Temizlik hastalığı nedir? Temizlik hastalığının tedavisi var mı?

tarafından
70
Temizlik hastalığı nedir? Temizlik hastalığının tedavisi var mı?

Temizlik hastalığı nedir? Temizlik hastalığının tedavisi var mı? Kadir Ezildi ile birlikte 2021 yılının popüler hastalığı haline gelen temizlik hastalığı hakkında bir fazlaca insan araştırmaya başladı. Bilhassa bu durumdan kurtulmak isteyenler temizlik hastalığının tedavisi konusunu sıkça arattı. Temizlik hastalığı nedir? Temizlik hastalığının tedavisi var mı?

Nerede olursanız olun, evde, işte yada sokakta, vücudumuz devamlı görünmez mikroorganizmalarla temas halinde olacaktır. Günlük hayatımızda bulunan bu kir ve mikroplar, kısmen bağışıklık sistemimizi güçlendirmekten mesuldür. Bilhassa çocukluk döneminde, vücudumuzun kendi savunmasını oluşturmasına destek olmada temel bir rol oynadıkları için.

Temizlik hastalığı

Temizlik hastalığı, bazı durumlarda kişisel hijyenin yanı sıra günde birkaç kez evi detaylı bir halde temizleme ihtiyacı ile karakterize edilen, halk içinde OKB olarak malum bir tür obsesif-kompulsif bozukluktur. Temizlik ürünleri ile devamlı temas halinde olmanız alerji ve cilt tahrişlerinin gelişmesine yol açabileceği benzer biçimde, çevre ve temizlik mevzusunda devamlı aşırı bir kaygı olduğundan, kişisel hayata ve toplumsal hayata müdahale olması da ihtimaller içindedir. Günlük hayatımızda bulunan kir ve mikroplar, bilhassa çocukluk döneminde bağışıklık sistemimizi güçlendirmekten kısmen mesuldür ve vücudun kendi savunmasını oluşturmasına destek sunar. Bundan dolayı aşırı temizlik ve mikropların %99,9’unu öldürmeyi vaat eden ürünlerin kullanılması, lüzumlu savunmaların yapılmasına zarar vererek sağlığa zarar verebilir. 

Temizlik hastalığının emareleri

Evi temiz tutma takıntısı büyüdüğünde ve günün ana görevi haline vardığında, bu ruhsal bir hastalık haline geldiğinin bir işareti olabilir. Bundan dolayı, temizlik çılgınlığını gösteren ana işaretlerden bazıları şunlardır:

  • Her şeyin temiz yada yerinde olup olmadığını devamlı denetim etme ihtiyacı
  • Mesela kredi kartı, cep telefonu, süt kutusu yada otomobil anahtarı benzer biçimde çoğu zaman temiz olmayan nesneleri temizlemeniz icap ettiğini düşünmek
  • Evi temizlemek için günde 3 saatten fazla vakit ayırmak
  • Zemini kirletmemek için asla konuk kabul etmemek

Temizlik hastalığının tedavisi

Bir ruh hastalığı olduğundan OKB’nin tedavisi psikolog yada psikiyatrist tavsiyesi ile yapılır. Sıhhat uzmanı gerekirse anksiyeteyi azaltan ve psikoterapiyi kolaylaştıran antidepresan ilaçlarla tedavi önerebilir.

Temizlik hastalığı için hangi doktora gidilir?

Temizlik hastalığı bir takıntı türüdür. Bunun için psikolog ve psikiyatıra müracaat yapabilirsiniz.

Temizlik hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar

Temizlik hastası olduğunuzu düşünüyorsanız ilk olarak doktora başvurunuz. Kafanıza bakılırsa ilaç kullanmaktan kaçının. OKB hastalarında serotonin geri alımını durduran ilaçlar tercih edilir. Bu grup içinde klomipramin, fluoksetin, fluvoksamin, paroksetin, citalopram, essitalopram ve sertralin yer alabilir. Her hastanın tedavisi ayrı olacağı için, komşunuza iyi gelen ilaç size gelmeyebilir. İlaç kullanmadan ilkin doktora başvurunuz.

Temizlik takıntısını denetim altına almak için 5 tavsiye!

Karamsar olmayın: ‘Ben asla düzelemeyeceğim.’ düşüncesine dolanmak yerine kendinize pozitif yönde telkinlerde bulunun.

Ellerinizi yalnız 20 saniye sudan geçirin: Ellerdeki bakterilerden kurtulmak için 20 saniye kafi bir süredir. Kendinize ellerinizi yıkarken sık sık bunu hatırlatın. 20 saniyeden fazla yıkarsanız iyi bakterilerde ölecektir.

Kendinizden güvenilir olun: Bir masa teemizlediğinizde yeniden yeniden temizlemek istiyorsanız kendinize ‘Ben niçin güvenilir değilim?’ sorusunu mesele. Yalnız temizlik yaparsan temizliğe odaklanın.

Yaptığınız işe ara verin: Takıntı beyninize vardığında kendinize 10 15 saniye ara verin.

Dikkatinizi dağıtın: Bir yeri temizlediniz ve aklınıza ‘Ya temizlenmediyse?’ sorusu geldiyse başka bir işe yönelin. Zihninizi dağıtın.