QLED Tv Nedir? QLED ile OLED’in ne farkı var?

tarafından
129
QLED Tv Nedir? QLED ile OLED’in ne farkı var?
QLED Tv Nedir

QLED Tv teknolojisini duymayan kalmadı ancak içeriğini ve çalışma mantığını bilmeyen çok insan var. Şimdi bu detaylara değineceğiz ve QLED TV teknolojisinin en çok karşılaştırıldığı OLED teknolojisi ile aralarında ne gibi farkların olduğunu göreceğiz.

QLED TV ve Quantum dot nedir?

QLED TV, Quantum dot teknolojisiyle tasarlanmış bir TV’dir ve QLED TV’yi geleneksel TV setlerinden ayıran bu Quantum dot malzemesidir.

Peki Quantum Dot nedir?

Quantum dot, ultra ince nano ölçekli yarı iletken bir malzemedir. Bu noktalar, parçacık boyutuna göre farklı ışık renkleri üretir. Ne kadar büyükse renk o kadar kırmızı ve ne kadar küçükse renk o kadar mavi olur. Parçacık boyutları, doğru ve verimli ışık emisyonu sağlayan kuantum düzeyinde hızlara ayarlanabilir. Böylece çok hassas renklere sahip bir ışık yayabilir. Bu yüksek verimli parlaklık sayesinde, genel görüntü kalitesinde muhteşem bir değişiklik sağlar.

QLED TV’leri özel yapan nedir?

QLED TV, Quantum dot sayesinde “yüksek parlaklık” gibi daha birçok benzersiz özellikten yararlanır. Bir ekranın ne kadar parlak göründüğü parlaklık olarak ifade edilir ve parlaklık, görüntü kalitesinin diğer yönlerini etkileyen önemli bir faktördür. İlk olarak, parlaklık yüksekse kontrast oranı doğal olarak artar. Videoların ve görüntülerin açık ve koyu bileşenleri oldukça geniş bir alana yansıtılabilir ve buna HDR (yüksek dinamik aralık) denir. Görüntü kalitesinin ana bileşenlerinden biri olan HDR, net ve zengin görüntüler sağlamak için daha da geliştirildi.

Şimdi tüm bunların rengi nasıl etkilediğine bakalım.

Parlaklığın genel renk kalitesi üzerinde basit bir etkisi vardır. Örneğin kırmızı renk tayfında farklı parlaklık ve koyuluklara sahip kırmızı renkler var ancak QLED TV’ler bu renk aralığını daha iyi ifade ediyor. Bu benzersiz QLED teknolojisi, Direct Full Array gibi siyah çoğaltma teknolojisiyle birlikte, QLED olmayan TV’lere kıyasla tamamen farklı bir görüntü kalitesi ve çok daha gerçekçi bir izleme deneyimi sağlar.

QLED ve OLED arasındaki fark nedir?

QLED vs OLED
QLED vs OLED

QLED TV’lerin piyasaya sürülmesiyle çoğu insan bu TV’leri OLED’lerden farklı kılan şeylere odaklandı. Bu, tamamen farklı teknik prensiplerin bir durumudur. QLED TV’ler, inorganik, dayanıklı, kararlı ve mükemmel renk ve parlaklık sunan Quantum Dot’u kullanır. Bununla birlikte, OLED TV’ler organik bir malzeme kullanır ve bu nedenle insanlara görüntü koruma konusunda şüpheli bir izlenim verir.

TV’nizi sık sık değiştirmek mümkün olmadığı için satın aldıktan sonra pişman olmanıza neden olabilecek bir durum olup olmadığını dikkatlice düşünmelisiniz. Yukarıda bahsedildiği gibi OLED TV’ler kendi kendini aydınlatan organik bir ekrana sahip oldukları için ekran yanmasını engelleyemezler. Yanma, bir görüntünün ekranda kalıcı olarak görüntülendiği kalıcı bir panel hatasıdır. Kanalların logoları gibi ekranda sıkça görüntülenen görüntüleri hesaba katarsanız, ekranın belirli bir alanında sabit kalırlar. Aynı logonun ekranda aynı yerde tekrar tekrar görüntülenmesi ekran yakma için yeterli bir ortam oluşturur. QLED TV’ler, ekran yanması korkusu olmadan içeriğinizi uzun süre izleyebilme avantajını sunar ve bu da genellikle daha uzun bir TV ömrü sağlar.

