Şeker Otu (Stevia) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

tarafından
169
Şeker Otu (Stevia) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Birçok uzman tarafınca asrın bitkisi olarak tanıtılan şeker otu bitkisi, son dönemlerde en oldukca duyulan bitkiler arasındadır. Bilim dünyasının Stevia olarak da isimlendirdiği nebat, naturel bir tatlandırıcı formundadır. Bu özelliği sebebiyle onlarca ülkede üretimine başlanmıştır.

Dünya genelinde tüketimi hızla artış gösteren şeker otunun 5 milyon dolarlık bir ekonomik değere haiz olduğu bilinmektedir. İçerisinde asla kalori bulundurmayan şeker otu, yapınış işlemleri sonrasında beyaz şekerden oldukca daha tatlı olabilmektedir. Bu özelliği ile bilhassa diyabet hastalarına faydası olacağına inanılmaktadır.

Adaçayı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nedir?

Tansiyondan sigara bağımlılığına kadar pek oldukca alanda tesirinin olduğu bilinmektedir. Şeker otu, tabiatın insana sunmuş olduğu şifalı bitkiler içinde yer verilmiştir. Kullanıldığında birçok hastalığa yarar sağlayacağı tespit edilmiştir. Yüzyıllardır Paraguay ve Brezilya’da şifalı özelliklerinin yanında, tatlandırıcı yapısı sebebiyle de kullanılmıştır. Bu yüzden adı şeker bitkisi yada şekerotu olarak anılmaktadır. Şimdi gelin tabiatın bizlere sunmuş olduğu bu bitkiyi yakından tanıyalım.

Şeker Otu (Stevia) Nedir?

Aslolan vatanı Paraguay olan şeker otu bitkisi, bilim dünyası tarafınca değişik isimlerle tanımlanmaktadır. Kendi vatanında 1500 yıldan fazla süredir kullanılan nebat, bölge halkının sağlığı üstünde direkt etkilidir. Bu yüzden uzun süredir üstüne araştırmalar meydana getirilen hususi bir nebat olduğu dile getirilmiştir.

Şeker otunun son 35 senedir en süratli araştırılan bitkiler içinde yer almış olduğu bilinmektedir. Birçok mühim hastalık için çözüm aranırken şeker otunun da oldukca yönlü faydası olduğu tespit edilmiştir. Şeker kullanımıyla ilgili bir problemi olanların stevia bitkisini kullanmalarında herhangi bir sakınca olmadığı tespit edilmiştir.

Anavatanı Paraguay olan bitkinin hem de Brezilya, Kolombiya ve Meksika benzer biçimde ülkelerde üretildiği bilinmektedir. Dünyada ticaretinin ise Cenup ABD ülkelerinin elinde olduğu biliniyor. Dolayısıyla 2012 yılına kadar Türkiye’ye giren şeker otunun ithal olduğu söylenebilmektedir.

Sonrasında ilk kez 2010 senesinde Antalya’da ekimi meydana getirilen şeker otunun 2012 senesinde ürün verdiği dikkat çekmektedir. Hemen sonra yaygınlık kazanan şeker otunun üretimi son olarak Rize’de adım atmıştır. Rize’de oldukça büyük bir planlamayla şeker otu üretilip satışa sunulmaktadır.

Şeker Otu (Stevia) Nasıl Üretilir?

Stevia bitkisi daha oldukca tropikal iklim koşullarını yeğleyen bitkilerdendir. Bu yüzden yağmuru bolca olan yerlerde yetişmesi oldukça kolay olmaktadır. Hem sıcak hem de nemli bölgeleri sevilmiş olduğu için Türkiye’de Antalya’da ve Rize’de uygun koşullar oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Saksıda da yetişebilme özelliği bulunan şeker otunun tohumunu derhal her yerde bulabilmeniz mümkündür. Evinizin balkonunda yetiştirmek isterseniz büyükçe bir saksıya dikebilirsiniz. İlk 3 gün güneş almayacak ortamda bulunması ihtiyaç duyulan tohumlar, 3 günün sonunda bolca oranda can suyu isteyecektir.

Çokça suladıktan sonrasında gün içinde belli aralıklarla güneş gören noktalarda bulunması gerekmektedir. Her gün tertipli şekilde sulamanız ihtiyaç duyulan nebat, sulanmadığında 1-2 gün içinde kurumaya başlayacaktır. Sulama dengesini kurmanız oldukça önemlidir. Çokça sulandığındaysa hızla çürümektedir. Bu yüzden sularken son aşama dikkatli olmanız, aşırıya kaçmamanız gerekmektedir.

Yılda iki kez hasat edilir ve dekar başına averaj 4 ton ürün vermektedir. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR), 2012 senesinde stevia bitkisinden şeker üretmek için çalışmalara başlamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize şekeri adını verdiği bitkinin 5 senelik tecrübe etme süresi hüsranla sonuçlandı.

Bu bitkinin düz ve taban arazi tipi istediği ve dolayısıyla Rize koşullarında yetiştirilemeyeceğine kanaat getirildi. Bunun yanında vatanımızda üretilen bitkinin şeker ekstraktı elde etmek için uygun olmadığı anlaşıldı. Böylelikle meydana getirilen 16 milyon liralık yatırım da ziyan oldu.

