Saç Deposu (Kaynak Saç) Nedir? Iyi mi Yapılır? Çeşitleri Nedir?

tarafından
94
Saç Deposu (Kaynak Saç) Nedir? Iyi mi Yapılır? Çeşitleri Nedir?

Günümüzde saç trendleri fazlaca süratli değişiyor. Naturel olarak buna uyum sağlamak da zor oluyor. Bir yıl kısa modeller trend olurken, öteki yıl uzun saça geçiş yapılıyor. Fakat saçımızı 1 yıl benzer biçimde sürede uzatmamız da olanaksız oluyor. İşte bu aşamada saç kaynakları hayatımızı güzelleştiriyor. Üstelik günümüzde bu kaynaklar, fazlaca naturel bir halde yapılabiliyor.

Saçınızı değişik modellere sokmayı seviyor olabilirsiniz. Ek olarak hem kısa hem de uzun modellerden hoşlanabilirsiniz. Fakat saçınızı bir türlü uzatamıyor ve bu yüzden kısa modeller kullanmak zorunda kalıyor olabilirsiniz. Eğer saç kaynaklarını hemen hemen keşfetmediyseniz bu sizin için asla çözemeyeceğiniz bir mesele benzer biçimde görünebilir. Ek olarak kaynakların naturel görünmediğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira günümüzde saç mevzusunda en büyük devrimlerden birisi bu kaynaklar oldu.

Televizyonda ünlüleri bir kısa bir uzun modelle görüp imreniyor olabilirsiniz. Saç kaynakları yardımıyla siz de bu modelleri kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Elbet dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan noktalar da yok değil. En önemlisi naturel bir görünüme haiz olmanız ve saçınızın arasından kaynak materyallerinin görünmesi. İşte bunun için saç deposu mevzusunda uzmanlaşmış kuaförleri tercih etmelisiniz. Hem de kesenin ağzını birazcık da olsa açmalısınız.


Sıhhatli Saçlar Iyi mi Elde Edilir? Saçlar Daha Süratli Iyi mi Uzatılır?

İster gerçek saçtan ister bileşik ürünlerden meydana getirilen saç kaynakları bulunuyor. Bunlar kalitelerine ve uygulanma şekillerinde bakılırsa değişik fiyat etiketleri ile satılıyor. Hem de kiralamanız da artık mümkün hale geldi. Kuaförlerin ve saç tasarım merkezlerinin bu mevzuda size kolaylık sağlayacağını da unutmamalısınız. Bu mevzuda uzmanlaşmış olan merkezleri tercih ederek, birilerinin saçınızda bir kaynak bulunduğunu fark etmemesini de sağlayabilirsiniz. Şimdi bu mevzuda bilmenizde fayda olan detaylara göz atalım.

Daha evvelde uzun saçlara haiz olan kişilerin kestirmiş olduğu saçları, uzatmak isteyen ya da saçlarının dolgun görünmesini isteyen kişilere ilave etme işlemidir. Sadece günümüzde bu şekilde naturel saç bulmak oldukça zor hale gelmiştir. Karşımıza sık sık suni saçlar çıkmaktadır.

Kuaförlere bakılırsa kaynaklar bir tek saç uzatmak için yapılmıyor. Saçları kısa olan bayanların, saçları uzayana kadar geçecek süreyi kolaylıkla atlatmasına destek oluyor. Saçın boyanması esnasında yaşanmış olan aksilikler ya da yanlış kesimler sonucu saçlarının kısalmasına maruz kalmış hanımefendiler için aslen mühim bir kurtarıcıdır.

Günümüzde bayanların sık olarak kullandığı kaynak saçlar, kısa saçların uzun ve gür görünmesine yarayan, birçok değişik şekilde yapılabilen uygulamalardır. Kullanışlı olup olmadıkları ise tartışılır. Titiz olan ve saç bakımına itina gösteren kişilerin kullanımı oldukça zor olsa gerek. Yaptırmaya karar vermeden ilkin iyi düşünmekte yarar var. Sonrasında vazgeçtiğinizde de zor bir süreç sizi bekliyor olacaktır.

