İçeriğe geç

SEO Kaybetmeden WordPress Site Taşıma ve Birleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bir websitesini oluşturduğunuzda, ileriki zamanlarda bu sitenin nasıl bir başarı kazanacağını bilemezsiniz. Bazen bir domain adının yanlış seçimi, bazen ise yanlış reklam stratejileri sitelerinizin başarısını olumsuz yönde etkileyebilir. Böyle durumlarda WordPress site taşıma işlemini yapmanız, websitenizi sil baştan yönetmenize yardımcı olur. Websitenize temiz bir sayfa açmak, daha doğru planlar kurmak ve belkide daha doğru bir alanadı seçmek, oldukça yararlı olabilir.

WordPress site taşıma işlemini sadece bu durumlarda değil, SEO puanınızı yükseltmek veya iki farklı siteyi birleştirmek içinde kullanabilirsiniz. Hali hazırda başarılı iki blogu birleştirerek tek bir alanadı üstünde yayına devam etmek istiyor olabilirsiniz. Yada bir blogunuzdaki tüm içerikleri hiç bir SEO kaybı yaşamadan bir başkasına devretmek istiyor da olabilirsiniz.

Bu yazımda, WordPress site taşıma işlemini hiç bir SEO kaybı yaşamadan nasıl yapabileceğinizi ve aynı zamanda blog birleştirmeyi nasıl başarabileceğinizi anlatacağım.

İki Websiteyi Neden Birleştirmek İstersiniz?

Bu işlemi yapmak için pek çok sebebiniz olabilir. Örneğin, yeni açtığınız bir blogda eski içeriklerinizinde olmasını istiyor olabilirsiniz. Bu şekilde tüm içeriklerinizi tek bir yerde toplayabilirsiniz.

 • WordPress site birleştirme ve taşıma işlemini yapmanız için pek çok sebep olduğunu söylemiştim. Aşağıda bazı örnekleri bulabilirsiniz. Kimbilir, belkide bu yazımı okuduktan sonra sitelerinizi birleştirmek veya taşımak isteyebilirsiniz.
 • Sahip olduğunuz bir blog yeterince başarılı olamadıysa, bu blogu diğer sahip olduğunuz başarılı bir blogun içerisine katmak isteyebilirsiniz.
 • Bir blogunuzu çeşitli sebeplerle ihmal ettiyseniz ve artık yaşanan trafik kaybının kalıcı olduğuna inanıyorsanız.
 • Stratejik bir hamleyle, piyasada sizinle aynı konuları işleyen bir blogu satın almış olabilirsiniz. Buradaki içerikleri kendi sitenize taşımak isteyebilirsiniz.

Bir blogger olarak sitelerinizi taşımak için daha pek çok farklı sebebiniz olabilir. Gelin artık konumuzun asıl bölümüne, bir WordPress site taşıma işlemini nasıl yapabileceğinize bakalım. Aşağıdaki adımları takip ederek bir WordPress sitesindeki içerikleri başka bir siteye nasıl taşıyabileceğinizi öğreneceksiniz.

1. Eski WordPress Sitenizin İçeriğini Dışarı Aktarın

Adım 1: Öncelikle site içeriklerinizi bir XML dosyası halinde dışarı aktarmanız gerekiyor.

Adım 2: Bu işlemi WordPress’in dışarı aktarma özelliğini kullanarak yapabilirsiniz. Dışarı aktarım için öncelikle eski sitenizin yönetici paneline giriş yapın.

Adım 3: Burada Araçlar > Dışarı Aktar yolunu takip edin.

Adım 4: Açılan sayfada sitenizden hangi içeriklerin dışarı aktarılmasını istediğinizi seçmelisiniz. Eğer “Tüm İçerik” seçeneğine tıklarsanız, yazılarınızın yanında resimlerinizin bilgileri, projeleriniz, sayfalarınız ve sayfa düzeniniz de bilgisayarınıza indirilecektir.

Adım 5: Seçiminizi yaptıktan sonra “Dışa Aktarma Dosyasını İndir” butonuna bastığınızda, tüm işlemler otomatik olarak yapılacaktır. İndirme işlemi bittiğinde bilgisayarınızda bir XML dosyası olduğunu göreceksiniz. Bu dosya sitenizdeki içeriklerin tüm bilgilerini içerir.

NOT: Sitenize indirdiğiniz bu XML dosyasının içerisinde resim dosyalarını bulamazsınız. Resim dosyalarını nasıl indireceğinizi yazımın ilerleyen bölümlerinde anlatacağım.

2. Oluşturduğunuz XML Dosyasını Yeni Websitesine Aktarın

Bu adımızda, daha önceden oluşturmuş olduğumuz eski sitemizin XML dosyasını yeni websitemize yada birleştirme yapmak istediğimiz websitesine aktaracağız.

Adım 1: Bu işlemi yapmak için sitenizde yönetim paneline giriş yapın. Burada Araçlar > İçeri aktar sekmesine tıklayın.

Adım 2: Daha sonrasında aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi, önünüze bir liste çıkacak. Burada WordPress seçeneğine tıklayın.

Adım 3: Aktarıcı yüklemesi bittikten sonra, aktarıyıcı çalıştır butonuna basın.