2020 yılının başlangıcında meydana getirilen açıklamada; “Çeşitli işler projesi çerçevesinde yatırım programından ortalama 16 milyon TL harcandığı bildirilmiştir. Sadece, stevia bitkisinden şeker mi yoksa besin katkı maddesi mi elde edileceği hemen hemen açıklık kazanmamıştır. Öteki taraftan çay bölgesinde üretiminin yapılması için stevia fidesi dağıtılan üreticilerin de söz mevzusu bitkinin üretiminden pozitif yönde netice alamadıkları görülmüştür.

Bu tesisin çalıştırılması için yurt dışından kuru stevia yaprağı ve proseste kullanılacak destek ürünlerin ithal edilmesi gündeme gelmektedir. Maliyeti, pazar durumu ve kullanım alanı iyice tespit edilmeden bu şekilde bir ürün için yatırım yapılması rasyonel bir yaklaşım olarak görünmemektedir.” sözlerine yer verilmişti.

ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim ise söz mevzusu bitkiyi 46 üreticiye dağıttıklarını fakat beklenen ilgiyi göremediklerini söylemiş oldu. Birçok üreticinin de yetiştirme aşamasında zorlandığını aktardı.

Şeker Otu Nasıl Kullanılır?

Şeker otunun kullanım alanı mutfaktır. Bu yüzden mutfakta naturel tatlandırıcıya ihtiyacınız olduğunda şeker otunu tercih edebilirsiniz. Bilhassa içecekler için şeker otunun oldukca yönlü faydasının olduğu bilinmektedir.

Hazırlayacağınız hususi tatlandırıcıyı birçok tatlıda da tercih edebilirsiniz. Hem kalorisiz hem proteinsiz bir şeker içeriğine haiz olan şeker otu bu açıdan tercih edilebilirdir.

Şeker otunu kullanıma hazır hale getirmek için bir su bardağı suyu güzelce kaynatın. Hemen sonra üstüne bir yiyecek kaşığı şeker otu ilave edin. Şeker otunu attıktan sonrasında güzelce birkaç dakika daha kaynatın. Sonrasında kullanıma hazır olacaktır. Istediğiniz besinin içinde tercih edebilirsiniz.

Şeker Otunun Faydaları Nedir?

Şeker otu insan vücudunda yapınış işlemler sonucunda hazırlanmış olan beyaz şekerden daha sıhhatli netice yaratmaktadır. Bunun için şeker otunun bilhassa diyabet hastalarına önermiş olduğu bilinmektedir. Şeker hastası olan kişiler için şeker otu oldukça sıhhatli ilerleme sağlamaktadır.

Şeker otunun bir başka faydası cilt pürüzsüzlüğü sağlamasıdır. Ciltte akne, sivilce, kir ve siyah nokta sorununuz var ise şeker otunu daha tertipli şekilde tüketebilirsiniz. Bu sayede cildinizde meydana gelen küçücük problemler ortadan kalkabilir.

Şeker otu bilhassa kolesterol hastalarına iyi geldiği için önerilmektedir. Kolesterol kadar gerilim probleminin da önüne geçmiş olduğu bilinmektedir. Bu yüzden günlük doz aşımı yapmadan tertipli olarak tüketmeniz tesirini kısa sürede gösterecektir.

Çivit Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nedir?

Şeker otu, zayıflama sürecine tesiri olan bitkilerden biridir. Bunun temel sebebi sofra şekerini hayatınızdan tamamıyla uzak tutmasıdır. Beyaz şekerden kurtulmanıza destek olan şeker otu bu sayede kalorisiz şekilde tat alabilmenizi elde edecektir.

Dil üstünde %40 şeker hissiyatı oluşturan nebat öteki tatlandırıcıların aksine zararı olan şeker içeriğine haiz değildir. Hazırlayacağınız tatlandırıcıyı şeker ihtiyacı hissettiğiniz an güvenilir şekilde tüketebilirsiniz. Bu sayede kilo almadan şeker ihtiyacınız olan şeyi karşılayabilirsiniz.

Şeker Otunun Yan Etkileri Nedir?

Şeker otunun gereğinden fazla tüketilmiş olması erkekler üstünde hormonal sıkıntılar meydana getirmektedir. 1999 senesinde meydana getirilen araştırmalar sonucunda adam hormonlarında ters etkiye niçin olduğu tespit edilen bitkinin fazla tüketildiğinde kısırlığa niçin olabileceği tahmin edilmektedir. Her gün belli bir miktar tüketilmesinde sakınca yokken daha fazlasının kısırlık problemi oluşturacağı öngörülmektedir.

Hemen hemen araştırmaları tamamlanmayan bitkinin ciddi oranlarda tüketilmesi uygun bulunmamaktadır. Bunun temel sebebi sindirim sistemi üstünde de bazı olumsuzluklara niçin olmasıdır. Sindirim zorluğu, bununla beraber boşaltım sistemi problemi yaratmaktadır. Bu yüzden şeker otunun fazla tüketilmesi kabızlık ve ishali bununla beraber getirebilmektedir.

The post Şeker Otu (Stevia) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nedir? first appeared on Bilgihanem.