Söze her ne kadar negatif yönleriyle başlasak da saç kaynakları oldukça kullanışlı, bayanların bir fazlaca yönden işine yarayan uygulamalardır. Mesela saçlarınızı kestirdiniz ve pişman oldunuz. Bir de yavaş uzayan bir saçınız var ise işiniz daha da zor.

Saçlarınızın eski haline gelmesi için aylarca beklemeniz gerekecek. İşte saç deposu uygulamaları tam da bu aşamada işinizi kolaylaştırıyor. Güvendiğiniz bir kuaföre, doğru tekniklerle yaptıracağınız saç deposu yardımıyla, saçlarınız eski uzun ve havalı haline dönüşebilir.

Saç deposu yaptırmaya karar verdiyseniz, ilk olarak alanında uzman bir kuaföre yada saç bakım uzmanına danışarak, saçlarınızın bu işlem için uygun olup olmadığını sormalısınız. Zira bazı saçlar yapı itibariyle fazlaca ince telli yada kırılgan olabiliyor. Bunun yanında fazlaca sık saç boyatan biriyseniz saçlarınızda kopmalar ve yıpranmalar meydana gelmiştir. Bu tür zayıf saçlara kaynak uygulaması asla önerilmektedir.

Saçlarınızın kaynak işlemi için uygun bulunduğunu öğrendikten sonrasında, birkaç değişik yöntemden sizin için uygun olanı seçiyorsunuz. Gelelim bu işlemlerin iyi mi yapıldığına… Saç deposu, saç diplerinin 0.7 santimetre yada 1 santimetre kadar uzağından başlanmalıdır. Saç uzadıkça bu bağlantı noktası da saç diplerinden uzaklaşacağından, tertipli olarak takip edilmelidir.

Aksi takdirde kaynağın yapıldığı bağlantı noktaları saçların ortalarına kadar iner ve bu da fazlaca çirkin bir görüntüye sebep olur. Saçlarınızın uzama hızına bakılırsa 6-8 ay aralıklarla saç deposu sökülüp, tekrardan diplere ideal mesafede uygulanmalıdır.

Devletimizde ve dünyada en fazlaca tercih edilen kaynak keratin kaynak ve boncuk kaynak diye malum halka kaynaktır. Tüm dünyada uygulanan 5 tane saç deposu türü bulunuyor. Bunlar;

Eğer saçınıza kaynak yaptırmayı düşünüyorsanız ne olursa olsun doğru kuaförü seçmelisiniz. Bu mevzuda dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en mühim mevzu kesinlikle budur. Zira saçınızı tamamen yitirme riskiyle karşılaşabilirsiniz. Doğru kişileri seçerseniz muhteşem sonuçlar alabilir ve en iyi görünüme kavuşabilirsiniz.

Saç deposu yaptırırken birçok mevzu dikkate alınmalısınız. Bunlar; saçın rengi, kalınlığı ve yapısı şeklindedir. Bu noktalara bakılırsa sizin saç tipinizle en uyumlu olan kaynak çeşidinin uygulanması gerekmektedir. Eğer uygulanmazsa saçınızda kopmalar yaşanabilir ve inorganik fena bir görüntü ortaya çıkabilirsiniz.

Eğer saçınız boya yüzünden zarar görmüşse dikkatli bir halde kaynak uygulaması yapılmalıdır. Hatta ilkin saçınıza lüzumlu bakımı yaptırmanızı tavsiye ederiz. Boya yüzünden incelmiş ve enerjisini yitirmiş saçlar, kaynak uygulamasında iyi sonuçlar ortaya çıkmasını engeller. Hem de boncuk kaynaklar sebebiyle incelen saçlarınız kopacaktır.

Kaynaklı saçların yıkanması da büyük bir emek ister. Zira temizlemeniz zorlaşır ve canınız acıyabilir. Bundan dolayı doğru bir halde kaynağın uygulandığından güvenilir olmalısınız. Gerilmiş bir halde uygulanması ve saçlarınızı fazla çekmesi, yıkarken kopma benzer biçimde sorunlarla karşılaşmanıza niçin olabilir.

Son olarak hijyene fazlasıyla dikkat etmelisiniz. Kalitesiz saçlar, derinizde çeşitli hastalıklara niçin olabilir. Hem de kaynakta kullanılan saçın temizliğinden de güvenilir olmalısınız.

