Putin’den kripto para açıklaması: Avantajlarımız var

tarafından
37
Putin’den kripto para açıklaması: Avantajlarımız var

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Merkez Bankasının kripto paralar mevzusunda ilerlemeyi engellemediğini belirterek, “Kripto para madenciliği mevzusunda rekabet avantajlarımız var” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümet yetkilileriyle video konuşma yöntemiyle gerçekleştirdiği görüşmede, ülkede son dönemde gündemde olan kripto paralar ve kripto madenciliğine dair değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Kripto paralar mevzusunda gündemde olan gelişimleri yakından takip ettiğini belirten Putin, “Rusya Merkez Bankası kripto paraların regüle edilmesiyle ilgileniyor, bu konudaki teknik ilerlemeyi engellemez ve bu etkinlik alanında son olarak teknolojileri uygulamak için lüzumlu önlemleri alır” diye konuştu.

Rusya Merkez Bankası’nın, kripto paralar mevzusunda çeşitli tehlikeler gördüğünü belirten Putin, “Sadece normal olarak elektrik fazlamız ve iyi eğitimli personel bakımından kripto para madenciliği mevzusunda da rekabet avantajlarımız var” dedi.

Putin, Rus hükümeti ile Rusya Merkez Bankasına kripto para teknolojileri mevzusunda ortak bir görüşe varıp raporlanması talimatı verdi.

Rusya Merkez Bankası, 20 Ocak’ta yayımladığı raporda, Rus ekonomisinin negatif yönde etkilendiği sebebi öne sürülerek kripto para birimlerinin ticaretinin ve madenciliğinin yasaklanmasını önermişti.

Rusya Maliye Bakanlığı Mali Politikalar Müdürü İvan Çebeskov, dün yapmış olduğu açıklamada, ülkede kripto paraların yasaklanmasını desteklemediklerini belirterek, “Kripto paraların yasaklanması değil, regüle edilmeleri gerekiyor” ifadesini kullanmıştı.