Potasyum yüksekliğinin emareleri neler? Düşük potasyum kıymeti iyi mi yükselir?

tarafından
146
Potasyum yüksekliğinin emareleri neler? Düşük potasyum kıymeti iyi mi yükselir?

Potasyum yüksekliğinin emareleri neler? Düşük potasyum kıymeti iyi mi yükselir? 2022 yılının bizlere sıhhat getirmesini temenni ederek arama motorlarında düşük olan potasyum değerimizi yükseltmeye yönelik bir araştırmaya girdik. Potasyum eksikliğine iyi gelen yiyecekler mevzusu başta olmak suretiyle potasyum hangi yiyeceklerde bulunur? Sorusuna kadar aklınızdaki tüm soruların cevabı olduk. 

İlginizi çekebilir: Magnezyum eksikliği hangi hastalıklara neden olur? Magnezyum eksikliği için hangi besinler tüketilmelidir?

Yüksek potasyum değeri

Potasyum

Potasyum, sinir, kas, kalp ve hatta kandaki pH dengesini direkt etkilediği için vücudun muntazam emek harcaması için oldukça mühim ve lüzumlu bir mineraldir. Bundan dolayı kanda yüksek yada düşük potasyum bulunması, aşırı bitkinlikten kalp atış hızı değişimleri ve bayılmaya kadar çeşitli semptomlara ve sıhhat problemlerine yol açabilir.

 • Kan potasyum referans kıymeti 3.5 mEq/L ile 5.5 mEq/L arasındadır. 

Yüksek potasyum kıymeti

Kandaki fazla potasyuma hiperkalemi denir. Fazla potasyum hafifçe olduğunda çoğu zaman herhangi bir emareye niçin olmaz. Lakin bu mineralin konsantrasyonu oldukça yükseldiğinde kalp hızında azalma, çarpıntı, kas güçsüzlüğü, uyuşma ve kusma şeklinde emareler ortaya çıkabilir.

 • Başlıca sebepleri: böbrek yetmezliği, tip 1 diyabet, diüretik ilaç kullanımı yada büyük kanamadan doğar.

Sebebin teşhisi, mesela kan testleri, arter kan gazları yada elektrokardiyogramlar şeklinde tamamlayıcı testler kanalıyla yapılır. Hiperkaleminin tedavisi, potasyumdan varlıklı gıdaların rejimden çıkarılmasıyla yapılır ve daha ciddi vakalarda, ilacın direkt damara verilmesi de gerekebilir ve durum düzelene kadar hastaneye yatış gerekebilir. 

Düşük potasyum kıymeti

Kanda potasyum eksikliği hipokalemi olarak bilinir ve potasyumdan varlıklı gıdaların alımının azalması yada sindirim kanalında aşırı yitik sonucu esas olarak hastanede yatan kişilerde ortaya çıkan hidroelektrolitik bir bozukluktur. Potasyum eksikliği olan kişilerde çoğu zaman halsizlik, bitkinlik, kas krampları, karıncalanma, uyuşukluk, kardiyak aritmi ve şişkinlik şeklinde emareler görülür.

 • Başlıca sebepleri:  İnsülin, salbutamol yada teofilin şeklinde ilaçların kullanımına bağlı olarak daha sık görülür, sadece uzun soluklu kusma ve ishal, hipertiroidizm, hiperaldosteronizm, kronik laksatif kullanımı, Cushing sendromu ve daha nadiren de olabilir. , yetersiz beslenme sebebiyle.

Nedenin teşhisi çoğu zaman kan testleri, idrar testleri, elektrokardiyogramlar yada arter kan gazları ile yapılır.

Potasyum hangi besinlerde bulunur?

 • Muz, avokado, kivi, kayısı, hurma, nar yada kavun şeklinde taze meyveler 
 • Bu tür sebze ıspanak, pancar, lahana, brokoli, karnabahar, yada Brüksel lahanası şeklinde
 • Peynir, süt ve yoğurt şeklinde süt ürünleri 
 • Badem, fındık, yer fıstığı, kaju fıstığı ve Brezilya fıstığı şeklinde kuru meyveler 
 • Esmer pirinç , kepekli erişte, yulaf ezmesi şeklinde tam tahıllar 
 • Patates, tatlı patates, tatlı patates yada patates yumruları

Ek olarak maydanoz, kişniş, frenk soğanı ve fesleğen şeklinde aromatik bitkiler de potasyum açısından zengindir

Potasyumdan düşük besinler nedir?