Saça uygulaması esnasında ciddi hasarlar veren bir işlemdir. Saçın kırılmasına hatta dökülerek kelleşmeye kadar gidebilen ciddi sorunlara niçin olabilir. Kendinize değişik bir model kullanarak; biçim yakalamak varken niçin saçın ziyan olacağı bu uygulamayı yaptırasınız. Uzun saçın aslına bakarsan bakımı zor olsa gerek fakat kaynak yapılmış ve uzun olan saçın bakımı daha da zor olsa gerek.

Saça kaynak yaptırdıktan sonrasında vaktinizin büyük kısmını kuaförlerde bakım yaptırarak geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Saça kaynak yaptırmak tüm bu sebeplerin haricinde pahalı da olan bir işlemdir. Kaliteli ve hakikaten naturel saçlar istiyorsanız; ciddi bütçeler ayırmanız gereklidir. Arkasından bakımı için ödenen para da bu durumun ekstrasıdır. Üstelik sıhhatli saçlar istiyorsanız; bakım mevzusunda ucuza kaçmanız imkansızdır.


Saç Rengi Iyi mi Açılır?

Saça meydana getirilen kaynak herkeste aynı şekilde durmaz ve her insana de yakışmaz. Bundan dolayı büyük paralar verip pişman olmak yerine ilk olarak kendi saçınızı uzatarak uzun saçı deneyebilir; hoşunuza gitmemesi durumunda da kestirebilirsiniz. Beğendiyseniz saçınızı uzatmaya istediğiniz benzer biçimde devam edebilirsiniz. Saça uygulanan kaynak düşünüldüğü benzer biçimde gizli saklı kalmıyor.

Kaynağın yapıldığı noktada kaynağın kendisini gösteren emareler dışarıdan bakıldığında kolaylıkla görünmektedir. Kesinlikle naturel durmadığı biliniyor. Kaynak saçlar düşünüldüğü kadar sağlam olmaya da bilir. Kimi zaman dışarıda koptuğu görülmüştür. Bu şekilde bir duruma maruz kaldığınızda bulunduğunuz ortamda ciddi problemler yaşayabilirsiniz.

Saç Deposu (Kaynak Saç) Nedir?

Saç Deposu Iyi mi Yapılır?

Saç Deposu Çeşitleri Nedir?

Kaynak Saç Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Saç Kaynağının Zararları Nedir?

  • Silikon Kaynak: İnşa işlemlerinde cam malzemelerin yapıştırılması amacıyla kullanılan silikon madde, saç için kullanılmak suretiyle uyarlanmıştır. Saç uçları, saçın derisine yarım santim mesafe bırakılarak uygulanır.
  • Halkalı (Boncuk) Kaynak: Dünyada en fazlaca uygulanan ve oldukça ergonomik olan bir türdür. Oldukça süratli uygulanır ve halk içinde boncuk kaynak olarak da bilinir.
  • Poliüretan Kaynak: Acele meydana getirilen ve geniş tutamlar halinde uygulanan bu tür dünyada ve devletimizde pek tutulmamıştır. Uygulaması çabuktur fakat kullanımı süresi azca ve oldukça zor olsa gerek.
  • Keratin (Mikro) Kaynak: Saçın yapısına en uygun çeşittir. Bunun sebebi keratinin saçta naturel olarak bulunmasıdır. Hem sağlam hem kullanışı bir kaynak türüdür. En fazlaca tavsiye edilen kaynak saç tekniğidir.
  • Tres Kaynak: Cenup ABD civarında sık olarak kullanılan bir kaynak çeşididir. Tres kaynak, örgülü kaynaktır. Saç diplerine uygulanan bir örgüye dikilmiş saç tutamları gene dikilerek kullanılır. Bu türdeki kaynak, en fazla 10 gün benzer biçimde fazlaca kısa süre kullanılabilir.

Kaynak: https://www.dahabilgi.com/wp-content/uploads/2019/06/sac-kaynagi-kaynak-sac-nedir-nasil-yapilir-11.html

Mevzu linki Saç Deposu (Kaynak Saç) Nedir? Iyi mi Yapılır? Çeşitleri Nedir? – Daha Data.