TEKNOFEST Akıllı Ulaşım Yarışması başvuruları başladı

tarafından
46
TEKNOFEST Akıllı Ulaşım Yarışması başvuruları başladı

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında IGA yürütücülüğünde düzenlenen “Akıllı Ulaşım Yarışması”na başvurular başladı. Hayatımızı kolaylaştırmanın ötesinde, tüm ulaşım biçimlerini daha güvenli hale getiren akıllı ulaşım uygulamaları, TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları kapsamında emsalsiz ve millî kaynaklar ile hayata geçiriliyor.

Geleceğin ulaşım teknolojilerini dönüştüren “mobilite” ve “sürdürülebilir ulaşım” konusunu merkeze alan yarışmada öğrenciler çevre dostu projeler geliştiriyor.

Ulaşım sistemlerinde yüksek teknolojilerden yararlanan yarışmacılar, enerji verimliliğini elde eden çalışmaların yanı sıra güvenliği artıran sistemlerle Akıllı Ulaşım alanında vizyon geliştiriyor.

YÖNETİM, VERİMLİLİK VE GÜVENLİK BİR ARADA

Gelişmekte olan teknolojilere yatırım yapılması ve üretken bir birimin kurulması çerçevesinde harekete geçen TEKNOFEST, akıllı ulaşım teknolojileri alanında bir vizyon geliştirilmesine katkı sağlıyor.

Akıllı Ulaşım Yarışması’nda öğrenciler toplumsal mesuliyet bilincini teknolojik informasyon ve birikimleriyle entegre ederek cemiyet yaşamına kıymet katacak projeler ortaya çıkarıyor.

Yarışma kapsamında, sınırı olan ulaşım kapasitesi karşısında hareketliliğin artırılarak daha süratli, daha rahat ve daha güvenli ulaşım ihtiyacını karşılamak amaçlanıyor.

Çağdaş teknoloji ve yönetim stratejilerinin ulaşım sistemlerine entegre bir halde uygulanmasına olanak elde eden yarışmada teknolojik ve ekonomik açıdan sorunları çözerek yaşamı kolaylaştırmaya yönelik fırsatlar yaratılıyor.

SON BAŞVURU TARİHİ 28 ŞUBAT

Akıllı Ulaşım Yarışması ile ulaşımda çevresel etkisinde bırakır ve gezi süreleri azaltılırken, trafik güvenliğinin de artırılması sağlanıyor. Türkiye ve yurt haricinde tahsil gören öğrencilerin katılımına açık olan yarışma, ilköğretim ve ortaokul seviyesi, lise seviyesi ile yükseköğretim ve mezunlar olmak suretiyle üç değişik kategoride düzenleniyor.

Bu yıl yarışmada dereceye giren takımlara toplamda 76 bin TL değerinde ödül veriliyor. Yarışmaya son müracaat zamanı 28 Şubat.

TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları kapsamında, 29-31 Temmuz 2022 tarihleri içinde Ordu’da düzenlenecek Akıllı Ulaşım Yarışmasında dereceye giren takımlar ödüllerini 30 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihlerinde Samsun Çarşamba Havalimanında düzenlenecek TEKNOFEST’te alacaklar.