Tesla, Türkiye’nin 10 ilinde hızlı şarj merkezi kuracak

tarafından
75
Tesla, Türkiye’nin 10 ilinde hızlı şarj merkezi kuracak

Türkiye’de elektrikli vasıta potansiyeli artıyor. Şarj istasyon noktalarının yaygınlaşmasının da etkisiyle 2021 senesinde Türkiye elektrikli vasıta pazarı yüzde 237 arttı. Bu durum elektrikli vasıta devlerinin de dikkatini çekti. ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Türkiye’nin 10 ilinde şarj istasyonu oluşturmak için harekete geçti.

Türkiye’de elektrikli vasıta kullanımı yaygınlaşıyor. Son bir yılda elektrikli vasıta pazarı Türkiye’de yüzde 237 arttı. 2021 senesinde toplam elektrikli otomobil pazarı 2 bin 849 olarak gerçekleşti. 2020 senesinde bu sayı 844 tane olarak gerçekleşmişti.

Türkiye’de yükselen elektrikli vasıta talepleri küresel alanda söz sahibi otomobil üreticilerinin dikkatini çekti. Son yıllarda global markaların son teknolojiye haiz elektrikli araçları Türkiye pazarında girdi.

TESLA ‘SÜPER ŞARJ’ NOKTALARINA TÜRKİYE’DEN 10 İL EKLEDİ

Aralık ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla’nın Türkiye’de faaliyete başlaması umut ediliyor.

Firmanın 2022 içinde Türkiye’de resmi olarak kuruluşunu ve yapılanmasını tamamlayarak 4 modelini de satışa sunması öngörülüyor. Tesla’nın supercharger altyapısını da Türkiye’ye getirecek.

Süper Şarj istasyonları için Tesla’nın web sitesinde Türkiye’den 10 il yer aldı. Bu iller; İstanbul, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Sakarya, İzmir ve Konya olarak sıralandı.

DÜNYA DEVLERİ TÜRKİYE’DE

İngiliz elektrikli vasıta markası MG, geçtiğimiz yıl Türkiye’ye SUV modeli ZS EV ile giriş yapmış oldu. Yüzde 100 elektrikli araçlar lansmanın arkasından satışlara başladı.

Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği (TEHAD) rakamlarına nazaran 2021 senesinde MG’nin elektrikli SUV modeli ZS EV 318 tane satıldı. 2022 senesinde markanın değişik modelleri ülkemize gelecek.

TOGG 2023’TE SERİ ÜRETİME GEÇİYOR

Türkiye gelişen elektrikli pazarına TOGG ile giriş halletmeye hazırlanıyor. Teknik donanımı ve fiyatıyla dünyadaki rakipleriyle rekabet edebilecek bir vasıta olan TOGG’un 2023 yılının ilk çeyreğinde seri üretimine başlanması planlanıyor.

Rakipleriyle baş edebilecek dizaynda üretilen TOGG, ABD’nin Las Vegas şehrinde 5-7 Ocak tarihleri içinde düzenlenen CES’te dünya sahnesine çıktı.