Taliban yöbetiminde Afganistan: Bbür Bahçeleri kadınlar ve erkekler için ikiye bölündü

tarafından
24
Taliban yöbetiminde Afganistan: Bbür Bahçeleri kadınlar ve erkekler için ikiye bölündü

Afganistan’da Taliban’ın tekrardan iktidara gelmesinin üstünden bir yıl geçti. Bu süreç içinde ülke, toplumsal ve ekonomik birçok değişime sahne oldu. Son olarak Başkent Kabil’in popüler yerlerinden Babür Bahçeleri, kadınlar ve adamların ayrı ayrı kullanmaları için ikiye bölündü.

Afganistan, Taliban’ın tekrardan iktidara gelmesinin peşinden geçen bir yılda keskin bir dönüşüme sahne oldu.
Afganistan’daki toplumsal dünyadaki değişimin başkentteki Babür Bahçeleri’nde açıkça görüldü. 15 dönümlük bir alanı kaplayan park, Kabil’in en hareketli ve en popüler bahçelerindendi. Sadece tablo değişti. İçinde ufak bir çarşısı da bulunan park artık bomboş…
Taliban yönetimi, Babür Bahçeleri’ni iki ay ilkin, bir kısmını bir tek kadınlar ve çocuklar, öteki bölümünü de erkekler için olmak suretiyle ikiye böldü.
Peşinden, parkın ziyaretçi sayısında büyük bir düşüş yaşandı.
Öteki taraftan, Taliban’ın iktidara gelişiyle ülkelerini terk edenler, bir yılı evlerinden  ayrı geçirmek mecburiyetinde bırakıldı.
Afgan insan hakları aktivisti Mesude Kuhistani’nin ailesi İspanya’da yeni bir hayata başladı fakat ailesi Afganistan’da kaldı. Kuhistani,  “İnsanlar yurt haricinde hayata devam etmenin aden şeklinde bulunduğunu söylüyorlar fakat yanılıyorlar. Dedikleri şeklinde değil. Kaderin, geleceğin olmadan iyi mi hayatta kalabilirsin?” diye konuştu.
Sadece Taliban Afganistan’da yönetimi ele geçirdiğinden beri, bilhassa hanımefendilere yönelik yasakları her geçen gün artırıyor.
Bayanlara yüzü kapatacak şekilde örtünme zorunluluğu getiren Taliban, kız evlatlarının devam etmiş olduğu orta dereceli okulları da kapatmıştı. Ülkede bayanların yanlarında adam akrabaları olmadan gezi etmeleri de yasak.