Gıda ve enerji milyarderlerinin serveti 453 milyar dolar arttı

tarafından
11
Gıda ve enerji milyarderlerinin serveti 453 milyar dolar arttı

Kar amacı gütmayen internasyonal yardım kuruluşu Oxfam, besin ve enerji milyarderlerinin servetinin Ukrayna-Rusya savaşı ve pandemi sebebiyle son iki yılda 453 milyar dolar arttığını ortaya koydu. Oxfam, zenginler için durum böyleyken, yıl sonuna kadar aşırı yoksul insan sayısının 860 milyona çıkabileceğini belirterek, zenginlerden kalıcı olarak servet vergisi alınması çağrısında bulunmuş oldu.

Oxfam tarafınca hazırlanan bir rapora bakılırsa, besin ve enerji milyarderlerinin serveti, salgın esnasında yükselen enerji ve emtia tutarları ve Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle son iki yılda 453 milyar dolar arttı.
Dünyanın iş dünyası ve siyasal seçkinleri İsviçre’nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu için bir araya gelirken, Oxfam küresel besin fiyatlarının hızla artmasının yalnız 24 ayda, 62 yeni besin milyarderinin ortaya çıkmasına destek bulunduğunu deklare etti. Dünyanın en büyük besin şirketlerinden önde gelen Cargill’de  pandemi öncesinde sekiz aile üyesini milyarderken, pandemi sonrası bu sayı 12’ye çıktı. Cargill ailesi, öteki üç şirketle beraber küresel ziraat pazarının yüzde 70’ini denetim ediyor.
Bununla beraber Oxfam’ın raporuna bakılırsa, geçen yıl averaj yüzde 30’dan fazla artan besin fiyatlarının, pandemi öncesine bakılırsa 263 milyondan fazla insanı akut yoksulluğa itmesi olası. Bu durum  günde 1,90 doların (ortalama 30 lira)) altında bir gelirle yaşayan insan sayısını yıl sonuna kadar, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve İspanya’nın toplam nüfuslarına eşdeğer bir halde 860 milyona çıkmasını anlamına geliyor.
Oxfam’ın Birleşik Krallık CEO’su Danny Sriskandarajah mevzuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada, Doğu Afrika’daki insanların açlıktan ölmesi, dünyanın süper zenginlerinin servetlerinin hızla artan besin ve enerji fiyatlarıyla beslenmesi etik olarak savunulamaz. Yüz milyonlarca insanoğlunun aşırı yoksullukla karşı karşıya olduğu bir zamanda, hükümetlerin kimsenin geride kalmamasını sağlamak için devasa kâr ve zenginlikleri ele almaması için hiçbir mazeret olması imkansız” dedi.
Oxfam ek olarak Davos’ta bir araya gelen dünya liderlerini, 20 yılı aşkın süredir aşırı yoksulluktaki en büyük artış”la mücadeleye destek olmak için süper zenginlere derhal servet vergileri getirmeye çağırdı. Kar amacı gütmeyen şirket, hükümetlerin Arjantin örneğini izlemesi ve “milyarderlerin pandeminin beklenmedik düşüşlerine karşı bir kerelik dayanışma vergisi” getirmesi icap ettiğini söylemiş oldu. Arjantin, geçen yıl ülkenin zenginlerinden  223 milyar peso (ortalama 178 milyar lira) vergi toplamıştı.
Öteki taraftan Oxfam, aşırı zenginlik ve tekel enerjisini dizginlemek için kalıcı servet vergilerinin getirilmesi çağrısında da  bulunmuş oldu. Milyonerler için yüzde 2’den başlamış olan ve milyarderler için yüzde 5’e yükselen senelik servet vergisinin yılda 2,5 trilyon dolar getirebileceği aktarıldı. 
Oxfam, “2,3 milyar insanı yoksulluktan kurtarmak, dünya için kafi aşı üretmek ve düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşayan hepimiz için evrensel sıhhat ve toplumsal koruma sağlamak için bu kafi olacaktır” açıklamasını yapmış oldu.
Oxfam’ın üçüncü talebi ise Birleşik Krallık’taki İşçi Partisi’nin önerilmiş olduğu benzer biçimde yalnız petrol ve gaz şirketlerine değil, tüm büyük şirketlere beklenmedik bir geçici vergi getirerek “kriz vurgunculuğunu” sona erdirmeyi amaçlıyor. Oxfam, “yalnız 32 süper kârlı fazlaca uluslu şirkete uygulanan bu şekilde bir vergi ile  2020’de 104 milyar dolar gelir elde edebileceğini” bildirdi.
Sriskandarajah, “Mesela, varlık vergilerinin getirilmesi, savunmasız grupların bu krizden kurtulmalarına ve daha iyi bir gelecek inşa etmelerine destek olabilecek devasa meblağları artıracaktır. Burada Birleşik Krallık’ta, enerji şirketlerine beklenmedik bir vergi, yiyecek yiyecek ve evlerini ısıtmak için savaşım eden her insana yardım etmeye adım atmak için kuvvetli bir yer olacaktır” açıklamasını yapmış oldu.
Öteki taraftan, pandemi esnasında toplam 573 yeni milyarder ortaya çıktı. Oxfam, corona virüs krizinin “milyarder sınıfı için kaydedilen tarihteki en iyi süre” bulunduğunu belirtti. Forbes dergisinin süper zenginler sıralamasına bakılırsa milyarderlerin toplam serveti, küresel GSYİH’nın yüzde 13,9’una eşit bir halde 12,7 trilyon dolara ulaştı. Bununla beraber, 2000 yılına bakılırsa üç kat artış yaşandı.