SET 2022 Haliç Üniversitesi’nin ev sahipliğinde başladı

tarafından
32
SET 2022 Haliç Üniversitesi’nin ev sahipliğinde başladı

Sürdürülebilir enerji teknolojileri, kalkınma ve enerji güvenliği mevzularında bu yıl 19’uncu kez düzenlenen Internasyonal Sürdürülebilir Enerji Teknolojileri Konferansı, 16 Ağustos tarihinde Haliç Üniversitesi’nin 5. Levent’teki kampüsünde başladı.

Nottingham Üniversitesi ve Dünya Sürdürülebilir Enerji Teknolojileri Topluluğu (WSSET) işbirliğiyle 19. Internasyonal Sürdürülebilir Enerji Teknolojileri Konferansı (SET2022 – The 19th International Conference on Sustainable Energy Technologies), 16 Ağustos tarihinde Haliç Üniversitesi’nin 5. Levent Kampüsü’nde başladı.

Enerji teknolojileri alanında dünyaca meşhur bilim adamlarından İngiliz bilim insanı Prof. Dr. Saffa Riffat ve Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Utlu’nun başkanlığında gerçekleşen konuşma, 18 Ağustos tarihinde sona erecek.

“SET2022”nin açılış konuşmalarında; sürdürülebilir bir gelecek için yenilenebilir enerjinin gerekliliği, enerji depolama, sürdürülebilir enerji teknolojilerinde araştırma, inovasyon ve ticarileştirme, planlama ve siyaset, mimarlık, mühendislik ve ekonomiyi entegre etme, enerji ve çevre, mühendislik termofiziği, şehirler için sistemik değişiklik, enerji, su ve besin güvenliği, enerji sistemlerinin termodinamik analizi şeklinde mevzulara yer verildi.

Yapmış olduğu açılış konuşmasında; insanlığın olmazsa olmaz parçası olan enerjinin, gelecek nesillere en doğru şekilde aktarılmasının önemini vurgulayan Haliç Üniversitesi Rektörü Zafer Utlu, uzun seneler bu enerjinin çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden devam etmesinin lüzumlu bulunduğunu beyan etti. Çevresel fena bir tesiri olmayan yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmanın yaygınlaşması icap ettiğini belirten Utlu, “Güneşin ve rüzgârın hiçbir vakit yok olamayacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla bunlardan elektrik üretim teknolojileri geliştirdiğimizde aslen sürdürülebilirliğin kendisini elde etmiş oluyoruz.” diye konuştu.

Internasyonal kuruluşların emek harcamaları ile yenilenebilir enerjilerin kullanımının yaygınlaştırılması mevzusunda birçok etken ve etkin politik uygulamalar bulunduğunu söyleyen Rektör Utlu, “Fakat bunu daha ileri götürmenin gereksinimi şurada ortaya çıkıyor: Birincisi enerjiyi etken, etkin olarak kullanmak, ikincisi ise bunların depolanabilme özelliklerini ortaya çıkartabilmek.” ifadeleriyle konferansta sunulacak olan yeni bilimsel çalışmaların katkısını altını çizdi.

Rektör Zafer Utlu, enerji krizini aşmanın temel yolunun dünyayı fosil kaynakların bağımlılığından kurtarmak bulunduğunu ifade ederken, “SET2022’nin önemi de böylesi bir dönemde etken çalışmalarını yapıyor olması. Bu sıkıntılı evrensel süreç yaşanırken, dünyanın geleceğinin en temel meselelerinden birine bilimsel ve rasyonel bir açıdan bakması ve netice odaklı olması oldukca mühim bir kazanımdır.” diye konuştu.

Kuvvetli bileşenlerden oluşan böylesi bir konferansa Haliç Üniversitesi olarak ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirten Utlu, “Bunu en iyi şekilde değerlendireceğimizi, hem Türkiye için hem de küresel anlamda sürdürülebilir enerji çalışmalarında ciddi bir ivme kazanacağımızı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

19. Internasyonal Sürdürülebilir Enerji Teknolojileri Konferansı’na önde gelen bilim adamları, araştırmacılar, değişik endüstrilerden uzmanlar ve 60’tan fazla ülkenin üniversitelerinden katılım sağlıyor. Konferansta ana konuşmacı olarak; son teknolojiyi ve bilimi aktaracak olan 8 üst düzey ve 20’ye yakın davetli konuşmacı yer ediniyor.

Ana konuşmacıların tamamı dünyada mühendislik alanında en iyi 100 isim içinde yer edinen bilim adamlarından oluşuyor. “SET2022”, bugüne dek 60 ülkeden 765 yazar ve 400’ün üstünde bildiriye bünyesinde yer veren sürdürülebilir enerji teknolojileri ana teması içinde; enerji üretimi, verimli kullanımı, enerji malzemeleri, enerji depolama, çevresel tesir, enerji dönüşümü ve enerji güvenliği şeklinde mevzu ve uygulamaları kapsıyor.