Samsung’dan çip yatırımına 356 milyar dolar

tarafından
9
Samsung’dan çip yatırımına 356 milyar dolar

Merkezi Cenup Kore’de bulunan Samsung Electronics, yarı iletkenler, biyofarmasötik, suni zeka ve yeni nesil teknolojilerdeki büyümeyi hızlandırmak için gelecek 5 yıl içinde 450 trilyon won (356 milyar dolar) yatırım yapacağını duyurdu.

Cenup Kore’nin en büyük holdingi Samsung’dan meydana getirilen açıklamada, 2026’ya kadar olan yatırımların, firmanın çip sektörü benzer biçimde stratejik alanlarda uzun vadeli gelişme sağlamasına destek olacağı açıklandı.

Açıklamada, biyoteknolojinin Covid-19 salgınından sonrasında bir ulusal güvenlik piyasasına dönüştüğü, bu sektörün azca sayıda gelişmiş ülke ve büyük ilaç şirketleri tarafınca yönetildiği bildirildi.

Mahalli çip ve biyoteknoloji tedarik zincirlerinin güvenliğinin stratejik öneme haiz olduğu, bunların Cenup Kore’nin ekonomik güvenliği için mühim olacağı vurgulanan açıklamada, “Ekonomik güvenlik açısından Kore’de bir yarı iletken/biyotedarik zincirine haiz olmak, GSYH rakamlarının ötesinde stratejik bir öneme haizdir” denildi.

Dünyanın en büyük çip üreticisi Samsung Electronics, açıklanan yatırımların yüzde 80’inin Cenup Kore’de yapılacağını duyurdu.

1 milyondan fazla istihdam oluşturması beklenen 356 milyar dolarlık yatırımın, Samsung’un 2021’e kadar olan 5 yılda yapmış olduğu 330 trilyon wonluk yatırımdan fazla olması dikkati çekti.