Ticaret Bakanlığı’ndan otomobil ithalatı açıklaması

tarafından
20
Ticaret Bakanlığı’ndan otomobil ithalatı açıklaması

Ticaret Bakanlığı’ndan otomobil ithalatı hakkında meydana getirilen açıklamada, ”Lüzumlu belgelerini ibraz eden ve mevzuat hükümleriyle uyumlu beyanda bulunan yükümlülerin işlemlerinde herhangi bir aksama bulunmamaktadır” denildi.

Ticaret Bakanlığı tarafınca, bazı basın ve gösterim organlarında yer edinen, yurt dışından Türkiye’ye getirilen otomobil yüklü bazı tırların gümrüklerde bekletildiği, işlemlerinin yapılmadığı yönünde haberler hakkında yazılı izahat yapılmış oldu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Öteki tüm ithalat işlemlerinde olduğu şeklinde otomobil ithalatlarında da mevzuat gereği ilgili kurum ve kuruluşlardan istenen bazı belgelerin sunulması ve Bakanlığımızca kamuoyuyla paylaşılan düzenlemelerde yer verilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Yürürlükteki mevzuat gereği bu şartların yerine getirilmesi halinde ithalat işlemleri sonuçlandırılmaktadır. Bu kapsamda anılan haberler gerçeği yansıtmamakta, lüzumlu belgelerini ibraz eden ve mevzuat hükümleriyle uyumlu beyanda bulunan yükümlülerin işlemlerinde herhangi bir aksama bulunmamaktadır. Öteki taraftan, bu araçları taşıyanlara gümrük nezaretinde bulunan bölgelere vasıta yüklerinin boşaltılması imkanı da sağlanmıştır”.