Adım 4: Önünüze çıkan ekranda, daha önceden indirmiş olduğunuz dosyayı buraya yükleyin.

3. İçeri Aktardığınız İçeriklere Üye Ataması Yapın

WordPress blogunuza içerikleri aktardıktan sonra, bu içeriklere birer yazar belirlemeniz gerekiyor. Bu adım oldukça önemli bir adımdır. İçeri aktardığınız içerikleri sitenizde bulunan herhangi bir üyeye bağlayabilir veya basitçe WordPress admin hesabınıza bağlayabilirsiniz.

Eğer eski sitenizden aldığınız bu içeriklerde tüm yazar bilgilerini olduğu gibi korumak istiyorsanız (özellikle çok yazarlı bloglarda), WordPress’in içeri aktarım yaparken önünüze getirdiği seçim yapma menüsünde hiç bir şeye dokunmayın. Bu şekilde otomatik olarak tüm yazar bilgilerinin orijinalliğini de koruyabilirsiniz.

4. URL Yönlendirmelerini Ayarlayın

Bu adımımız, hem içeriklerin doğru görünmesi hemde SEO kaybı yaşamamamız için çok önemlidir. Eğer tüm içerikleri içeri aktardıysanız ve bu içeriklere bir yazar atadıysanız, şimdi sıra geldi yönlendirme yapmaya.

Bu adım, eski içeriklerinizin Google’daki linklerinin yeni websitenize yönlendirilebilmesini sağlar. Eğer bu adımı atlarsanız veya doğru yapmazsanız, çok ciddi miktarda trafik kaybına uğrayabilirsiniz.

Bu işlemi yapmak için tek lazım olay şey bir FTP istemcisi (FileZilla) veya cPanel’e giriş yapmanızdır. Bu iki seçenekten birisini kullanarak eski WordPress sitenizin kök dizinine giriş yapın ve .htaccess dosyasını açın.

Açtığınız dosyaya aşağıdaki kodu ekleyin:

#Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteRule ^(.*)$ http://www.yeni-site.com/$1 [R=301,L]

Yukarıdaki kod 301 yönlendirmesini sağlıyor. 301 yönlendirme sayesinde, hiç SEO puanı kaybı yaşamayacaksınız.

NOT: Yukarıdaki kodda yer alan http://www.yeni-site.com bölümünü kendi yeni site adresinizle değiştirmeyi unutmayın.

Tüm işlemleri tamamladığınızda, artık eski sitenizin arama motorlarındaki linkleri, yeni sitenize yönlendirilecektir.

5. Yeni Sitenize Medya Görsellerini Yükleyin

Eğer eski sitenizdeki içeriklerde resimler, fotoğraflar ve diğer medya görsellerini kullanıyorsanız, bu görselleri yeni sitenize de eklemeniz önemlidir. Bu şekilde içeriklerinizin kalitesini koruyabilirsiniz.

Bu işlemi yapmak için öncelikle eski sitenizdeki görselleri bilgisayarınıza yedeklemeniz gerekiyor. Bu işlemi FTP istemcileriyle kolaylıkla yapabilirsiniz. Eğer resimleri nasıl yedekleyeceğinizi bilmiyorsanız WordPress Ortam Dosyalarını İndirmek adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

İndirme işleminizi tamamladıktan sonra, bu dosyaları yeni sitenizin medya klasörüne yüklemelisiniz. WordPress altyapısına sahip sitelerde ortam öğelerini sitenizin kök dizininde wp-content/uploads yolunu takip ederek bulabilirsiniz. Hem indirme işlemini yaparken, hemde yükleme işlemini yaparken bu dizini kullanmalısınız.

6. Yüklediğiniz Resimlerin URL’lerini Düzenleyin

Tüm ortam dosyalarını yeni sitenize aktardıktan sonra, basit bir işlemle URL düzenlemesi yapmanız gerekiyor. Çünkü sitenize yüklediğiniz resimler yeni sitenizin URL’lerine sahipken, sitenize yüklediğiniz içeriklerin içerisinde yer alan resimler eski sitenizden çekiliyor. 

Bu işlemi yapmak için “Better Search And Replace” eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde içerikleriniz içerisinde yer alan eski site linklerinizi tek bir tıklamayla yeni sitenize dönüştürebilirsiniz. Eğer eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız, Adım Adım WordPress Eklenti Yükleme Rehberi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Son Olarak

Bu yazımda, sadece 6 adımda WordPress sitelerinizdeki içerikleri birleştirmeyi ve WordPress site taşıma işlemini nasıl taşıyabileceğinizi sizlerle paylaştım. Umarım bu yazım sizler için yararlı olmuştur. Eğer site taşıma veya birleştirme işlemlerinde sorun yaşarsanız, bu yazımın altında dilediğiniz her soruyu bize sorabilirsiniz.

4 Yorum

 1. battal

  aktarım yabıyorum etiletleri menu oluyor vede esik aktarıyor

  • nikesocks

   veritabanını tam manası ile aktarım yapmanız gerekir bunun için isterseniz ücretli destek verebiliriz.

 2. emin

  Kaliteli bilgiler

 3. webfound

  Bu bilgiler ile site taşıma işlemini hemen bitirdim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir