

Bademcik iltihabı kulak çınlaması yapar mı?

Bademcikte oluşan iltihabın bir öteki emaresi de kulak ağrısıdır. Bununla beraber kulakta tıkanma ve çınlama emareleri de görülebilir.

Bademcik iltihabı çarpıntı yapar mı?

Medicana.com.tr sitesinin yazıya döktüğü yazıya nazaran bademcik iltihabı kalp çarpıntısı yapabilmektedir.

Bademcik iltihabı baş ağrısı yapar mı?

Bademcik iltihabının ilerlemiş hali baş ağrısı yapabilmektedir.

Bademcik iltihabı antibiyotik kullanmadan geçer mi?

Boğaz enfeksiyonunun sebebinin beta grubu bakteriler olduğu zamanlar antibiyotik kullanılması gerekmektedir. Dolayısıyla doktora danışmamız bu mevzuda ehemmiyet arz edecektir.

Bademcik iltihabını ne kurutur?

Bademcik iltihabını karbonat, limon, madensuyu ve birbirinden şifali nebat çayları  kurutmaya destek olacaktır. Daha süratli bir tesir için doktora başvurmayı unutmayınız.

Bademcik iltihabı lenf bezlerini şişirir mi?

Bademcik iltihabının bir emaresi de boğaz kenarlarında var olan lenf bezlerinde görülen şişliklerdir.

Bademcik iltihabı öldürür mü?

Tıp doktoru Karataş  “O şekilde ki kafi medikal ve cerrahi tedavi uygulanmayan bademcik iltihapları ileri yaşlarda ölüme neden olabilen kalp rahatsızlıklarının sebebi olabiliyor” ifadesine yer verdi.

Bademcik iltihabı orucu bozar mı?

Orucun bozulması için boğazdan aşağıya herhangi bir gıda inmesi gerekmektedir. Bademcik iltihabı içi şurup yada hap alıyorsanız orucunuz bozulur. Lakin öteki türlü bademcik iltihabı olduğunuzda orucunuz bozulmamaktadır.

Bademcik iltihabı yutulursa ne olur?

Bademcik iltihabının yutulduğuna dair herhangi bir data yoktur.

Bademcik iltihabı zararı dokunan mıdır?

Bademcik iltihabının ilerlemiş hali çeşitli zararlara neden olabilmektedir.