Biz sizlere potasyum açısından düşük olan gıdaları derledik. Buna uygun olarak; yaşınızı, sıhhat durumunuzu, fizyolojik egzersizinizi, su içme durumunuzu göz önüne alarak tüketimlerinizi tabip kontrolü altında yapmanız tavsiye edilir.

Potasyum kıymeti düşük sebzeler

 • Taze fasulye (40 gr), pişmeden havuç (1/2 tane), patlıcan (1/2 su bardağı), marul (1 su bardağı), biber 100 gr), pişmiş ıspanak (1/2 su bardağı), soğan (50 gr), salatalık (100 gr)

Potasyum kıymeti düşük meyve ve kuruyemişler

 • Antep fıstığı (1/2 su bardağı), çilek (1/2 su bardağı), ananas (2 ince dilim), elma (1 orta boy)

Potasyum kıymeti düşük tahıllar

 • Pişmiş yulaf ezmesi (1/2 su bardağı), buğday tohumu (1 tatlı kaşığı), pişmiş pirinç (100 gr), pişmiş erişte (100 gr), beyaz ekmek (30 mg)

Potasyumdan yüksek besinler nedir?

Potasyum değeriniz düşük ise, en kati netice doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmak olacaktır. Lakin ilacın tesirini potasyum kıymeti yüksek olan besinlerle de arttırmak isterseniz, sizlere birbirinden bomba potasyum besinlerini sıraladık.

Potasyum kıymeti yüksek sebzeler

 • Pancar (1/2 su bardağı), domates suyu (1 su bardağı), domates sosu (1/2 su bardağı), kabuklu fırınlanmış patates (1 tane), patates püresi (1/2 su bardağı), tatlı patates (100 gr)

Potasyum kıymeti yüksek meyve ve kuruyemişler

 • Kuru erik (5 tane), avokado (1/2 tane), muz (1 tane), kavun (1 su bardağı), kuru üzüm (1/4 su bardağı), kivi (1 tane), papaya (1 su bardağı), portakal suyu ( 1 su bardağı), balkabağı (1/2 su bardağı), erik suyu (1/2 su bardağı), havuç suyu (1/2 su bardağı), mango (1 orta boy birim)

Potasyum kıymeti yüksek tahıllar

 • Kabak çekirdeği (1/4 su bardağı), nohut (1 su bardağı), beyaz fasulye (100 gr), siyah fasulye (1/2 su bardağı), Barbunya (1/2 su bardağı), pişmiş mercimek (1/2 su bardağı) Su bardağı)

Potasyum ilacının yan tesirleri

Potasyum takviyesi ile ortaya çıkabilecek en yaygın yan etkisinde bırakır ishal, mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, gaz ve ellerde, dudaklarda ve ayaklarda uyuşma yada karıncalanmadır. Daha ciddi vakalarda, nefes darlığı, kalp atışında değişim ve dışkıda kan varlığı da ortaya çıkabilir. Böbrek sorunları, diyabet, kalp hastalığı, gastrit yada ülseri olan kişiler potasyum takviyesine başlamadan ilkin bir doktorla buluşma almalıdır.

Potasyum mineralinin görevleri

 • Vücutta su tutulumu ile yakından ilgilidir.
 • Kan basıncını dengeler
 • Karbonhidratların kas ve karaciğer glikojenine çevrilmesine destek sağlar.

Potasyum düşüren diyet nasıl olmalı?

Potasyum düşüren rejim iyi mi olmalı?

Normalde idrar icra eden hastaların böbreklerin fazla potasyumu atmasına destek olmak için minimum 1,5 litre su içmesi icap ettiğini anımsamak da önemlidir. İdrarı azca oranda üretilen hastalarda sıvı tüketimi bir nefrolog yada beslenme uzmanı tarafınca yönlendirilmelidir.

