SON DAKİKA: Bakan Dönmez’den elektrikte kademeli tarife açıklaması

tarafından
55
SON DAKİKA: Bakan Dönmez’den elektrikte kademeli tarife açıklaması

SON DAKİKA HABERİ: Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik faturalarında kademeli tarifeye ilişkin, “Tüketim limitine ilişkin hakkaten gereksinim var ise değişikliğe gidebiliriz. 150 kilovatsaat duracak diye bir kaidemiz yok” açıklamasında bulunmuş oldu.

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin İran’a doğalgaz borcunun bulunmadığını bildirdi

Dönmez, Habertürk’te katılmış olduğu programda İran’ın, teknik bir arıza sebebiyle 21-31 Ocak içinde doğalgaz göndermeyeceğini bildirdiğini anımsattı.

İran’dan gelen bildirimlerin peşinden ekiplerin yönlendirildiğini belirten Dönmez, söz mevzusu bakımın arz, talep ve sistem dengesini negatif etkilememesi için hızlıca girişimlerde bulunulduğunu söyledi.

Dönmez, İran tarafında hatta bir kaçak söz mevzusu olduğuna dikkati çekerek, “21 Ocak itibarıyla akışı sıfırladılar. 3 gündür bu şekilde bir sıkıntıyla karşı karşıyayız. Önceliğimiz konutlar, iş bölgeleri bilhassa ofis mekanları, bunların yoğun kış şartlarında gazsız kalmasını arzu etmeyiz. İlk etapta endüstri ve işverenlerimizle temasa geçmek suretiyle bu 10 günlük süreci birazcık fedakarlık yaparak iyi mi atlatabiliriz bunun planlamasını yaptık. Sanayimiz üretim kapasitesi açısından iyi bir seviyeye gelmişti. Bizim de denetim edemediğimiz durumlar olunca yansıtmak zorunda kalıyoruz.” diye konuştu.

“İRAN’A BORCUMUZ YOK”

Bakanlıktan bir ekibin 22-23 Ocak tarihlerinde İran’a gönderildiğinin altını çizen Bakan Dönmez, “Probleminin ortadan kaldırılması için mümkün olmasıyla birlikte girişimde bulunuyoruz. Karşı tarafa da bunu ilettik. İran’a kesinlikle bir borcumuz söz mevzusu değil. Karşı taraftan da bu şekilde bir izahat yapılmış değil. Sözleşmemizde yazan şartlara bakılırsa, tazyik kıymeti ve sevk miktarına ilişkin tedarikçinin bazı yükümlülükleri var. Geçmişte buna benzer problemler yaşanmıştı. Biz sözleşmeden meydana gelen hak ve yükümlülükleri karşı tarafa aktardık” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Dönmez, İran’la yazışmalar ve görüşmelerde 10 gün içinde doğalgaz problemininin çözüleceğinin bildirildiğini vurgulayarak, şöyleki devam etti:

“Türkiye’nin doğalgaz sisteminde olağan akışa uygun bir planlamamız söz mevzusu. Kışa depolarımız dolu girdik sadece tüketimi de göz önünde bulundurmak gerekiyor. 81 ilin 73’ünde geçmiş yıllarda olmayan tüketim söz mevzusu. Şehirlerde başta konut olmak suretiyle tehlikeli sonuç üretim tesislerimizde, imalat sektöründe enerji çekişinde bir sorun yaşamadık. Bu süreçten daha azca etkilenecek endüstri kuruluşlarıyla yaptık bu planlamayı. Endüstri kesimini birkaç günlük kısıntıyla yöneterek, vatandaşa tesirini hissettirmemeye çaba ediyoruz. Dün bir toplantımız vardı, enine boyuna tartıştık. Sanayicilerin bir kısmı birkaç gün tam kapasite durup sonrasında çalışmak istedi. Fırın benzer biçimde yüksek enerji gerektiren süreçleri olan firmalar da var. Onlar için de asgari düzeyde gaz elektrik arzı yapmamız gerekiyordu. Her iki model de sanayicinin isteğine bağlı olarak aşama kaydediyor.”

DOĞALGAZ ALIM SÖZLEŞMELERİ, ELEKTRİK VE DOĞALGAZ ZAMMI

Türkiye’nin geçen yıl sonu itibarıyla biten organik gaz alım sözleşmelerinin anımsatılması üstüne Dönmez, sözleşmelerin büyük kısmının yenilendiğini aktardı.

Dönmez, elektrik ve organik gazda yaşanmış olan fiyat artışlarına ilişkin ise Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğuna dikkati çekerek, şunları söylemiş oldu:

“Küresel piyasalarda doğalgaz, petrol ve kömür tutarları makul akılla açıklanmayacak şekilde yüksek seyretmeye başladı. Bu da enerji maliyetlerini etkiledi. Buna karşın oluşan yüksek maliyetleri tam yansıtmadık. Doğalgazda 80 milyar lira sübvanse ettik. Elektrikte 20 milyar lira. Şu demek oluyor ki kamunun üzerine almış olduğu yük 100 milyar lira. Kur 1 Ocak 2021 ile 2022 içinde yüzde 70 artmış. Doğalgaz (tutarları) 5-6 kat arttı. Dövizde dalgalanmanın tesirini normal olarak yaşadık fakat gerçekte ürünün kendi fiyatındaki artışın etkili bulunduğunu görüyoruz.”

ELEKTRİKTE KADEMELİ TARİFE

Elektrik uygulanan kademeli tarifede aslolan amacın dar gelirli ailelere yardım etmek bulunduğunu belirten Dönmez, tarife hazırlanırken Türkiye genelindeki hanelerdeki tüketim ve abone sayısının dikkate alındığını kaydetti.

Dönmez, bu uygulamanın ilk kez yılbaşında başlatıldığını hatırlatarak, “Bu yıl içinde, bir ihtimal 6 ay sonunda da olabilir, verileri alacağız. 150 kilovatsaat altında kalan tüketim ne kadar, kaç hane altında ya da üstünde bu verileri alıp değerlendireceğiz. Hakkaten bir gereksinim var ise miktar değişikliğine gidebiliriz. 150 kilovatsaat duracak diye bir kaidemiz yok” dedi.