ROSATOM: Akkuyu NGS’de Türk firma sayısı artacak

tarafından
22
ROSATOM: Akkuyu NGS’de Türk firma sayısı artacak

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Genel Müdürü Likhachev, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasında çalışanların yüzde 80’den fazlasının Türk vatandaşı bulunduğunu belirterek, bu sayının ve projedeki toplam Türk şirketi sayısının zaman içinde artacağını söylemiş oldu.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (ROSATOM) Genel Müdürü Alexey Likhachev, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesindeki Türk şirketi sayısının zaman içinde artacağını deklare etti.

Likhachev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi öncesi yapmış olduğu yazılı açıklamada, Akkuyu NGS’de Türk şirketleriyle çalışmaktan kıvanç duyduklarını beyan etti.

Şirketlerin, ülkenin en büyük projesine gösterdikleri ilgiden memnun olduklarını kaydeden Likhachev, “Azimlerini, gayretlerini, tecrübe kazanma isteklerini ve nükleer sanayi tedarikçileri statüsünde yeni yetkinliklerini takdir ediyoruz. Şu anda Akkuyu NGS sahasında ortalama 25 bin şahıs çalışıyor. Bunun yüzde 80’den fazlasını Türk inşaat şirketlerinde çalışan Türk vatandaşlar oluşturuyor ve zaman içinde bu sayı artacaktır. Projedeki toplam Türk şirketi sayısı da artacaktır” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

2023’TE İLK ÜNİTENİN İNŞASINI TAMAMLAMA HEDEFİ

Likhachev, böylesine büyük ölçekli ve teknik bakımdan karmaşık bir projenin yönetiminin tüm katılımcılara büyük sorumluluklar getirdiğinin bilincinde olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Burada çalışmaya aday olan her şirketten ilk olarak belirlenen görevleri uygulama kabiliyetinin onaylanmasını bekliyoruz. ROSATOM’un saydam satın alma sistemi Türkiye sahasında da başarı göstermiş bir halde uygulanmaktadır. Sahada en nitelikli ve deneyimli yükleniciler vazife yapmaktadır. İkinci şartımız ise üstlenilen yükümlülüklerin son aşama saydam, dürüst ve titiz bir halde yerine getirilmesidir. Son olarak da firmanın, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belirlediği, 2023’te ilk ünitenin inşasının tamamlanması hedefine ulaşılmasına katkıda bulunmak için mümkün olan her şeyi yaptığını görmek istiyoruz.”