 • %50 sodyum klorür ve %50 potasyum klorürden oluştukları için hafifçe yada rejim tuzu kullanmaktan kaçının
 • Potasyum içinde ne olduğu yüksek olduğundan siyah çay ve mate çayı tüketimini azaltın
 • Önünüze gelen gıdayı tüketmeyin
 • Alkollü içeceklerin tüketiminden kaçının, şu sebeple büyük miktarlar idrarla atılan potasyum miktarını azaltabilir, bu yüzden kanda daha büyük bir miktar doğrulanır
 • Günde yalnız 2 porsiyon meyve yiyin, tercihen pişmiş ve soyulmuş
 • Sebzeleri düdüklü tencerede, buharda yada mikrodalgada pişirmekten kaçının

Örnek bir potasyum düşüren rejim sıralaması:

Rejim listeleri çoğu zaman kişiye özgü olmakla beraber, her rejimi her insanın uygulaması önerilmemektedir. Dolayısıyla burda kendinizi tanımanız oldukça önemlidir. Şimdi sizlere örnek olarak uygulayabileceğiniz günlük rejim sıralaması paylaşıyor olacağız. Paylaşacağımız rejim listesinin 1932 mg potasyum vücudunuza vereceğini göz önüne alınız.

Sabah kahvaltısı: 1 fincan kahve, 1/2 fincan süt + 1 dilim beyaz ekmek ve 2 dilim peynir (Kahvaltıdan 1 saat sonrasında atıştırmalık olarak 1 orta boy armut tercih edebilirsiniz.)

Öğlen yemeği: 120 gr somon + 1 su bardağı pişmiş pirinç + marul, domates ve havuç salatası + 1 tatlı kaşığı sıvı yağ ( Öğlen yemeğinden 1 saat sonrasında atıştırmalık olarak 2 yiyecek kaşığı tereyağı ile 2 tost tercih edebilirsiniz.)

Akşam yemeği: 120 gr şeritler halinde kesilmiş, zeytinyağı ile sotelenmiş tavuk göğsü + 1 su bardağı sebze (kabak, havuç, patlıcan ve soğan) + 50 gr küp doğranmış patates

Potasyum minerali hakkında dört gözle beklenen sorular

Kış ayına girdiğimizden itibaren potasyum minerali fazlasıyla ön plana çıkmaya başladı. Vücutta bilhassa kalp sağlığında mühim rolu olan potasyum ile ilgili merak edilenler zinciri oluşmaya başladı bile.

Potasyum bitkide ne işe yarar?

Drt.com.tr sitesinin yazısına gore: ücre özsuyu ve dolayısıyla ile bitkinin su dengesini sağlamasını ve kuraklığa karşı dayanma enerjisini artırmaktadır. Kuraklık ve don stresinin engellenmesinde destek sağlar. Potasyum, bitkilerin hastalıklara karşı dayanıklılığını artırmaktadır.

C vitamini potasyumu yükseltir mi?

C vitamini ve potasyum arasındaki bağlantı web üstünde yer almamaktadır.

Potasyum öldürür mü?

Vücutta anormal derecede potasyumun yüksek olması direkt olarak kalp sağlığını etkileyebileceği şeklinde, ölümle sonuçlanabilir.

Potasyum şapı ne demek?

Kimyaborsasi.com.tr sitesinin kaleme almış olduğu yazıya gore: Potasyum alüminyum sülfat, kimyasal formülü KAI(SO4)2 olan öteki adıyla şap olarak malum bir çift tuzdur. Genel olarak dodekahidrat, KAl (SO4)2 · 12H2O olarak bulunur.Potasyum şap, şap bileşik sınıfının en önemli üyesidir .

Potasyum uyku yapar mı?

Potasyum mineralinin vücutta yükselmesi ile bitkinlik ve güçsüzlük görülmektedir. Buna bağlı olarak uyku problemi yaşayabilirsiniz.

Üzümde potasyum var mı?

Üzüm meyvesinde potasyum oranının 191 mg olduğu biliniyor.