SP ve Elon Musk’ın sürdürülebilirlik kavgası

tarafından
4
SP ve Elon Musk’ın sürdürülebilirlik kavgası

SP’nin Tesla’yı mesuliyet sahibi firmalar listesinden çıkarması Musk’ı çıldırttı. “Musk, Exxon’un ilk 10’da olduğu listeye Tesla giremedi” diyerek SP endeksini “aldatmaca” olarak nitelendirdi.

Tesla’nın kurucusu Elon Musk, ABD’nin geleneksel kurumlarıyla bir süredir devamlı karşı karşıya geliyor. Son münakaşa geçen ay ABD’nin global endeksleme şirketi Standart and Poors’un Tesla’yı S&P 500 ESG (çevre, toplumsal ve yönetişim) listesinden çıkarmasıyla başladı. S&P bu karara gerekçe olarak firmanın Kaliforniya’daki fabrikasında ırk ayrımcılığı suçlamalarını ele alma biçimini gösterdi. Bu iddialar, Tesla aleyhinde dava açılmasına yol açarken Musk da itiraz dilekçesi sunmuştu.

S&P, Tesla’yı endeksten çıkarma sonucunda elektrikli otomobil üreticisinin, otopilot sisteminin fazlaca sayıda ölüm ve yaralanmayla ilişkilendirilmesi sonucu ABD Ulusal Karayolu Güvenliği İdaresi tarafınca oluşturulan soruşturmanın da tesiri bulunduğunu açıklamıştı.

S&P’nin Şimal ABD ESG Endeksleri Başkanı Margaret Dorn, yapmış olduğu açıklamada, “Tesla, yakıtla çalışan araçları yoldan çıkarmada üstüne düşeni yapıyor olsa da, ESG merceğinden bakıldığında emsallerinin gerisine düştü” dedi. Tesla hissesi, kaldırılmadan ilkin endekste Apple, Microsoft ve Amazon’un peşinden dördüncü sıradaydı.

S&P, nisan ayında üyelik kriterlerini artık karşılamadığı nedeni öne sürülerek Chevron, Delta Air Lines, Home Depot ve News Corp.’u da endeksten çıkarmıştı.

“EXXON İLK 10’DA AMA TESLA YOK”

Exxon Mobil’in ise aynı endekste ağırlığı en yüksek dokuzuncu hisse senedi olması Musk cephesinde bir patlamaya niçin oldu. Musk bir Twitter paylaşımında “Exxon, S&P 500 tarafınca ESG açısından dünyanın en iyi 10 sıralamasında yer alırken Tesla listeye girmedi! ESG bir aldatmacadır. Düzmece toplumsal hakkaniyet savaşçıları tarafınca silahlandırıldı” açıklamasını yapmış oldu.