TEKNOFEST’ten genç mühendislere helikopter tasarım yarışması

tarafından
37
TEKNOFEST’ten genç mühendislere helikopter tasarım yarışması

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen Helikopter Tasarım Yarışması, genç mühendislerin başvurusuna açıldı.

Arama kurtarmadan lojistiğe, ulaşımdan bulgu ve gözetlemeye kadar pek fazlaca alanda hizmet veren helikopterler, günümüzün olmazsa olmaz hava araçları olarak “üstün” avantajlar sağlıyor. Helikopterlerin benzersiz rolleri ve misyonları karşısında hem işletim hem de tasarım aşamasında mühendislik faaliyetlerinin önemi ise her geçen gün artıyor.

Bu doğrultuda TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları kapsamında TUSAŞ yürütücülüğünde düzenlenen Helikopter Tasarım Yarışması’nda öğrenciler, helikopter sisteminin operasyonel gereksinimlerini belirleyerek kavramsal tasarım aşamalarını geliştirebilme kabiliyeti kazanıyor. Tasarımda hayal gücünün sınırlarını zorlayacak yarışmaya 28 Şubat’a kadar “www.teknofest.org” internet sayfası üstünden çevrim içi başvurulabiliyor.

Dünyanın her yerinde sivil ve askeri operatörlerde ortaya çıkan helikopter ihtiyacı, coğrafi bölgenin fizyolojik özelliklerine ve ekonomik yapısına nazaran değişiyor. TEKNOFEST 2022 Helikopter Tasarım Yarışması’nda önceki yıllardan değişik olarak, yarışmacılardan helikopter tasarımının ilk aşaması olan vasıta tasarım gereksinimlerini de belirlemeleri planlanıyor.

DERECEYE GİREN TAKIMLARA 60 BİN TL DEĞERİNDE ÖDÜL

Yarışmacıların mühendislik faaliyetlerinin temel amacı olan pazar odaklı tasarım yaklaşımı ile kriterlerini tamamen kendilerinin belirlediği yarışmada benzersiz insanlı helikopter sistemleri ortaya çıkıyor.

Bu kapsamda yarışmanın temel konusunu, hedef pazarın gereksinimleri doğrultusunda tasarım gereksinimlerinin, alan kişi ihtiyaçlarının ve üretici altyapı dinamiklerinin dikkate alınarak doğru bir halde aktarılması oluşturuyor. Asya-Pasifik bölgesinin hedef pazar olarak belirlendiği yarışmada öğrencilerden bölgenin ekonomik, coğrafi ve ticari koşullarını dikkate alarak bir helikopter tasarımı ortaya konması planlanıyor.

Helikopter Tasarım Yarışması’nda akıcı bir sunum gerçekleştirerek gövde dilini iyi kullanabilen, soru-cevap performansı yüksek bir halde dinleyicilere karşı tutumları da değerlendirilen takımlar arasından kriterleri en iyi şekilde karşılayan yarışmacılara prestij amaçlı En İyi Sunum Ödülü veriliyor. Lisans ve lisansüstü üniversite öğrencileri ile mezunların katılabileceği yarışmada dereceye giren takımlara toplamda 60 bin TL değerinde ödül veriliyor.

TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları kapsamında, 5-7 Ağustos 2022’de Trabzon’da düzenlenecek Helikopter Tasarım Yarışması’nda dereceye giren takımlar, ödüllerini 30 Ağustos-4 Eylül 2022’de Samsun Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenecek TEKNOFEST’te alacak.