Televizyonun İcadı ve Gelişimi

tarafından
60
Televizyonun İcadı ve Gelişimi

Televizyonun gelişimi birçok mucidin sonucu olmasına karşın, Baird bu alanda oldukça ilerlediği için en mühim öncü oldu. Birçok tarihçi, bilhassa Britanya’da, yansıyan ışıktan hareket eden canlı bir çift renkli tv görüntüsü üreten ilk şahıs olduğundan Baird’e övgüde bulunmuş oldu. Baird, daha kaliteli fotoelektrik hücreler alarak ve fotosellerden ve video yükselticilerden gelen sinyal adaptasyonunu geliştirerek önceki TV mucitlerinin başarısızlıklarını telafi etti.

1902’den 1907’ye kadar Arthur Korn, görüntü aktarımı için bir sinyal uyarlama devresi oluşturmayı başardı. Bu dönem, selenyum fotosellerinin görüntüye zarar veren zararlılarının etkilerini ortadan kaldırmıştı. Korn’un devresi, kablosuz olarak ulusal sınırlar yada okyanuslar içinde hareketsiz fotoğraflar gönderebiliyordu. Şaşırtıcı bir halde, Korn devresi elektronik amplifikasyonun yardımı olmadan çalışmıştı. Korn’un bir haftonun hareketsiz görüntüsünü yansıtmadaki başarısı, bu şekilde bir dengeleme devresinin televizyonda yararlı olabileceğini göstermişti. Baird, Korn’un araştırmasından ve başarısından direkt yararlandı.

Başarıya ulaşmış bir tv sistemi geliştirmeye yönelik ilk girişiminde Baird, Nipkow diskleriyle deneyler yapmış oldu. Paul Nipkow bu tarama diskini buluş etmişti ve hatta 1884’te Baird’in doğumundan ilkin ilk tam TV sistemini geliştirmişti. Önde gelen TV tarihçisi Albert Abramson, Nipkow’un buluşunun patentini “en mühim tv patenti” olarak nitelendirdi. Nipkow’un çabaları önemliydi zira Baird ve ötekiler televizyonu bir gösterim aracı olarak geliştirmeyi seçtiler.

1923’ün başlarında Baird, İngiltere’nin cenup kıyısındaki Hastings’teki 21 Linton Crescent’e taşındı ve şehirdeki Queen’s Arcade’de bir imalathane kiraladı. Şubat 1924’te Radio Times dergisine, hareketli gölgelerin görüntülerini yayarak yarı mekanik bir analog tv sisteminin üretilebileceğini gösterdi. Aynı senenin Temmuz ayında 1000 volta kadar elektrik verildi fakat her neyse ki yanan bir elle hayatta kaldı. Ev sahibi tarafınca Hastings’teki atölyeden ayrılmaya teşvik edildikten sonrasında, teknik alanda büyük ilerlemeler kaydettiği Londra, Soho’ya taşındı. Baird, 25 Mart 1925’ten itibaren üç hafta süresince Londra’da Selfridges mağazasında televizyonda hareketli gölge görüntülerinin ilk halka açık gösterisini yapmış oldu.

2 Ekim 1925’te laboratuvarında Baird, gri tonlamalı bir görüntüye haiz ilk tv resmini, saniyede beş alan hızında 30 satırlık bir dikey tarama görüntüsünde ” Stooky Bill ” başlıklı bir kukla kafasının resmini başarıyla yansıttı. Baird, 20 yaşındaki William Edward Taynton adlı bir ofis çalışanını televizyonda insan yüzleri görmesi için çağrı etti. Böylece Taynton, tamamen televizyonda gösterilen ilk insan oldu.


İçindekiler
  1. Halka Açık İlk Yayınlanma
  2. Gösterim

Halka Açık İlk Yayınlanma

26 Ocak 1926’da Baird, Londra’nın Soho semtindeki 22 Frith Caddesi’ndeki laboratuvarında Royal Institution üyelerine ve The Times gazetesi muhabirine yayınlanma için yayını tekrarladı. Bu sefer tarama hızını saniyede 12,5 alana çıkardı. Bu, canlı hareketli görüntüleri bir ton renkle yayınlayabilen bir tv sisteminin ilk gösterimiydi.

Baird, 3 Temmuz 1928’de, verici ucunda ve alıcı ucunda her biri değişik bir ana rengin (kırmızı, yeşil, mavi) bir filtreyle doldurulmuş üç spiral açıklığı olan bir tarama diski kullanarak dünyanın ilk renkli ışınını gösterdi ve aynı yıl stereoskopik televizyonu da gösterdi.

1932’de Baird, İngiltere’de ultraviyole dalgalarının (şimdi VHF bandı olarak bilinir) iletimini gösteren ilk şahıs oldu. Bazı haberlerin iddialarını reddeden bu gösterim, ilk VHF TV yayını değil. 1931’de ABD Birleşik Devletleri Federal Radyo Komisyonu tv için VHF bantları tahsis etti. 1931’den 1933’e kadar, Wisconsin, Milwaukee kentindeki W9XD istasyonu, en eski VHF tv sinyallerinden bazılarını iletti. Bu istasyon tarafınca gösterilen üç tane 45 satırlık dönüşümlü tarama görüntüsü, UA Sanabria tv teknolojisini kullanır. Saniyede 15 alanda çalışan bu teknoloji, Baird’in buluş sisteminden daha iyi çözümler üretiyor. W9XD istasyonu artık tv ağına katılan WTMJ olarak biliniyor.

