Stevia bitkisi nedir, nerelerde kullanılır?

tarafından
13
Stevia bitkisi nedir, nerelerde kullanılır?

Şeker otu olarak da adlandırılılan stevia bitkisi, uzun senelerdir pek oldukça ülkede naturel tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Bilhassa aşırı kiloluluk ve şeker hastalığı benzer biçimde hastalıkları bulunan kişiler için şeker kullanımına alternatif olarak sunulan stevia, geleceğin bitkisi olarak nitelendiriliyor.

Paraguay ve Brezilya’da yüzyıllardan beri tatlandırıcı ve tedavi edici özellikleri sebebiyle kullanılan stevia, (şeker bitkisi, şekerotu) Japonya’da da otuz yılı aşkın bir süredir tatlandırıcı ve besin katkısı olarak kullanılmaktadır.

Bu bitkiden elde edilmiş özütün, kan şekerini düzenleyici tesirleri olduğu söylenmektedir.

Stevia’nın insülin duyarlılığını ve hatta salınımını arttırıcı etkilerinin bulunduğunu gösteren bazı araştırmaların varlığı diyabet tedavisinde kullanımını destek sunar niteliktedir.

Stevia bitkisinin ihtiva etmiş olduğu Steviosid maddesi, vücudumuzdaki tat duyuları tarafınca düzgüsel şekerin 250-300 katı daha şekerli olarak algılanmaktadır. Bundan dolayı bir tutam şeker bitkisi tozu, bir litre çay, kahve yada öteki içecekleri tatlandırmaya kafi olmaktadır.

STEVİA BİTKİSİNİN FAYDALARI VE YAN ETKİLERİ

Rejim, şeker hastalığı, yüksek gerilim, kabızlık, depresyon ve asabiyete karşı pozitif tesirleri bulunmaktadır.

Mide ve bağırsak florasını, asit alkali dengesini korumaktadır.

Bununla beraber stevia bitkisinin aşırı kullanımının bilhassa erkeklerde sperm üretimini azaltarak kısırlığa niçin olduğu hususunda çeşitli bilimsel araştırmalar da bulunmaktadır.

Stevia bitkisi, ABD ve Kanada’da uzun süreler yasaklı durumda kalmıştır. Sadece bununla beraber Japonya’da senelerce bu nebat kullanılmış ve kullananlar üstünde hiçbir yan tesir görülmemiştir.

Latin ABD’da çeşitli ülkelerin halkları da yüzyıllardır bu bitkiyi kullanmaktadır. Son olarak olarak ABD ve Kanada nebat üstünde yasakları kaldırıp, kullanımını özgür bırakmıştır.

Bununla beraber Paraguay’da bilhassa kırsal kesimdeki yerli halk, stevia bitkisini doğum kontrolü için kullanmakta olup bu durum bitkinin sperm azaltıcı tesirini doğrulamaktadır. Türkiye’de ilk kez 2009 senesinde Antalya’da üretilmeye başlanmıştır.

STEVIA GÜVENLİ Mİ?

FDA, besin katkı maddeleri olarak kullanılmak suretiyle stevia yapraklarını yada ham stevia ekstrelerini onaylamadı. Stevianın ham formları üstüne meydana getirilen emekler, kan şekeri kontrolü, kalp-damar ve böbrek sistemleri üstündeki tesirleri ve adam kısırlığına yol açabilmesi mevzusunda kaygılar uyandırıyor.

Buna rağmen steviadan izole edilen bir kimyasal olan rebaudiozid A’nın tatlandırıcı ürünlerinde bir besin katkı maddesi olarak kullanılması güvenli gözükmektedir.

Uzmanlar, bu biçim kullanımlardan ilkin kesinlikle bir doktora danışılmasını ve alınacak onay doğrultusunda kullanılmasını tavsiye ediyor.

ALTERNATİF TIP MEVZUATA GİRİYOR