Tüm bu bilgilerden sonra, yatırım yapmak için sizce en iyi bir seçenek nedir?

Not: Bu yazının içine yerleştirilmiş bir anket var, bu ankete katılabilmek için lütfen siteyi ziyaret edin.

QLED Tv Kullanıcı Yorumları

Yukarıda bulunan anket için oyunuzu kullandıysanız aşağıda QLED Tv’ler hakkında sorulmuş sorular ve kullanıcı yorumları yer almaktadır.

  • Merhabalar, iki tv modeli arasinda kaldim 58PUS8506 vs QE58Q60T bunlardan hangisi daha mantiklidir? Ayrica en sona indirdigim liste’de assagidaki 4 tv modeli var bir degerlendirme yapabilirseniz sevinirim. Kullanimim daha cok netflix, youtube ve film izleme gibi olucak. Ekran buyuklugu ya da ambilight gibi etkenler deneyimi daha cok mu etkiler ? Fiyat olarak hepsi 10-12k araliginda birbirine yakin sayilir. Simdiden cevap veren herkese tesekkur ederim ))Philips 58PUS8506 58″ LG 65NANO816 65″ Samsung QE58Q60T 58″ SONY KE65XH8096 65″
  • Samsung 50q60a modeli ile lg 50nano816pa arasında kaldım.Ekran kalitesi ve genel özellik olarak hangisini tercih etmeliyim.Çok kararsız kaldım.Birde 50 inç nanoda panel ıps değilmiş bu bir dezavantajmı.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler
  • Samsung 55q 60t mi,LG 55 Nanacell 756 pa mı tercih etmeliyim? Siz futbol macları izlemek yada uydu yayınından tv izlemek için ne önerirsiniz?
  • Oled mi Qled mi Led mi? En mantıklısı hangisi
  • Uzun uğraşlar sonunda tv araştırmamın sonuna geldim, öncelikle 55” tv almaya karar kıldım…. LG 55nano916 ile Samsung 55q70a arasında kaldım… Nano916 11.800₺, Samsung 10.800₺… ama kıyaslama yaparken sanırım, nano916 bir üst segment oluyor, yani rakibi q80a mı oluyor, ya da q70a nano866 ile mi eşdeğer?? Q80a ise 12.800₺… yaklaşık 1 yıl sonra ps5 almayı planlıyorum, bu yüzden oyun performansı da iyi olan bir tv bakıyorum…  şimdilik kararım LG nano916’dan yana hatta bugün akşam almayı düşünüyorum, ancak sizin tavsiyeniz nedir? teşekkürler…
  • 2021 yılı çıkışlı, 4K UHD, 55-58” inç, 100/120 Hz Tv araştırıyorum. Aynı zamanda dizi/film performansı için DOLBY VISION ve DOLBY ATMOS çok farkediyor mu? Bu filtrede bulabildiğim ve fiyatı bütçeme yakın olan tvler; 1.Samsung 55Q80A   : 10.370,00₺ 2. LG 55NANO916PA : 10.650,00₺ 3. SONY KD-55X85İ   : 10.940,00₺ 4. TCL 55C728           :  7.700,00₺ listeye bakınca gözüm hemen TCL’ye kayıyor ancak kalitesi ve kullanışı açısından tereddütlerim var hiç kullanmadım bilmiyorum, diğer üçü arasında da kararsız kaldım, sebepsizce LG’ye biraz daha sıcak bakıyorum… siz hangi tv’yi önerirsiniz. Teşekkürler….
  • 7900 TL ‘ye 55Q60t alınır mı veya daha farklı tv ye mi yönelmeliyim?
  • Tv alacağım, LG Nanocell ve Samsung QLED arasında kaldım… Philips’in amblight özelliği de çok ilgi çekici geldi.  Philips’in de benzer bir ürünü olup olmadığını merak ettim teşekkürler.
  • Quantum HDR 16X nedir? Ne işe yarar?
  • 55-65inç , İzleme açım genel olarak 0-45 aralığında. Netflix – İptv ve gündelik kullanım amaçlı alacağım. Uzun yıllar kullanabileceğim bir tv olsun istiyorum. İki model arasında kaldım yardımcı olabilirsen sevinirim. Bütçem max 8bin₺ civarı. Baktığım modellerin internet fiyatları 7-8bin₺ aralıklarında. Samsung 55Q60T yada LG 55Nano816 Bunlar haricinde önerebileceğiniz marka model varmı?