Gösterim

1927’de Baird, Londra ve Glasgow şehirleri içinde 438 millik (705 km) bir telefon hattı üstünden uzun mesafeli tv sinyallerini iletti; İlk uzun mesafe tv görüntüsünü Glasgow Merkez İstasyonu’ndaki Central Otel’de yayınladı. Gösterim, Baird’in gösterisinden bir ay ilkin, Nisan 1927’de New York ve Washington DC’deki AT&T Bell Labs istasyonları içinde meydana getirilen 225 mil uzunluğundaki TV yayınına Baird’in rakibiydi.

Baird ondan sonra, 1928’de Londra’dan Hartsdale, New York’a ilk trans-Atlantik tv yayınını ve BBC için ilk tv programını üreten Baird Television Development Company Ltd’yi kurdu. Kasım 1929’da Baird ve Bernard Nathan, Fransa’daki ilk tv şirketi Télévision-Baird-Natan’ı kurdu. 1931’de Epsom Derby at yarışı etkinliğinin ilk canlı yayınını yayınladı. 1930’da Londra Coliseum, Berlin, Paris ve Stockholm’de iki x beş fit (60 santimetre x 150 santimetre) ekranlı bir tiyatro tv sistemi sergiledi.1939’da tiyatro projektör sistemini, boks maçlarını 15 fit x 12 fit (4,6 mx 3,7 m) ekranda yayınlamak için yükseltti.

1929’dan 1932’ye kadar BBC vericileri, 30 hatlı Baird sistemini kullanarak tv programlarını yayınlamak için kullanıldı. 1932’den 1935’e kadar BBC, 16 Portland Place’deki kendi stüdyosunda gösteriler yayınladı. Kasım 1936’da BBC, 240 satırlık Baird 240 ışınını yeni yükseltilmiş bir EMI elektronik tarama sistemi ile Marconi ile birleştikten sonrasında 405 satıra kesmeye başladı. O zamanki Baird sistemi, derhal yıkanan ve taranan hareketli filmimizde kapsamanın kaydedildiği bir ara film sürecini içeriyordu. BBC, Baird sistemi üstünden gösterim yapmayı, esas olarak yıkayıcı tanklar, hortumlar ve kablolarla dolu Baird sistemi kameralarını hareket ettirmenin zorluğu sebebiyle Şubat 1937’de durdurdu.

Baird tv sisteminin yerini, Vladimir Zworykin ve RCA tarafınca geliştirilen bir buluş patentini alabilen Isaac Shoenberg liderliğindeki EMI- Marconi adlı yeni bir şirket tarafınca geliştirilen bir elektronik tv sistemi aldı. Benzer şekilde, elektronik “Görüntü Ayırıcı” kamera Philo T. Farnsworth tarafınca buluş edildi. Baird şirketi tarafınca bir patent paylaşım sözleşmesi kanalıyla paylaşılabilir. Buna karşın, Image Dissector kamerasının ışık hassasiyeti açısından tamamlanmamış olduğu ve aşırı düzeyde aydınlatma tüketmesi gerektiği görüldü. Baird’in tarafı, düşme problemlerine ve benzerlerine eğilimli olmasına karşın, kabiliyetleri açısından açıkça yararlı olan hareketli filmleri taramak için Farnsworth tüplerini kullanır. Farnsworth, 1936’da Crystal Palace sergi salonunda Baird’in laboratuvarını ziyaret etmek için Londra’ya geldi, sadece problemi gerektiği şeklinde çözemedi; 1936 sonlarında Crystal Palace’ı saran yangın, Baird şirketinin rekabet enerjisini daha da artırdı.

Baird, yaşamının çoğunu, daha önceki mekanik sistemlerin yol açmış olduğu elektronik tv alanına adadı. 1939’da, ABD Birleşik Devletleri’nde CBS ve RCA tarafınca kullanılan bir yöntem olan bir renk filtresiyle donatılmış bir katot ışın tüpü ve önünde dönen bir disk kullanarak renkli tv gösterdi. 1941’de 500 satırlık üç boyutlu bir tv sisteminin patentini aldı ve gösterdi. 16 Ağustos 1944’te dünyanın ilk tamamen elektronik renkli tv ekranının bir gösterisini yapmış oldu. 600 satırlık renk sistemi üç alternatif aralık kullanır, doğrusu resmin her alanı altı kez taranmalıdır. 1943’te, harp sonrası tv yayınlarının restorasyonunu denetlemek için Hankey Komitesi atandı. Baird, komiteyi, tavsiye edilen Telechrome 1000 hatlı elektronik renk sistemini harp sonrası yeni bir gösterim standardı olarak kabul etmeye yönelik planlar halletmeye çağırdı. Bu sistemdeki görüntü kalitesi günümüzün HDTV’si ile kıyaslanabilir. Hankey Komitesi’nin planları, savaştan sonrasında tüm ülkeyi tekrardan inşa etmek için yüzleşmek zorunda olduğu denemelerin peşinden donuklaştı. 405 çizgi siyah beyaz standardı 1985 yılına kadar bazı yerlerde hala uygulandı ve 1964’te 625 çizgi sistemi tanıtıldı, peşinden 1967’de renk sistemi ( PAL ) belirlendi.