Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan çayır tırtılıyla mücadele talimatı

tarafından
12
Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan çayır tırtılıyla mücadele talimatı

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Nebat Sağlığı Araştırmaları Daire Başkanlığınca çayır tırtılı ile mücadele amacıyla “Ayçiçeğinde Çayır Tırtılı Zirai Mücadele Teknik Talimatı” hazırlandı. İlkbaharda larvadan pupaya dönüşen canlının kelebek olarak toprak yüzüne çıkamaması için tarlaların sonbaharda derin sürülmesi gerekiyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, son günlerde ayçiçek tarlalarını salgın eden çayır tırtıllarına yönelik mücadele başlattı.

Bakanlıkça hazırlanan “Ayçiçeğinde Çayır Tırtılı Zirai Mücadele Teknik Talimatı”nda yer edinen bilgilere nazaran, ergin kelebekler göç eden böcekler olup topluca hareket ediyor. Canlı, yumurtalarını bilhassa sirken ve öteki yabancı ot yapraklarının alt yüzüne bırakıyor. Larvalar, bitkilerin yaprak, tomurcuk ve çiçeklerini yiyerek besleniyor. Dolayısıyla, çayır tırtılı ile mücadelede kültürel önlemler büyük ehemmiyet taşıyor. Pupa kokonlarının bir kısmının derine düşmesi ve kelebeklerin toprak yüzüne çıkamaması için sonbaharda tarlaların derin sürülmesi gerekiyor.

Öte taraftan bir kısım kokonlar toprak yüzünde kalmış olarak kuşlara yem oluyor yada kış soğuklarından negatif etkileniyor. Zararı olan ile mücadelede ilkbaharda yabancı ot mücadelesi de büyük ehemmiyet taşıyor.

İlk olarak yumurtalar yabancı otlara bırakıldığı için yumurta ve larvaların yok edilerek, kültür bitkilerinde zarar oluşturmasının önlenmesi gerekiyor.

Ek olarak kültür bitkilerinde yabancı ot mücadelesinin sürdürülmesi aynı faydayı sağlıyor. Yonca, tirfil, üçgül şeklinde yem bitkilerinin erken biçilmesi popülasyonun azaltılması bakımından mühim bir yöntem olarak öne çıkıyor.

İlk baharda diskaro ile toprak işlemesi yapılması, ekimin de erken olması gerekiyor.

Talimatlar içinde, kimyasal mücadele için ise tarlada köşegenler doğrultusunda zikzak yürünmesi, her 25-30 metrede bir olmak suretiyle metrekarede 10 larva saptandığında mücadeleye başlanması da içeriyor.

Mücadelenin en geç üçüncü dönem larvalara karşı yapılması gerekiyor.

TRAKYA’DAKİ ÇALIŞMALAR

Türkiye’de yağlık ayçiçeği ekim alanı 8 milyon 113 bin dekar ve üretim 2 milyon 215 bin civarında bulunuyor.

Trakya Bölgesi’nde ayçiçeğinde çayır tırtılı ziyanı ile ilgili TAGEM’e bağlı Trakya Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğü ile il ziraat ve orman müdürlükleri koordineli emek harcamalar yürütüyor.

Bu çerçevede temmuz başlangıcında çayır tırtılı erginleri, geçmiş yıllara oranla asla olmadığı kadar yoğun şekilde görülmeye başlandı. Öte taraftan ergin bireylerin yoğun olduğu her yerde zarar tespit edilmedi.

Edirne’de toplam ekili alan 1 milyon 73 bin 508 dekar ve üretimi ortalama 285 bin ton seviyesinde bulunuyor. İlin, ekim alanının ortalama 700 bin dekarına karşılık gelen Uzunköprü, Meriç, Keşan, Enez ve İpsala ilçelerinde çayır tırtılı ziyanı görüldü.

Söz mevzusu alanın yüzde 10-15’inde zararı olan tespit edildi ve buralar yer aletleri ve drone’lar ile ilaçlandı. Zarar durumu bilhassa geç ekilişlerde daha yoğun fark edildi.

KIRKLARELİ’NDE YÜZDE 50’LİK ALAN İLAÇLANDI

Kırklareli’nde de ayçiçeği ekiliş alanı 911 bin 619 dekar olup üretim ortalama 226 bin ton civarında bulunuyor.

Merkez, Lüleburgaz, Babaeski, Pınarhisar, Kofçaz, Vize, Pehlivanköy ilçelerinde geç ekilen ve yabancı ot mücadelesinde başarıya ulaşmış olamayan köylerde, ağırlıklı ayçiçeği olmak suretiyle, mısır yonca şeklinde ürünlerde toplam 900 bin dekar alanda, ortalama 200 bin dekarlık bir kesimin 150 bin dekarlık kısmında ekonomik zarar eşiğinin üstünde zarar oldu.

Zararlıyla mücadele emek harcamaları sonrasında halen toplam alanın yüzde 50’si ilaçlanırken kalan alanda ilaçlama emek harcamaları devam ediyor.DRONE’LAR İŞ BAŞINDA

İstanbul’da ise toplam ekili alan 181 bin dekar olup 49 bin ton civarında üretim gerçekleştiriliyor.

Zararı olan, yoğun olarak Çatalca başta olmak suretiyle Silivri, Arnavutköy ve Büyükçekmece ilçelerinde ortalama 20 bin dekar alanda görülürken, (toplam ekilişin ortalama yüzde 10’u) yer aletleri ve drone’lar mücadele ediliyor. İstanbul ilinde 3 drone etken olarak çalışıyor.

Tekirdağ’da da ayçiçeği ekili toplam alanı ortalama 1 milyon 663 bin dekar iken üretim ortalama 399 bin ton civarında belirlendi. Yer aletleri ve drone’larla mücadele devam ediyor.

Zararı olan, yoğun olarak Süleymanpaşa Bıyıkali, Banarlı, Karacaklavuz, Ortaca, Karahalil beldelerinde ortalama 40 bin dekar alanda tespit edildi.

Çoğu zaman sirken yabancı otunun (hıştır) mücadelesinin yapılmadığı tarlalarda yada bu otun bulunmuş olduğu tarla sınırlarında yoğun bulaşıklık görüldü. Mücadele kapsamında 18 drone çalışıyor.

Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü de söz mevzusu ilde zararı olan tespit edildiğini bildirdi.