Teknoloji milyarderleri 2022’ye kötü başladı: Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates ve diğerleri 85 milyar dolar kaybetti

tarafından
39
Teknoloji milyarderleri 2022’ye kötü başladı: Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates ve diğerleri 85 milyar dolar kaybetti

Dünyanın en varlıklı beş teknoloji milyarderinin toplam serveti, 2022’nin başından bu yana 85,7 milyar dolar eridi. Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates, Larry Page ve Mark Zuckerberg’in servetlerindeki bu düşüşte; enflasyon endişesi ve faiz artırımı beklentilerinin niçin olduğu borsa kayıpları etkili oldu. İşte dünyanın en varlıklı insanlarının servetlerindeki milyarlarca dolarlık kayıplar…

Dünyanın en varlıklı beş insanoğlunun serveti, geçen haftaki piyasa satışlarının arkasından büyük bir darbe aldı. 2022’nin ilk haftalarında yitik 85 milyar doları buldu.
Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne bakılırsa, söz mevzusu kayıplar dünyanın en varlıklı insanı Elon Musk’ın servetini tahminen 243 milyar dolara, kısaca senenin başlangıcından bu yana ortalama  27 milyar dolar indirdi. Ek olarak, bu sayı, Musk’ın net servetinin  335 milyar dolar ile zirve yapmış olduğu Kasım ayına bakılırsa ortalama 100 milyar dolar daha düşük.
Bununla beraber, dünyanın en varlıklı ikinci kişisi olan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, 2022’de ortalama 25 milyar dolar kaybetti. Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 1 Ocak’tan bu yana net servetinde 9,5 milyar dolarlık bir düşüş görürken, Google’ın kurucu ortağı Larry Page’in net serveti 12 milyar dolar azaldı. Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg’in serveti ise ortalama 12 milyar dolar eridi.
Öteki taraftan, beş milyarder de  teknoloji stoklarında yitik görmüş oldu. Geçen hafta, teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite, artan faiz oranları ve enflasyon dahil olmak suretiyle çeşitli endişelerin arkasından ortalama yüzde 8 düştü. Nasdaq bu yıl ortalama yüzde 13 kıymet kaybetti.
Bloomberg’e bakılırsa, geçen hafta para kaybetmeyen ve  dünyanın en varlıklı beş insanından kabul edilen Bernard Arnault oldu. Sadece, Fransız lüks devi LVMH’nin başkanı ve CEO’su Arnault’un serveti bu yıl 10,5 milyar dolar düştü ve LVMH hisse tutarları daha geniş bir piyasa bozgununun ortasında yüzde 5 düştü.
Dünyanın en varlıklı altı kişisinin Pazartesi günü Bloomberg Milyarderler Endeksi’ndeki başarısı şu şekilde:
Sıralama: 1
Net serveti: 243 milyar dolar
Bu senenin başından beri kaybı: 26,9 milyar dolar
Sıralama: 2 
Net serveti: 168 milyar dolar
Bu senenin başından beri kaybı: 24,7 milyar dolar
Sıralama: 3
Net serveti: 167 milyar dolar
Bu senenin başından beri kaybı:10,5 milyar dolar
Sıralama: 4
Net serveti: 129 milyar dolar
Bu senenin başından beri kaybı: 9,47 milyar dolar
Sıralama: 5
Net serveti: 117 milyar dolar
Bu senenin başından beri kaybı: 11,9 milyar dolar
Sıralama: 6 
Net serveti: 113 milyar dolar
Bu senenin başından beri kaybı: 12,1 milyar dolar